
Forgalmas járdára és utcára néz a veszélyes falrész
Fotó: Haáz Vince
Teljesen elkorhadt gerendát, málló vakolatot találtak Dicsőszentmártonban, amikor megvizsgálták az egykori felekezeti iskola tűzfalát. Az épületben belső felújítás zajlik, de még nem tudják, mi lesz az omlásveszélyes résszel.
2026. február 16., 10:472026. február 16., 10:47
Dicsőszentmártonban a református templom kissé elrejtőzik a kíváncsiskodók szeme elől, az 1920-ban épült felekezeti iskola mögött húzódik meg. Az iskola épületét 2007-ben perelte vissza az egyházközség, most gyülekezeti teremként és lelkészi hivatalként szolgál. Jelenleg jelentős felújítási munkálatok zajlanak benne.
Köblös Lehel helyi református lelkész a Székelyhonnak elmondta, saját alapokból és a kultuszminisztériumtól kapott támogatásból fogtak hozzá az egykori felekezeti iskola épületének rendbetételéhez.
A földszinti termeket újítják fel
Fotó: Haáz Vince
Megerősítették a tetőszerkezetet, új cserepek kerültek az épületre, jelenleg a két nagy terem felújítása zajlik. Új padlót raknak, kicserélik a villanyvezetékeket is. Fontos volt ez a munkálat, hogy megfelelő körülmények között lehessen közösségi összejöveteleket tartani, és legyen egy hely, ahol a lelkész fogadhatja a híveket.
A munkálatok során derült ki, hogy a kapubejárat feletti tűzfal állapota nagyon leromlott, omlásveszélyes.
„A kapubejárat felett van egy terem és felette a tűzfal. Ez utóbbi van teljesen tönkremenve, megette az idő vasfoga, a sok beázás miatt a gerendák szétkorhadtak, a téglák úgyszintén.
– vázolta a helyzetet a református lelkész.
Az ablak feletti falrész omlásveszélyes
Fotó: Haáz Vince
Egy helyi mérnők megnézte, mi a teendő. „Azt javasolta, a terem felé öntsünk egy betonkoszorút, és arra építsük majd fel az új falat, megőrizve a jelenlegi homlokzatot. Egy marosvásárhelyi mérnök is kijön, hogy megvizsgálja az omlásveszélyes épületrészt, és az egyházkerület szakemberét is várjuk.
Köblös Lehel szerint nemcsak a biztonságos műszaki megoldást keresik, hanem a pénzalapot is, hiszen ez egy előre nem látott munkálat. Ígéretet kaptak a református püspökségtől, hogy tízezer eurót hagynak jóvá erre a plusz kiadásra, és a hívek körében is gyűjtést terveznek.

Tíz év alatt szinte felére csökkent a magyar reformátusok száma Dicsőszentmártonban, de a tavaly júliusban érkezett fiatal lelkész a közösség lelki és anyagi gyarapításán dolgozik.
Le kell bontani, erre keresik a megoldást
Fotó: Köblös Lehel
Fotó: Köblös Lehel
Mállik a gerenda és a tégla is
Fotó: Köblös Lehel
Marosvásárhely 54 tanintézetét szerelték fel uniós forrásból: 11 ezer új pad és szék érkezett, laborok és műhelyek is megújultak. A 45 millió lejes projekt azonban vegyes fogadtatásra talált az iskolások körében, sokan silányabbnak vélik az újakat.
Sűrű füst töltött be egy ipari csarnokot Marosvásárhelyen, miután kedden este kigyulladt benne egy emelővillás targonca. Riasztották a tűzoltókat.
Fel nem robbant lövedéket találtak Marosbogáton, ehhez riasztották hétfőn este a pirotechnikai szakembereket – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Fatárolóban csaptak fel a lángok hétfőn délután Marosszentgyörgyön, de szerencsére senki sem szenvedett komolyabb sérülést – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizennégy síremléket döntöttek fel vasárnapra virradóan a szászrégeni zsidó temetőben ismeretlen tettesek. A hatóság sírgyalázás gyanújával indított nyomozást az ügyben.
Mintegy 250 négyzetméternyi felületen teljesen leégett a teteje egy lakóháznak egy Maros megyei faluban vasárnap hajnalban, szerencsére a lakóknak időben sikerült kimenekülniük.
Facebook-videóban foglalt állást a vasárnapi magyarországi országgyűlési választásokkal kapcsolatban Dorin Florea korábbi marosvásárhelyi polgármester.
Súlyosan megsérült két ember egy marosludasi közúti balesetben szombaton. Az egyik sérült életveszélyes állapotban volt, amikor a mentőegységek kiértek.
Az ortodox húsvéti ünnepek miatt változások lesznek a tömegközlekedésben és a forgalomban Marosvásárhelyen.
Péntek estétől-hétfő reggelig Marosvásárhelyen, a város különböző részein forgalomkorlátozásra kell számítani az ortodox húsvét miatt.
szóljon hozzá!