Fotó: Berekméri Edmond
Szombaton huszonegyedik alkalommal nőtt legalább kétszeresére Erdőcsinád lakossága a kiválóan megszervezett hagyományőrző rendezvény idejére. A seregszemlét a marossárpataki és gernyeszegi Mátyás-huszárok ünnepélyes felvonulása nyitotta.
2014. május 18., 17:472014. május 18., 17:47
2014. május 18., 19:302014. május 18., 19:30
Egy nappal korábban került sor Miholcsa József szobrászművész Csanád vezér alkotásának ünnepélyes felavatására a település központjában. A jelenlévők között volt Lukácsy Szilamér tiszteletes, Erdőcsinád egykori lelkipásztora, a szobor elkészítésének kezdeményezője.
A hagyományőrzés fontossága
„Ez a kis falu húsz éve próbálja továbbvinni és átadni más generációknak a hagyományt. A népdal, néptánc és népviselet egyaránt értékes kincsek, amelyeket a legnehezebb időkben is féltve őrzött nemzetünk. Ránk hárul a feladat, hogy megőrizzük eredeti kincseinket, a hagyományainkat” – figyelmeztette a jelenlévőket Bálint Csaba református lelkész. Kolcsár Gyula, Gernyeszeg község polgármestere beszédében ismételten megköszönte a Csanád vezér szobrot. Brassai Zsombor, az RMDSZ Maros megyei elnöke a magyar népi kultúra szentélyének nevezte a rendezvényt.
A táncmaraton után táncház
A fellépők sora az erdőcsinádi Árvácska néptánccsoport legfiatalabb korosztályával indult, akiket a tizenévesek csoportja követett, majd a Búzavirág citeracsoport előadásának tapsolhatott a népes közönség. Az idei Gyöngykoszorúról sem hiányoztak a holtmarosiak, marosfelfaluiak, magyaróiak, tiszteletüket tették a marossárpataki, körtvélyfáji, beresztelki hagyományőrzők, jelen voltak a mezőmadarasi, mezőbándi, nyárádszeredai, nyárádszentbenedeki táncosok is. Nagy tapsot kapott a marosvásárhelyi Napsugár táncegyüttes és a Cinige zenekar, valamint a kecskeméti néptánccsoport. A műsorvezető idén is a tánchagyományok kiváló ismerője és művelője Fazakas János (Fazi) volt, aki a csoportok felvezetése, bemutatása mellett, remek humorával szerzett kellemes perceket a közönségnek. Közben a kultúrotthon udvarán nótakedvelő csoportok énekeltek, szinte szünet nélkül, a találkozóra érkezett zenészek kíséretében. A színpadi táncmaraton a balánbányai Ördögborda fellépésével zárult az esti órákban, de a rendezvény táncházzal folytatódott hajnalig.
Mára tisztább lett
A Maros Művészegyüttes volt művészeti vezetőjét, Füzesi Albertet arra kértük, hogy a kezdetekről szóljon. Elmondta, a Gyöngykoszorú mozgalom kitalálója, megálmodója Szabó György Pál volt, aki először Nyárádszeredában szervezett néptánctalálkozót, majd látva ennek sikerességét elhatározta, hogy más tájegységeken is megpróbálja összehozni a hagyományőrző rendezvényt. „Az egykori EMKE-elnök először Lukácsy Szilamér erdőcsinádi tiszteletest kereste meg, aztán hozzám fordultak segítségért. Végigmentünk a Maros völgyén, majd a Nyárád mentén és a Mezőségen, felkutatva a működő hagyományőrző tánccsoportokat.
Azokban az időkben még minden csoport a saját táncát járta, nem használt betanított koreográfiát. A kilencvenes években csodálatos volt a népi viseletek bemutatása, a nagyszerű tudású népi zenekarok vetélkedése. A tánctalálkozó idején hangyabolyhoz hasonlított Erdőcsinád” – emlékezett vissza Füzesi Albert, aki szerint manapság már ritka az olyan alkalom, amikor az idősebb korosztály is feláll táncolni. „Az öreg táncosok helyét átvették a kultúrház és az iskola csoportjai. Mára a tánc tisztább lett, de elveszítette spontaneitását, a találkozókra kevés csoport hozza saját táncát. Magasabb szintre jutott a színvonal, a lényeg átmentődött, ezért fontos, hogy a régi élményekből építkezzünk most” – mondta a 2012-ban Harangozó Gyula-díjjal kitüntetett, táncos berkekben igencsak népszerű Füzi.
A 21. Erdőcsinádi Gyöngykoszorú népzene- és néptánctalálkozó szervezői az Erdőcsinádi Református Egyházközség presbitériuma, a Marosszék Kulturális Egyesület, valamint az EMKE Maros megyei szervezete voltak.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!