Mindössze négy község maradt abban a tizenhárom nyárádmenti önkormányzat alkotta társulásban, amely öt és fél évvel ezelőtt egy környezetbarát hulladékgazdálkodási programot tervezett. A kezdeti lelkesedés után csak Ákosfalva, Backamadaras, Csíkfalva, Székelyhodos és az utólag csatalakozó Balavásár területén folyik szelektív szemétgyűjtés.
2014. április 01., 12:102014. április 01., 12:10
2014. április 01., 13:012014. április 01., 13:01
Pedig az ákosfalviak kezdeményezésére 2008-ban uniós alapokból megépítették a kisgörgényi átrakóállomást. Kezdetben 30 ezer háztartásból hordták el a szelektíven gyűjtött szemetet, ma már csupán ennek harmadából kerül a hulladék Kisgörgénybe.
Osváth Csaba ákosfalvi polgármester fájlalja, hogy kollégái a kedvező feltételek ellenére kihátráltak a projektből, megnehezítve a kisgörgényi üzem működtetését. „Az EU-s pályázat lényegében az újrahasznosítható hulladék szelektív gyűjtéséről szólt, azonban a környék polgármestereivel való egyeztetés után, úgy döntöttünk, hogy a háztartási szemét elhordását is vállaljuk. Mivel mennyiségileg ebből volt több, ráadásul Segesvárra kellett szállítani, a szemétdíj a csatlakozó községekben jelentősen megnőtt. De még így is mindössze évi 25 lejre rúg személyenként, a 14 éven aluli gyermekek és a 75 év fölötti nyugdíjasok esetében ingyenes, a négy személynél népesebb családoknál pedig 20 lejbe kerül. Ennyit igazán áldozhatunk a környezetvédelem érdekében” – vélekedett Osváth Csaba. Szerinte nem is a szomszéd települések lakói sokallták a még így is jelképesnek számító szemétdíjat, az elöljárók tartottak a kevésbé népszerű intézkedéstől. Az ákosfalvi elöljáró szerint már csak azért is kár a programból visszalépett településekért, mert a hulladékgazdálkodás a civilizáltság egyik fokmérője. Mint mondta, az elején az ákosfalviaknak is nehéz volt megszokniuk a szelektív gyűjtést, egyesek a mai napig is ugyanabba a kukába hajítják az üres üvegeket, a papírhulladékot és a háztartási szemetet, de a lakosság többsége elfogadta, és tiszteletben tartja a környezetbarát intézkedést.
Kérdésünkre, hogy miért mondtak le a szelektív hulladékgyűjtésről, a szomszédos Nyárádkarácsony polgármestere, Ferenczi György kitérő választ adott. „Mert így látta jónak a tanács” – hangzott a szűkszavú válasz, majd magyarázatként még annyit tette hozzá, hogy nem szívesen beszél erről, mert nem akar senkit sem magára haragítani.
Osváth Csaba szerint a kisrégió településeinek a visszavonulása után az ákosfalviaknak is kényelmesebb lett volna, hogy többé nem vállalják az átrakóüzem működtetését. Csakhogy ez esetben egymillió eurót kellett volna visszafizetni. „Az volt a kikötés, hogy a projektet legalább öt évig fenn kell tartani. A visszalépő partnerek miatt ez nem volt könnyű, de megoldottuk. Tizenöt embernek biztosítottunk állást, miközben önellátóvá váltunk. Most sem értem őket, mert míg mi saját költségvetésből biztosítottuk az önrészt és kialakítottuk a teljes infrastruktúrát, a többi önkormányzat helyett a megyei tanács fizetett” – fejtette ki a Maros megyei község elöljárója.
Kérdésünkre, hogy mi lesz az átrakóállomás sorsa, Osváth Csaba elmondta, amint beindul a megyei hulladékgazdálkodási program, a kisgörgényi üzem annak részeként fog működni, és valószínűleg azt a tizenhárom közigazgatási egységet szolgálja majd ki, mely öt évvel ezelőtt a társulás tagja volt. Jelenleg havonta mintegy húsz tonna kartont és öt tonna pillepalackot sikerül értékesíteni. A gondot a használt üveg eladása jelenti, ugyanis Romániában sehol nem vásárolják fel, ezért Bulgáriába kell exportálni.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
szóljon hozzá!