Dokumentumértékű fényképet kaptunk egy olvasónktól, Moldován Lőrinctől, amely Fedék Sári marosvásárhelyi látogatásakor készült, amikor részt vett a Kántorné-sír újbóli felavatásán. A képen az adományozó is megjelenik.
2014. március 05., 16:482014. március 05., 16:48
Igaz ugyan, hogy a megemlékezés „nagy hiányzói” nem tartották fontosnak magyarázni: annak ellenére, hogy bérletet neveztek el a nagy tragikáról és tanterem viseli nevét, miért tüntettek távollétükkel, akadnak mások, akik jóindulattal szóltak a témához.
Nem létező lapok hiányossága
Kuszálik Péter, sajtót és színháztörténetet kutató közíró azzal kapcsolatban keresett meg, hogy azt írtuk: „1854. február 28-án hunyt el Marosvásárhelyen Kántorné Engelhardt Anna. Halálhírét az akkori lapok meg sem említették.” Az akkori lapok hallgatása kapcsán jegyezte meg – akkoriban Vásárhelyen nem voltak lapok. A városban a mai értelemben vett újságok jó évtizeddel később (1866-tól) jelentek meg, ezért is nem közölhettek semmit a tragika halálhíréről. A színháztörténészek az „akkori lapok” alatt a korabeli Buda és Pest s a nagyobb magyar városok lapjait értették. Mert igaz ugyan, hogy az akkor kicsinek számító Marosvásárhelyen hunyt el a színésznő és itt is temették el, de az egész nemzet színésze volt, egy egész ország ismerte és tisztelte korábbi szereplései kapcsán. Egyébként a Kuszálik által társszerzőként (Zalányi Gyulával együtt) nemrégiben kiadott Páholy és Karzat című kötetben is szerepel Kántorné Engelhardt Anna.
Dokumentumértékű fénykép
Egy olvasónk, a marosvásárhelyi 83 éves Moldován Lőrinc levélben keresett meg március 4-én. Azt írja: amikor 1941-ben a felújított Kántorné-sírt újból felavatták (A Prielle Cornélia-féle rendezés után másodszor), jelen volt a megemlékezésen Fedák Sári művésznő is. Mi több, a saját fényképei között megtalált egy akkor készült fotót, amelyen – tízéves gyerekként – ő is szerepel az országszinten ünnepelt színésznő közelében. A katolikus temető bejáratán belül készült képen jól látszik a temető székely kapuja, a temetőgondnoki épület – ugyanolyanok mint ma –, továbbá a távolban a Vártemplom tornya. Azt nem tudjuk, ki a két férfi Fedák Sári mellett, azt viszont igen: a kép jobb oldalán levő két gyerek közül az egyik Moldován Lőrinc, akkor még Lőrincke.
Mit kell tudni Fedák Sáriról?
Fedák Sári, teljes nevén: Fedák Sarolta Klára Mária (Beregszász, 1879. október 26. – Budapest, 1955. május 25.) magyar színművésznő, 1900-ban a Magyar Színházban kezdte meg pályáját. Számos magyar és külföldi színházban fellépett. Többek között szerepelt a Népszínházban, a Vígszínházban, a Király Színházban, eljutott Bécsbe, Berlinbe, Párizsba, Londonba és az Egyesült Államokba is. A II. világháború után a Népbíróság „nácirajongónak” bélyegezte, és nyolc hónapi börtönbüntetésre ítélte. Ennek letöltése után már nem térhetett vissza a színpadra.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
szóljon hozzá!