Fotó: Boda L. Gergely
Újabb tanácsi határozattal kéri a kormánytól a Maros megyei önkormányzati testület a régi városháza ügykezelési jogát. A Marosvásárhely építészeti jelképévé vált tornyos épületben jelenleg a megyei tanács és a prefektúra székel, és annak dacára, hogy a karbantartási munkálatoktól a restaurálásig mindent az önkormányzat végez, az adminisztrálással még mindig a kormányhivatal foglalkozik.
2013. november 18., 15:522013. november 18., 15:52
A megye vezetősége még Lokodi Edit Emőke elnöksége alatt már tett le hasonló kérést a kormány asztalára, azonban elutasító választ kapott. Most viszont úgy tűnik, a megye és a prefektúra vezetőinek sikerült kiegyezniük az épület átadásában illetve átvételében. A határozattervezetet mindössze a Demokrata-Liberális Párt képviselői utasították el, mivel szerintük az egykori városháza a helyi önkormányzat tulajdonába kellene hogy visszakerüljön. „Nem támogathatunk egy ilyen határozattervezetet, mivel mi már évek óta azt hangoztatjuk, hogy az épületet Bernády György néhai polgármester a városnak és nem a megyének építette” – indokolta meg a frakció álláspontját Vasile Filimon. Mint ismeretes az utóbbi időben a PDL-s színekben politizáló Dorin Florea polgármester többször is megfogalmazta a székházra való igényét. Szintén a mostani a városvezető volt az, aki 1996 és 2000 között prefektusként ellenezte az akkori polgármester, Fodor Imre által szorgalmazott cserét.
„Mindenképpen jó lenne, ha az épület a megyei önkormányzat ügykezelésébe kerülne, hisz 1990 óta nagy részét amúgy is mi használjuk, a rezsiköltségeit mi fizetjük, a restaurálását mi végezzük” – érvelt lapunknak Kelemen Márton, az RMDSZ frakcióvezetője. Szerinte az sem mellékes, hogy a restaurálás folytatásához csak a megyei önkormányzat pályázhat uniós alapokra, a kormányhivatal nem.
Kérdésünkre, hogy az épület adminisztrálási jogának megszerzése esetében a megyei döntéshozó testület gondoskodik-e majd az impériumváltáskor eltávolított régi díszek visszahelyezéséről és a ’90 után, engedély nélkül kihelyezett magyarellenes márványtáblák leszedéséről, Kelemen nem tudott válaszolni. Az RMDSZ-tanácsos annyit mondott, hogy ami a szövetségen múlik, megteszik, de hogy sikerül-e visszaállítani az 1905 és 1907 között a magyar szecesszió jegyében, Komor Marcell és Jakab Dezső tervei alapján épült régi városházát hajdani pompájában, nem tudni.
Mint ismeretes, néhány évvel ezelőtt Marius Paşcan akkori demokrata-liberális prefektus megtiltotta az építkezési engedély nélkül kihelyezett, magyarellenes szöveget tartalmazó márványtáblák eltávolítását. A restaurálás során nem kerülhetett vissza a kocsifeljáró tartódísze, a kőbe vésett magyar királyi korona, valamint az Árpád-ház és erdélyi történelmi családok és uralkodók – Bethlen Gábor, Rákóczi György, Borsos Tamás – címere sem. A 2008-ban kezdődött felújítás első szakaszában ugyanígy lemaradtak a gyűlésterem, 1921-ben eltávolított vitrálisai is. Az ablakfestmények visszahelyezésével kapcsolatosan Lokodi Edit Emőke volt megyeelnök elmondta, hogy a Művelődési Minisztérium műemlékvédő bizottsága már 2007-ben megtagadta az engedélyeztetést. A testület akkor azzal érvelt, hogy „még nem jött el az ideje a magyar és az osztrák–magyar történelmi időkre emlékeztető személyiségek portréjának visszahelyezésére”. A bukaresti szakemberek azt javasolták, hogy a vitráliákat állítsák ki a megyei múzeumba, ami egyébként meg is történt.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
Magára hagyott kutya miatt kapott 12 ezer lejes bírságot egy idős férfi Maros megyében, miután a közösségi médiában nyilvánosságra került a férfi tette.
Környezetbarát módon, tömegközlekedéssel, ráadásul mindenki a saját tempójában fedezheti fel Dél-Erdély szász építészeti világörökségi helyszíneit az UNESCO Busz segítségével, amelyet egy turisztikai vállalkozás indított.
Családi majálist szervez az RMDSZ marosvásárhelyi és Maros megyei szervezete a marosvásárhelyi Víkendtelepen, ahol gazdag programmal várják a gyerekeket, felnőtteket egyaránt.
szóljon hozzá!