Fotó: Veres Nándor
Felháborítónak tartják a székelyföldi nyugdíjasok a politikusok jövedelem-kiegészítését, s bizony nem indokolatlanul. A képviselőknek és szenátoroknak ugyanis úgy jár az extranyugdíj, hogy idős választóik többsége létminimum alatt él.
2016. január 21., 12:052016. január 21., 12:05
2016. január 21., 12:102016. január 21., 12:10
„Azért választottuk meg őket, hogy a mi érdekeinket képviseljék. Nem volt elég a 4–5 ezer lejes fizetés, még kellett nekik a különnyugdíj is, nem szégyellik magukat?” – adott hangot felháborodásának Máthé Rudolf, a Hargita Megyei Idősek Tanácsának és a Hargita Megyei Nyugdíjasok Érdekvédelmi Szövetségének vezetője, aki több csíki nyugdíjas véleményét tolmácsolta a luxusnyugdíjak kérdése kapcsán. Hozzátette, egy politikai párt sem kivétel, szerinte mindegyik a saját malmára hajtja a vizet, egy sem gondol azokra a nyugdíjasokra, akik 400 lejből tengődnek havonta. „Az RMDSZ sem tett semmit. Amikor megszavazták az extranyugdíjakat, egyikük sem szólalt meg” – elégedetlenkedett. Mint fogalmazott, nagyon visszataszítónak találja, hogy a képviselők megszavazták maguknak a különleges nyugdíj-kiegészítést.
A létminimum alatt
Máthé Rudolf úgy látja, hogy a Hargita megyei nyugdíjasok 80 százaléka a létminimum alatt él. Gyógyszert sem tudnak venni, mert nincsen elég pénzük, és a közös költség is nagyon magas. „Az önsegélyező pénztárnál rendszeresen sorban állnak a 200–300 lejért, hogy valahogy tudják kihúzni tavaszig. Sokan úgy vannak, ha a gyermekeik nem segítenék, éhen halnának” – festette le a megyei állapotokat Máthé.
Több alkalommal fordult levélben a minisztériumhoz, kérte, hozzanak olyan nyugdíjtörvényt, hogy az idősek is tudjanak emberi módon élni. „A miniszterelnöknek felajánlottam a nyugdíjamat, hogy mutassa meg, hogyan tudna belőle egy hónapig megélni, és kértem, adja ide egy hónapi fizetését, mert én abból biztos, hogy meg tudok élni” – jelentette ki. Leveleire nem kapott választ. „Tavaly többször voltam tüntetni Bukarestben, de arra sem voltak hajlandók, hogy szóba álljanak velünk” – mondta.
Levelek az államfőnek
A Maros megyei nyugdíjasok egyesületénél egyre több olyan időst fogadnak, akik nehéz anyagi helyzetben vannak. Kovács Irma egyesületi elnök jobb híján egy fűtés nélküli egyesületi irodában fogadja a tanácsot kérőket. „Vannak közöttünk olyanok, akiknek 400 lejes nyugdíjból kell megélniük. A héten volt nálam valaki, akinek felesége 42 év szolgálati idő után most lett nyugdíjas, és 902 lejt ítéltek meg neki. A szenátorok és képviselők négy évig nem csinálnak semmit, és ennél többet kapnak extra kiegészítésként” – háborgott a nyugdíjas egyesület elnöke.
Év végén Klaus Johannis államfőnek írt levelet az egyesület nevében, amelyben azt kérte, hogy legalább 15 százalékkal emeljék meg az 1500 lejnél kisebb nyugdíjakat, hiszen jelenleg az idős emberek 80 százaléka nehézségben él, sokszor nélkülöznie kell. Biztosítsanak 13. nyugdíjt, s tegyék lehetővé, hogy akik nem tudják elhasználni a vonatjegyeiket, pénzre vagy élelemre válthassák be azokat. Hangsúlyozta a gyógyszerellátás folyamatos biztosítását, de szerinte ugyanennyire fontos, hogy az ágyban fekvő betegeknek pelenkát biztosítsanak ingyen vagy kedvezményes áron, például a háziorvos által adott recept alapján.
„A levélre kapott válaszban részben azt hangsúlyozzák, hogy nem lenne méltányos mindenkinek 15 százalékkal emelni a nyugdíját, ugyanakkor az észrevételeket, javaslatokat megfontolják, és az anyagiak függvényében megpróbálják majd teljesíteni. De ha azt hiszik, hogy én ennyiben hagyom, akkor tévednek. Folyamatosan fogok leveleket írni, s azokban beszámolni a nyugdíjasok nehéz helyzetéről” – mondta Kovács Irma néni.
Az extráról...
A képviselők és a szenátorok tavaly szavazták meg a saját nyugdíj-kiegészítésükről szóló jogszabályt, amelynek értelmében minden letöltött mandátum után pótlékot kapnak. Így egy három mandátumot letöltő honatya akár 4600 lejes kiegészítést is kaphat havonta. A jogszabályt Klaus Johannis államfő azon kifogásai ellenére is megszavazták, miszerint az privilegizált helyzetbe hozza a honatyákat a többi polgárhoz képest.
... és a legkisebbről
„A legkisebb juttatás, amit ma Romániában egy nyugdíjas kaphat, havi 400 lej, ha a nyugdíj kiszámításánál ennél kisebb összeg jön ki, akkor azt az állami költségvetésből felpótolják 400 lejre” – magyarázta Bán Katalin, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár vezetője. A legmagasabbak a speciális nyugdíjak, ilyent például a bírák kapnak. A Hargita megyei átlagnyugdíj értéke 843 lej.
A hatóságok közölték, a Mezőméhesen történt gyilkosság elkövetésével gyanúsított férfi közeli hozzátartozói együttműködésbe kezdtek a rendőrséggel, így újabb releváns információkhoz jutottak, amelyek elősegíthetik a gyanúsított elfogását.
Egy férfit fogtak el és kísértek kihallgatásra a Maros megyei rendőrök szombaton délután, aki a hétfőn történt mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban segíthet nyomravezetni a hatóságokat.
Ujfalvi-Veres Dorothea az egyetlen magyar diák Maros megyében, aki idén tízest szerzett a román érettségin. Sikerének titka gyerekkoráig nyúlik vissza: a szülői példa, a nyitottság és a hétköznapi nyelvhasználat szinte pótolhatatlan.
Marosvásárhelyre látogatott Alexandru-Florin Rogobete egészségügyi miniszter, aki megtekintette két új egészségügyi létesítmény építkezését, és kórházi ebédet fogyasztott, „példaértékűnek” nevezve a menüt.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
Miután idén márciusban 39 alkalmazottól vált meg a Marosludas Polgármesteri Hivatala, csütörtökön bejelentették, hogy elmaradnak a városnapok.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
szóljon hozzá!