Romániában – és Európában – a leggazdagabb sólelő helyek Székelyföldön és környékén találhatók, ezek feltárása azonban jelentősen elmaradt az európaiakétól, ráadásul jogi védettséget sem élveznek. Ez a fő célja a novemberig tartó, Samaris nevű régészeti projektnek.
2014. június 22., 14:222014. június 22., 14:22
2014. június 22., 14:502014. június 22., 14:50
A nyár a terepmunka időszaka a régészek számára, az idény kezdetén pedig egy új, átfogó projektet ismertettek a hétvégén a marosvásárhelyi Kultúrpalota Tükörtermében: a Maros Megyei Múzeum és a sepsiszentgyörgyi Keleti-Kárpátok Múzeuma a Hargita és a Maros megyei művelődési igazgatóságokkal közösen pályázott a bukaresti Kulturális Alapnál (AFCN) arra, hogy feltárják a Felső-Maros vízgyűjtő medencéjében, illetve a Homoród völgyében található sólelő-helyeket, vagyis a sókitermeléssel kapcsolatos helyszíneket, építményeket, létesítményeket.
Maros és Hargita megyében
A projektvezető, Daniel Cioată elmondta, az igényelt több mint 65 ezer lej helyett 57 ezret nyertek el, ezért nem tudtak mindent az eredeti terv szerint belefoglalni. „Összesen kilenc helyszínen fogunk kutatni, ezek közül pénzhiány miatt kimaradt a Maros megyei Alsóidecs. Sóváradon római castrum és feltehetőleg a sóvám-hivatal épülete, Görgényorsován meghatározatlan korú, a Hargita megyei Homoródkeményfalván pedig bronzkori sókitermelő helyszín található. Sós forrásra bukkantunk Görgénysóaknán és Korondon, sós fürdőt fogunk régészetileg elemezni Görgénysóaknán, illetve kulturális-természeti lelőhelyeket Szovátán, Parajdon és Görgénysóaknán” – mondta a szakember a tervekről. Hozzátette, annak ellenér, hogy a Maros segítségével régi idők óta messzi tájakra is eljutott innen a só, és például a görgénysóaknai lelőhely a 19. századból származik, a helyszíneket nem védi törvény Romániában, és szakmai kutatási anyag sem készült ezekről néprajzi, történelmi szempontok alapján. A munkálatok idén áprilistól novemberig tartanak.
Nem is tudjuk, mink van
A sajtótájékoztatón jelen volt a sepsiszentgyörgyi múzeum igazgatója, Valerii Kavruk professzor is, aki elmondta: ahhoz, hogy törvényi védettség alá kerüljön egy kulturális-történelmi szempontok miatt fontos lelőhely, jelentős szakmai dokumentáció szükséges, sok esetben ezek hiányossága vagy elmaradása vezetett az örökség eltűnéséhez, beépíthetőségéhez.
„A sókitermeléssel kapcsolatos lelőhelyek megtalálása nehéz, mert nem lakott területeken voltak, ahonnan előkerülhettek hajcsatok, épület- vagy emberi maradványok. Ha nem óvjuk meg ezeket, akkor természeti vagy emberi tevékenység miatt tönkremennek. Európa-szerte a sóval kapcsolatos műemlékeket felújították és turisztikailag értékesítik, Ausztriában, Lengyelországban, Spanyolországban, Angliában, Németországban, több az UNESCO világörökségének része. A kontinensen Románia a leggazdagabb sóban, de ezt 10 évvel ezelőttig nem tudtuk. A feltárások brit kezdeményezésre 2000 után kezdődtek, most sikerült nekünk is pénzt nyernünk erre. A legfontosabb a lelőhelyeket felkutatni, megóvni és jogi védettség alá helyezni, az értékesítés a helyhatóságok dolga lesz. Nem tartom kizártnak, hogy 2015-ben, amikor frissíteni fogják a romániai műemlék-jegyzéket, már ezek közül is felkerülhet néhány” – mondta a professzor.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
szóljon hozzá!