Védőállványokat helyeztek el a marosvásárhelyi Művészeti Gimnázium előtt, ugyanis az omladozó vakolat már veszélyeztette a járókelők épségét. Várni kell még a felújításra, amelyből az is kiderülhet, hogy az egykori római katolikus zárda államosítása után a kommunista hatóságok megsemmisítették-e vagy csak befalazták a háromszögű oromzaton lévő szobrocskát.
A Szűz Máriát és kisdedét ábrázoló alkotás egyesek emlékezete szerint fülkeszobor, mások azt állítják, hogy mindössze egy féldombormű. Szintén az ’50-es évek elején tűnt el az épület homlokzatáról Fogarassy Mihály püspök aranyozott címere is, akárcsak a különböző építészeti elemeket ékesítő keresztek.
Szüleink, nagyszüleink és a még életben lévő idősebb marosvásárhelyiek emlékezetére hagyatkozva próbáltunk utánajárni, hogy is nézett ki az egykori római katolikus leányiskola, a mai Művészeti Gimnázium homlokzata. Úgy tűnik, az államosítás és az azt követő jelképrombolási akció óta eltelt több mint hatvan esztendő elhomályosította az emlékeket. Egyesek ma is tudni vélik, hogy az egykori Szentgyörgy utcai épület homlokzatán, egy kis árkádban ott állt a Szűzanya és gyermeke fülkeszobra.
Mások mindössze egy féldomborműről beszélnek, de akad olyan idősödő személy is, aki Jézus szobrot emleget. A város egykori főépítésze, a 92 éves Keresztes Gyula emlékszik a fülkére és az azt ékesítő alkotásra. Bár eltávolítása nem az ő „fennhatósága” alatt történt, úgy tudja, a kőművesek levették a szobrot, de a fülkéje megmaradt és mindössze egy fal takarja. A két lábon járó műépítészeti lexikonként ismert Gyula bácsinak azonban fogalma sincs, mi történhetett a szoborral. A város másik katolikus iskolájában, a II. Rákóczi Ferenc Főgimnáziumban tanuló fiú öregdiákokat tömörítő Sanctus Emericus Egyesület vezetőjének, Kis Dénesnek nincs tudomása arról, hogy valami is mindig létezne a fal mögött.
A teljes riport a Vásárhelyi Hírlap február 28-ai számában lesz olvasható.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
szóljon hozzá!