Fotó: Farkas Antal
Nagyon nehéz szakmában munkát találni és elhelyezkedni manapság – állítja a fiatalok többsége. Marosszéki fiatalokat kérdeztünk arról, hogy az egyetem befejezése után hogyan és hol sikerült munkát találniuk. A megkérdezettek még nem tudták hasznosítani egyetemi diplomájukat.
2013. december 18., 14:532013. december 18., 14:53
2013. december 18., 16:122013. december 18., 16:12
Napjainkban egyre nehezebb friss diplomásként a munkaerőpiacon érvényesülni. Az állásához mindenki ragaszkodik, ugyanakkor új munkahelyek létrehozása helyett egyre gyakrabban hallunk leépítésekről, cégek, magánvállalatok megszűnéséről. A felsőfokú tanintézményekből ennek ellenére egyre több van, a szakiskolákat, néhány kivétellel bezárták. Igaz, ahhoz nem kell sem egyetem, sem főiskola, de még a szakiskola is fölösleges, nem kell szakértőnek, sem statisztikusnak lenni, hogy megállapítsuk: közel sincs annyi betölthető állás, mint amennyire szükség lenne. Sajnálatos módon egyre gyakrabban hangzik el fiatalok szájából az a vélemény, hogy a diploma semmit sem ér, hiszen hiába szerzi meg az ember, elhelyezkedni nagyon nehezen tud vele.
Sok pénz vagy szakmai tapasztalat szükséges
A marossárpataki Simon Laura 2012-ben fejezte be tanulmányait Kolozsváron, a Babes-Bolyai Tudományegyetem pszichológia és neveléstudományok karán. Laura egy ideig a Multi Prod Impex Kft. alkalmazottjaként tevékenykedett, de néhány héttel ezelőtt egy leépítés során elküldték. Azóta folyamatosan keresi az új munkahelyet, de nem a végzettségének megfelelő állást, mert az egyelőre elérhetetlen számára. „Nem is próbálkoztam még a szakmában elhelyezkedni, mivel a meghirdetett állások elfoglalására az egyik feltétel az, hogy a szakmában legalább három év régiséggel rendelkezzen a pályázó. Néhány hete figyelem az álláshirdetéseket, de egyelőre nem sikerült új munkahelyet találnom” – mondta el Laura.
Egy nevét elhallgatni óhajtó sáromberki lány 2008-tól diszpécserként dolgozik egy taxivállalatnál. A fiatal hölgy tavaly fejezte be tanulmányait a marosvásárhelyi Dimitrie Cantemir Egyetem jogi karán, de egyelőre nem tudott elhelyezkedni a szakmában. „Jogi szakterületen próbáltam keresni munkahelyet, de nehezebb, mint gondoltam, mivel ez egy elég jól fizető munka. Lehetőség lenne, mivel elég gyakran hirdetnek meg állásokat jogi diplomások számára, viszont mindenhol olyan személyeket vesznek fel, akit ismerős ajánl, vagy konkrét összeget kérnek el azért, hogy felvegyenek” – nyilatkozta portálunknak.
Egyetem után Amerika, aztán a Samsung cég
A gernyeszegi Szabó Orsolya a Babeş-Bolyai Tudományegyetem közgazdaság- és gazdálkodástudományi karán végezte Kolozsváron 2009-ben az egyetemet, valamint 2011-ben a mesteri képzést. „Eddig nyaranta az Amerikai Egyesült Államokban dolgoztam, jelenleg a SYKES Enterprises cégnél dolgozom a Samsung ügyfélszolgálatán. Ez is úgy történt, hogy amíg valamennyire a szakmámban kerestem munkát, az önéletrajzomat megkapta a cég, és anélkül, hogy jelentkeztem volna, megkerestek ők, s többfordulós interjúra hívtak, majd alkalmaztak” – fejtette ki Orsolya. Ez közel két éve történt, azóta nem keresett a szakmájában munkát, annyira lekötik munkahelyi teendői. Úgy érzi, időre lenne szüksége, hogy tovább fejlessze magát annak érdekében, hogy más területen vagy a szakmában elhelyezkedhessen.
Az ugyancsak gernyeszegi Kiss Lehel sem tudja egyelőre diplomáját felhasználni, sőt megfelelő munkahelyet sem talált még. Lehel a Petru Maior Egyetemen végzett, európai tanulmányok és nemzetközi kapcsolatok szakon 2011-ben. Azóta kis családi boltjukat vezeti, bár több állásinterjún is részt vett. „Legtöbb helyen az interjú csak azért van meghirdetve, mert ez a törvényes eljárás. Már az interjú előtt megvan az a személy, akit fel fognak venni, s biztos vagyok, hogy ez majdnem mindenhol így működik. Sajnos, gyakran hamarabb kap az ember munkát külföldön, mint itthon, ezért sokan elhagyják az országot” – fogalmazott Lehel.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
szóljon hozzá!