Az orvos elsődleges feladata a gyógyítás, és a háziorvosok nem kívánják a pénzügyi ellenőrök szerepét betölteni. Többek közt ez volt az egyik oka, annak, hogy szerdától nem írnak fel 90 százalékban ártámogatott gyógyszereket a 700 lejnél kevesebb nyugdíjjal rendelkezők számára, csak akkor, ha azok adóigazolással bizonyítják, hogy nincs más jövedelmük. Erről döntött a Maros Megyei Háziorvosok Egyesülete is, a döntés pedig Maros megyében megközelítőleg 9500 személyt érint.
2014. január 15., 18:152014. január 15., 18:15
2014. január 15., 21:102014. január 15., 21:10
Amikor szerda délelőtt felhívtuk Finna Juditot, a Maros Megyei Háziorvosok Egyesületének titkárát, még ő sem volt tisztában a megyei háziorvosok hivatalos álláspontjával. A kérdésben országos szinten számtalan érv és ellenérv született, így nem csoda, hogy a döntés érvénybe lépésének napján a szakembereknek lehetetlen volt eligazodniuk a vélemények és nyilatkozatok útvesztőiben. A délután folyamán hivatalos állásfoglalás született.
A Háziorvosok Egyesületének vezetőségi tagjai úgy határoztak, január 15-étől tartják magukat a december 13-ai országos szintű elhatározáshoz, miszerint a háziorvosok nem írnak fel 90 százalékban ártámogatott gyógyszereket a 700 lejjel kevesebb nyugdíjjal rendelkezők számára, csak abban az esetben, ha adóbizonylattal igazolják, hogy nincs más jövedelemforrásuk. „Ez egy minket, orvosokat védő döntés, hogy a továbbiakban ne halmozzuk tartozásainkat az Egészségbiztosító pénztár felé. Mivel nem létezik hivatalos szerződés a biztosított – a beteg – és a biztosító között, az orvosokon hajtják be a jogtalanul követelt bírságokat” – fordította telefonon magyarra a még szinte vázlatformában létező hivatalos állásfoglalást Finna Judit. „Az orvos elsődleges feladata a gyógyítás, és a háziorvosok nem kívánják a pénzügyi ellenőrök szerepét betölteni” – utal a méltatlan helyzetre a hivatalos irat.
Előzmények
A törvény értelmében minden olyan idős személy, akinek 700 lejnél kevesebb nyugdíja van, nem a minden nyugdíjasnak járó 50, hanem 90 százalékban ártámogatott gyógyszerre jogosult. A rendeletnek azonban van még egy kritériuma: az érintetteknek nem lehet semmilyen más hivatalos jövedelemforrása. „Pontosan ez a törvény egyik gyenge pontja. A rendelkezés értelmében ugyanis hiába van a betegnek 300 lejes nyugdíja, ha ezen kívül bármilyen csekély – akár 10 lejes – mellékjövedelme van, nem jogosult erre a 40 százalékos többletkedvezményre” – ismerteti a törvény furcsaságait Finna Judit.
Az eddigi eljárás szerint a nyugdíjasoknak receptíráskor fel kellett mutatniuk a nyugdíjszelvényüket és alá kellett írniuk egy nyilatkozatot, azt igazolandó, hogy nincs egyéb jövedelemforrásuk. Az Országos Egészségbiztosító Pénztár tavalyi ellenőrzései azonban sok kihágásra derítettek fényt. Amikor a hatóság összevetette a saját és az adóhivatal adatait, kiderült, hogy sokan annak ellenére részesültek ártámogatott gyógyszerekben, hogy mellékjövedelemmel rendelkeztek. Nagyon sok háziorvost meg is büntettek, követelve tőlük, hogy a kiírt gyógyszerek árának 40 százalékát fizessék vissza. „Sokszor megtörténik, hogy az idősek késve kapják meg a földjeikért járó támogatásokat, vagy pedig a tudtuk nélkül a nyugdíjuk 699 lejről 701-re nő. Ezekben az esetekben is az orvost büntetik” – mutat rá azokra az esetekre a doktornő, amikor valóban senki nem hibás az elkövetett törvénytelenségért.
Továbbra is felírja az ártámogatott gyógyszereket
Budai Klaudia háziorvosnak kevés idős betege van, és mivel őt az Egészségbiztosító pénztár tavaly már ellenőrizte, így ismeri az érintettek vagyoni helyzetét, és továbbra is felírja a 90 százalékban támogatott gyógyszereket számukra. „Egy olyan betegem volt, aki miatt a tavaly megbüntetett az egészségbiztosító pénztár. Két nyugdíja volt, és erről nem tájékoztatott engem. Hozzá kell tennem, hogy a két jövedelemforrás távolról sem súrolta a törvényben meghatározott összeg felső határát. Miután kifizettem a 40 százalékos különbözetet, közöltem a beteggel, hogy ezentúl csak 50 százalékban ártámogatott gyógyszert írok fel neki” – nyilatkozta portálunknak a fiatal doktornő.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
szóljon hozzá!