Fotó: Berekméri Edmond
Szombaton huszonegyedik alkalommal nőtt legalább kétszeresére Erdőcsinád lakossága a kiválóan megszervezett hagyományőrző rendezvény idejére. A seregszemlét a marossárpataki és gernyeszegi Mátyás-huszárok ünnepélyes felvonulása nyitotta.
2014. május 18., 17:472014. május 18., 17:47
2014. május 18., 19:302014. május 18., 19:30
Egy nappal korábban került sor Miholcsa József szobrászművész Csanád vezér alkotásának ünnepélyes felavatására a település központjában. A jelenlévők között volt Lukácsy Szilamér tiszteletes, Erdőcsinád egykori lelkipásztora, a szobor elkészítésének kezdeményezője.
A hagyományőrzés fontossága
„Ez a kis falu húsz éve próbálja továbbvinni és átadni más generációknak a hagyományt. A népdal, néptánc és népviselet egyaránt értékes kincsek, amelyeket a legnehezebb időkben is féltve őrzött nemzetünk. Ránk hárul a feladat, hogy megőrizzük eredeti kincseinket, a hagyományainkat” – figyelmeztette a jelenlévőket Bálint Csaba református lelkész. Kolcsár Gyula, Gernyeszeg község polgármestere beszédében ismételten megköszönte a Csanád vezér szobrot. Brassai Zsombor, az RMDSZ Maros megyei elnöke a magyar népi kultúra szentélyének nevezte a rendezvényt.
A táncmaraton után táncház
A fellépők sora az erdőcsinádi Árvácska néptánccsoport legfiatalabb korosztályával indult, akiket a tizenévesek csoportja követett, majd a Búzavirág citeracsoport előadásának tapsolhatott a népes közönség. Az idei Gyöngykoszorúról sem hiányoztak a holtmarosiak, marosfelfaluiak, magyaróiak, tiszteletüket tették a marossárpataki, körtvélyfáji, beresztelki hagyományőrzők, jelen voltak a mezőmadarasi, mezőbándi, nyárádszeredai, nyárádszentbenedeki táncosok is. Nagy tapsot kapott a marosvásárhelyi Napsugár táncegyüttes és a Cinige zenekar, valamint a kecskeméti néptánccsoport. A műsorvezető idén is a tánchagyományok kiváló ismerője és művelője Fazakas János (Fazi) volt, aki a csoportok felvezetése, bemutatása mellett, remek humorával szerzett kellemes perceket a közönségnek. Közben a kultúrotthon udvarán nótakedvelő csoportok énekeltek, szinte szünet nélkül, a találkozóra érkezett zenészek kíséretében. A színpadi táncmaraton a balánbányai Ördögborda fellépésével zárult az esti órákban, de a rendezvény táncházzal folytatódott hajnalig.
Mára tisztább lett
A Maros Művészegyüttes volt művészeti vezetőjét, Füzesi Albertet arra kértük, hogy a kezdetekről szóljon. Elmondta, a Gyöngykoszorú mozgalom kitalálója, megálmodója Szabó György Pál volt, aki először Nyárádszeredában szervezett néptánctalálkozót, majd látva ennek sikerességét elhatározta, hogy más tájegységeken is megpróbálja összehozni a hagyományőrző rendezvényt. „Az egykori EMKE-elnök először Lukácsy Szilamér erdőcsinádi tiszteletest kereste meg, aztán hozzám fordultak segítségért. Végigmentünk a Maros völgyén, majd a Nyárád mentén és a Mezőségen, felkutatva a működő hagyományőrző tánccsoportokat.
Azokban az időkben még minden csoport a saját táncát járta, nem használt betanított koreográfiát. A kilencvenes években csodálatos volt a népi viseletek bemutatása, a nagyszerű tudású népi zenekarok vetélkedése. A tánctalálkozó idején hangyabolyhoz hasonlított Erdőcsinád” – emlékezett vissza Füzesi Albert, aki szerint manapság már ritka az olyan alkalom, amikor az idősebb korosztály is feláll táncolni. „Az öreg táncosok helyét átvették a kultúrház és az iskola csoportjai. Mára a tánc tisztább lett, de elveszítette spontaneitását, a találkozókra kevés csoport hozza saját táncát. Magasabb szintre jutott a színvonal, a lényeg átmentődött, ezért fontos, hogy a régi élményekből építkezzünk most” – mondta a 2012-ban Harangozó Gyula-díjjal kitüntetett, táncos berkekben igencsak népszerű Füzi.
A 21. Erdőcsinádi Gyöngykoszorú népzene- és néptánctalálkozó szervezői az Erdőcsinádi Református Egyházközség presbitériuma, a Marosszék Kulturális Egyesület, valamint az EMKE Maros megyei szervezete voltak.
Épségben talált rá kedden a Maros megyei rendőrség a 12 éves kislányra, aki hétfőn este hagyta el önként otthonát és nem tért haza.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
Egy 12 éves marosvásárhelyi kislányt keres a rendőrség, akinek eltűnését hétfőn este fél 11 körül jelentették.
Újabb bikaborjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.
Új református templomot szenteltek Nyárádszentbenedeken. A magyar kormány támogatásával épült templomot Kolumbán Vilmos József erdélyi református püspök szentelte fel vasárnap ünnepi istentisztelet keretében.
Gázrobbanás történt Marosludason vasárnap dél körül, nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.
Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához.
A hatóságok közölték, a Mezőméhesen történt gyilkosság elkövetésével gyanúsított férfi közeli hozzátartozói együttműködésbe kezdtek a rendőrséggel, így újabb releváns információkhoz jutottak, amelyek elősegíthetik a gyanúsított elfogását.
Egy férfit fogtak el és kísértek kihallgatásra a Maros megyei rendőrök szombaton délután, aki a hétfőn történt mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban segíthet nyomravezetni a hatóságokat.
Ujfalvi-Veres Dorothea az egyetlen magyar diák Maros megyében, aki idén tízest szerzett a román érettségin. Sikerének titka gyerekkoráig nyúlik vissza: a szülői példa, a nyitottság és a hétköznapi nyelvhasználat szinte pótolhatatlan.
szóljon hozzá!