Fotó: Haáz Vince
Az embert és a közéleti személyiséget lehetett megismerni azon a konferencián, amelyet pénteken Bernády György születésének 150. évfordulója alkalmából szerveztek. A Bernády Ház zsúfolásig megtelt érdeklődőkkel, akik igazi érdekességeket tudhattak meg az egykori városépítőről.
2014. április 13., 18:012014. április 13., 18:01
2014. április 13., 18:302014. április 13., 18:30
A mini konferenciát a városépítő polgármester emlékét őrző Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány szervezte. „Amikor az alapítványt létrehoztuk, nem kellett sokat gondolkodnunk az elnevezésen, mindenki egyöntetűen a városépítő Bernády György mellett döntött. Ha Erdély-szerte végigtekintünk a magyar városokon, Bernády kéznyomát mindenhol felfedezzük, mint városépítő, ő az egyik legjelentősebb személyisége az erdélyi magyarságnak” – fogalmazott a megemlékezésen az alapítvány kuratóriumának elnöke, Borbély László. Az esemény házigazdájától, Nagy Miklós Kundtól megtudtuk, hogy a közeljövőben egy könyvet adnak ki Bernádyról, már többen többféle témában kutatnak, s ezek közül néhányat megismerhettek a résztvevők. A 150. évforduló alkalmából ugyanis Bernády György, az ember és a közéleti személyiség címmel történészek – Pál-Antal Sándor akadémikus, Sebestyén Mihály, Fodor János és Józsa András – idézték fel az egykori városatya sokoldalú munkásságát, rendkívüli egyéniségét.
Nyílt levél a Bernády-évforduló kapcsán
A Lakó Péterfi Tünde által vezett Itthon Vagyunk Egyesület a marosvásárhelyi önkormányzat RMDSZ-frakciójához és Borbély Lászlóhoz, a Bernádyról elnevezett alapítvány elnökéhez címzett nyílt levelet április 11-én a Bernády-évforduló kapcsán. „2014. április 10-én ünnepeltük dr. Bernády György, Marosvásárhely egykori polgármesterének 150. születésnapját. Azaz ünnepeltük volna. (…) Láttuk, hogy április 11-ére szervezett egy »házi« megemlékezést a marosvásárhelyi Bernády alapítvány, mondhatnánk sötétben, lekapcsolt villannyal, csak csendben, meghunyászkodva. Miért ez a némaság a születésnapon? Miért volt a nagy csend 2013-ban, amikor a Kultúrpalota 100. évfordulóját ünnepelte a város? Ha civil emberek időt, fáradtságot, pénzt nem kímélve, nem szervezik meg novemberben Orbán Márton Bernády című monodrámáját, pár jóérzésű, szintén civil polgár, adományának jóvoltából fizetve a Kultúrpalota nagytermének mindenkori díját, maradt volna akkor is a némaság! Így nem merült teljesen feledésbe, hogy kinek is lehetünk hálásak a Kultúrpalotáért. (…) Miért van az, hogy mindegyre emlékeztetni kell tanácsosainkat, hogy létezik a magyar közösség városunkban. (…) Mikor mondhatjuk ki végre, hogy értékes polgárai vagyunk a szülőföldünknek?” – áll többek között a nyílt levélben.
Ellenségeket is szerzett a vízmű miatt
Pál-Antal Sándor a városépítőről és annak legnagyobb megvalósításáról, a marosvásárhelyi vízműről értekezett. Elmesélte, hogy Bernády György polgármesteri tervében szerepelt, hogy javítja Marosvásárhely közegészségügyi viszonyait, aminek első lépése volt a vízhálózat megépítése. Nem volt azonban könnyű, ugyanis nem volt pénze erre a városnak.
A történész a vízhálózat terveit, elképzeléseit ismertette, beszélt a megvalósítás nehézségeiről, hogy miként sikerült hitelből építeni, arról is, hogy a városépítőnek mennyit kellett ezért küzdenie, mennyi ellenséget szerzett magának, mennyit bírálták azért, hogy sokba kerül a megvalósítás.
Bernády György főispáni tevékenységét Spielmann Mihály ismertette, bemutatta, hogyan is működött rendkívüli időkben a városvezető, akkor, amikor gazdasági válság és háború sújtotta Marosvásárhelyt is.
Bernády-kultusz – már éltében is
A harmadik előadásból az derült ki, hogyan ápolták már éltében a Bernády kultuszt Marosvásárhelyen. Fodor János történész arról beszélt, hogyan „ünnepeltette magát” Bernády Szent György napkor, újévkor, valamint a különböző vacsorákon, amelyeket újságban is hirdetett. Azt is megtudtuk, hogy a hetvenedik születésnapát milyen ünnepségsorozattal tették emlékezetessé.
Az utolsó előadásból többek közt az derült ki, hogy a Szovátához is sok köze volt Bernádynak. Józsa András elmondása szerint azért, mert az egykori polgármester felesége villát vásárolt, hogy ott pihenje ki fáradalmait a férje. Bernády alapította meg a Szovátai Villatulajdonosok Egyesületét, s annak elnökeként dolgozott a fürdővárosért, vízhálózatát, csatornarendszerét építette újjá, utakat, járdákat hozott létre. Mindezek emlékét ma egy pusztulásra ítélt Bernády villa őrzi.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!