Aki csütörtökönként a segesvári várban jár, és szerencséje van rátalálni a hagyományos termékek vásárának helyszínére, olyan házi készítésű finomságokat kóstolhat és vásárolhat, amelyekből Károly herceg is rendelt magának.
2016. szeptember 26., 15:302016. szeptember 26., 15:30
A középkori vár területe ugyan nem túl nagy, mégis időigényes rátalálni a csütörtöki vásár helyszínére. A szászföldi hagyományos termékeket kínálók standjait a június 5-én leköszönt városvezetés ugyan befogadta, de a várfal mellé, a Szűcsök bástyája közelébe száműzte. Már a harmadik helybéli vállvonogatásán vagyunk túl, amikor a turisztikai információs központ egyik munkatársa útba tud igazítani.
Látogatómentes, csendes, kövezett kis utcákon haladunk végig, amíg megtaláljuk a vásárosokat. Délelőtt 11 óra körül van, de a portékájukat kínáló termelőkön kívül még senki nem tévedt a helyszínre. „Még szerencse az idegenvezetőkkel!” – mondogatják többen is, majd bővebben is kifejtik: van néhány idegenvezető, aki a vár látványosságai mellett a vásárba is elkalauzolja turistáit. Az idegenek általában vásárolnak, a hazaiak inkább bámészkodnak. Még így is jobb, minthogy keresztbe tegyenek a lelkes termelőknek. Ugyanis a városháza példáját néhány környékbeli lakó is követi, aki az asztaloknak, sátraknak fenntartott helyen parkolja gépkocsiját. Még véletlenül sem harmincéves Daciák, hanem fekete színű, fekete ablakos BMW-k és Audik állják a vásárosok útját.
„Károly hercegnek is nagyon ízlett!” – kínálja a Brassó megyei Rádoson készült többféle túrós lepényét Adina Boldijar, utalva arra, hogy a Szászföldet gyakran látogató brit trónörökös mindig vásárol a hagyományos recept szerint készült helyi termékekből. Hasonló reklámfogást alkalmaz Georgiana Arz is, aki a közeli Erkedről hozta be almapálinkáját és bodzaszörpjét. A legnagyobb becsben mégis az apja által szedett szarvasgombáját tartja, melynek ötven euró kilója. Az ár csak egy járatlan számára tűnhet óriásinak, a gurmandok tudják, mennyit ér az idomított kutyák által előkotort ínyencség.
Különleges posztópapucsaival Tanţa Lupu a Brassó megyei Szászfehéregyházáról érkezett. Termékei nem olcsók, nyolcvan lejnél kezdődnek. De, mint mondja, azon túl, hogy kényelmesek, szépek, színesek, rendkívül egészségesek. A posztóban például az embernek nem izzad a lába, a papucs téli változata pedig zoknit sem igényel, olyan meleg. A posztóból készült lábbelik sikeréről a tavaly eladott mintegy ezer pár tanúskodik. Igaz, többnyire külföldi megrendelőknek… Egy pár elkészítése mintegy négy-öt órát vesz igénybe, de a Károly herceg által egyre ismertebbé vált faluból egyre több asszony állt neki posztópapucsokat gyártani. A kezdeményezők ma már érdekvédelmi egyesületbe tömörültek, így jobban tudják értékesíteni a portékájukat.
Szintén kézimunkáját kínálja Maria Neagu is, aki a Szeben megyei Almakerékről hozza a párnáit. Nem áltatja magát azzal, hogy a segesváriak vásárolnák meg a szebbnél szebb példányokat; az euróban kifüggesztett árakkal kimondottan a távolabbról érkezett turistákat célozta meg.
A legtöbb román árus arról mesél, hogy a falubeli szász asszonyoktól lopta a szakmát vagy a receptet. A hagyományok folytatói egy percig sem tagadják, hogy finomságaikhoz évszázados szász receptet használnak, kézimunkáikat szász minták alapján készítik.
A hétről hétre rendezett vásárba magyar kézművesek is be szoktak nevezni. Fodor Sándor a Medgyes mellőli Szászalmádról érkezett. Egyike annak az öt magyarnak, aki a háromszázötven lelkes falut lakja. Házi süteményeket és kecskeszőrből készült különböző méretű keféket hozott. „Tizenöt éve, amióta csődbe ment a medgyesi üveggyár, szakmát váltottam. Ma már keféket készítek, de csakis természetes szőrből. Az alapanyagot nehéz beszerezni, de van rá igény, mert egy ilyen portéka sokkal többet tart, mint az a kínai, amit az üzletekben árulnak” – mondja a kefekötő.
Máthé József a szomszédos Székelyföldről érkezett szőtteseivel Segesvárra. Standját sokan csodálják meg, de kevesen vásárolnak. A férfi kisgalambfalvi otthonában öt szövőszéket is működtet, Segesvárra inkább kedvtelésből jár, éppen csak az útiköltsége térül meg. Az az igazság, hogy az emberek többsége nem szőnyeget venni látogat ki a vásárba, sokkal inkább a gyomrukra gondolnak.
A szervező Eminescu Trust Alapítványnak az a kimondott célja, hogy a vásárosok csak eredeti, hagyományos, házi termékeket kínáljanak. „A giccs eleve ki van zárva!” – szögezi le Adela Chivărean szervező, aki az árusokkal egyetemben azt fájlalja, hogy az önkormányzat nem engedte az óratorony vagy a városháza közelébe őket. A város új alpolgármestere, Tóth Tivadar szerint a helyszínen még lehet változtatni, egyeztetés kérdése az egész.
Petru Oprean doktor nem először jár a vásárban. Mindenkit ismer, és mindenki ismeri. Nem csak a rendelőjéből, a vásárból is, ahova nagy karimás szalmakalapjával hétről hétre visszatérőnek számít. Mint mondja, az unokájának vesz olyan finomságokat, melyeknek íze a nagyanyja konyhájára emlékezteti. Oprean is méltánytalannak tartja, hogy a városháza kiszorította az árusokat a várfal mellé. „Segesvárnak büszkének kellene lennie, hogy ilyen termelők jönnek ide, nem hogy sarokba állítsa a szó szoros értelmében! Bezzeg az óratorony mellett lehet kínai cuccokat árulni…” – jegyzi meg keserű szájízzel a doki.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!