Elvégezték az első sikeres szívátültetést az újraindított marosvásárhelyi Szívgyógyászati és -átültetési Központhoz tartozó Szív- és Érsebészti Klinikán, jelentette be vasárnap délben, alig több mint két órával a műtét befejezése után a klinika vezetője, dr. Horaţiu Suciu professzor.
2014. április 27., 15:212014. április 27., 15:21
2014. április 27., 15:332014. április 27., 15:33
Több mint két év telt el azóta, hogy 2011-ben önkényesen megszüntették a marosvásárhelyi Szívgyógyászati és -átültetési Központot (IBCvT). Azóta a múlt év végén újraindították, újra akkreditálták, de átültetésre objektív okokból nem került sor. A vasárnapra virradóra elvégezett műtét volt az első az újraindítás után – mondotta a klinika vezetője, Horaţiu Suciu szív- és érsebész professzor.
26 éves szív 32 éves betegnek
„Egy 32 éves, Dâmboviţa megyei férfi kapta az új szívet, akit súlyos szívelégtelenséggel diagnosztizáltunk, s már másfél éve vár megfelelő donorra. A Glodeni Deal-beli Florin Calanceanak most megadatott az esély, hogy az átültetéssel új, egészséges életet kezdjen” – mondotta a klinikavezető, aki arról is beszámolt, hogy egy Máramaros megyei 26 éves, súlyos sérüléseket szenvedett, az agyhalál állapotában levő fiatalember szívét ültették be Marosvásárhelyen.
Egy orvoscsoport utazott a nagybányai megyei kórházba dr. Cosmin Opriş vezetésével, ők emelték ki a szívet és szállították helikopterrel Marosvásárhelyre. „Ide hajnali 3 órakor érkezett, az átültetési műtét hét órát vett igénybe, a beteg most az intenzív terápiai osztályon van, állapota jónak mondható. Mi, akik az átültetésben részt vettünk, bízunk a páciens állapotának további kedvező alakulásában” – mondotta Suciu doktor, aki egyúttal azt is fontosnak tartotta kiemelni, hogy az átültetést végző csoport az IBCvT egész személyzetével bebizonyította, hogy képesek csúcsminőséget produkálni a szívgyógyászatban, s ezt a színvonalat a továbbiakban is tartani fogják.
Másfél éves várakozás
Az új szívet kapott páciensnek azért kellett másfél évet várnia az átültetésre, mert nehéz volt donort találni. A szívátültetésnél nagyon sok szempont játszik közre a megfelelő donor kiválasztásánál, ezért van az, hogy csak az esetek 10-30 százalékában alkalmas a donor szíve az átültetésre. Januárban már nagyon közel voltak ahhoz, hogy elvégezzék az átültetést, az orvoscsoport el is utazott a szív kiemelésére, de az utolsó pillanatban kiderült, hogy a donor szíve nem megfelelő – mondta el a klinikavezető.
Az új szíves páciens édesanyja, aki a fiával együtt a kórházban tartózkodik elmondta, Florin hat évet Görögországban dolgozott, hazajövetele után épített egy házat, családot akart alapítani, ám ekkor állapították meg a súlyos betegségét. Egy nappal korábban, szombaton még a târgoviştei kórházban volt, ott kapták a hírt a megfelelő donorról, ami az egész családot nagy örömmel töltötte el.
Marosvásárhelyi sikertörténet
Az országban az első szívátültetést 1999. október 24-én végezte el Brădişteanu doktor Bukarestben, a marosvásárhelyi Radu Deac professzorral közösen. A következőre nem egészen egy hónap múlva, már ugyanazon év november 14-én sor került, immár Marosvásárhelyen, s azóta a marosvásárhelyi klinikán Radu Deac és Horaţiu Suciu professzorok – kétéves megszakítással –, valamint csapatuk sorozatosan végzett szívátültetéseket. Nem elhanyagolható adat, hogy a marosvásárhelyi szívgyógyászok igen jó kapcsolatot ápoltak Marius Barnard dél-afrikai professzorral, aki testvérével, Christiannal a világ első szívátültetését végrehajtotta Cape Townban. Marius Barnard gyakori vendége volt Marosvásárhelynek, s minden alkalommal műtött is az itteni szívsebészeten.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
szóljon hozzá!