Fotó: Boda L. Gergely
Marosvásárhely egyházi és lassan kulturális életében is érdekes színfolt a minorita templom, és az ott élő, szolgáló jezsuiták. Kiss Ulrich SJ tavaly szeptembertől csatlakozott a jezsuitákhoz elöljáróként, hogy a szolgálatokat összehangolja, irányítsa. A jezsuiták marosvásárhelyi jelenlétéről, terveiről, a nagyböjt és az iskolai vallásoktatás lényegéről beszélgettünk vele.
2015. február 24., 14:472015. február 24., 14:47
2015. február 24., 17:512015. február 24., 17:51
– Pár évvel ezelőtt telepedtek vissza a jezsuiták Marosvásárhelyre. Melyek a legfontosabb feladataik és milyen terveik vannak?
– Marosvásárhelyen a jezsuita jelenlét a 16. századba nyúlik vissza, aztán egy nagy-nagy szünet volt. A rendszerváltás után a magyarországi jezsuita provinciába egyre több erdélyi kérte felvételét, székely és magyar fiatalok. Így egyrészt hálából jöttünk vissza Marosvásárhelyre is, másrészt voltak feladatok. Jó viszonyt ápoltunk az itteni érsekkel, végül két missziót nyitottunk itt, Szatmárnémetiben és Marosvásárhelyen. Marosvásárhelyen a minoriták már nem tudták fenntartani a rendházat és templomot, mivel nagyon csökkent a számuk, és kerestek egy olyan partnert, aki átveszi tőlük ezt a feladatot. Az érsek nem szerette volna, ha a város szívében űr keletkezik a lelkek szolgálatban. Itt volt ez az ingatlan, így támogatta, hogy a jezsuiták visszajöjjenek Marosvásárhelyre. Kettős missziót adott nekünk: egyrészt az egyetemi lelkészség és a kollégium megszervezését, működtetését. Ez szorosan összefonódik, de mégsem azonos. Másik feladatunk: a minorita templomi szolgálat. Az én feladatom az, hogy ezeket a szolgálatokat – egyik oldalon a kollégium és a lelkészség, a másik oldalon a minorita templom – összehangoljam. Átvállaltuk a minorita templomot, s azt szeretnénk, hogy az egyházi szolgálaton túl egy kicsit kulturális központtá is váljon. Most keressük azokat a lehetőségeket, hogy az egyházi szolgálatot és a művészeteket, kultúrát össze tudjuk egy kicsit kapcsolni.
– Beléptünk a nagyböjti időszakba. Ön egy előadássorozatot is tart a hét főbűnről.
– Hét részből áll az előadássorozat, hamvazószerdán volt az első, aztán egymást követő szombatokon lesznek (kisebb kihagyásokkal) a Keresztelő Szent János plébániatemplomban. Én celebrálom a misét, és ennek keretében impulzusokat adok, hogy aki úgy dönt a mise után hazamegy, az is kapjon valamit a soron levő főbűnről. Utána negyvenperces előadást tartok, erre az is eljöhet, aki nem jár templomba, hiszen a témát nemcsak a hit, a hívő oldaláról, hanem a filozófia, a pszichológia, szociológia szemszögéből is érintem. Egy Olaszországban megjelent, magyarra is lefordított könyvet használom referenciaként, saját példákkal kiegészítve. Az előadássorozat gondolatát az adta, hogy észrevettem a gyóntatásoknál: sok ember megmarad kisiskolás szinten, ugyanúgy gyón, mint elsőáldozóként. Holott az ember fejlődik, egy javakorabeli férfi vagy családanya gyónjon másképp, mint egy fiatal kamasz. Azért választottam a főbűnöket, mert azok a társadalomban nagyon jelen vannak, s fontos ezt tudatosítani. Például az irigység, amiről az első előadásomat tartottam,az tipikusan a 21. század bűne. Ma már nem azt mondjuk, hogy miért nem megy nekem olyan jól, mint neki – valamikor ez a felfogás nagy lendületet adott az iparnak, mert mindenki fejlődni akart – , hanem azt mondjuk: miért megy neki jobban, mint nekem, de ez nem vezet sehova.
A teljes interjú a Vásárhelyi Hírlap 2015. február 24-én, kedden megjelent lapszámában olvasható.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
Magára hagyott kutya miatt kapott 12 ezer lejes bírságot egy idős férfi Maros megyében, miután a közösségi médiában nyilvánosságra került a férfi tette.
szóljon hozzá!