Fotó: Boda L. Gergely
Családias hangulatban végzi a munkáját, ám gyakran nehéz kérdésekben kell irányt mutatnia Berekméri Csillának, a marosvásárhelyi Kántor-Tanítóképző Főiskola lelkész-tanárának. A vele való beszélgetésből kiderül, mindegy, hogy órán vagy kiránduláson vannak, az élet nagy kérdéseit mindenütt felteszik a fiatalok.
2014. március 25., 16:132014. március 25., 16:13
2014. március 25., 16:352014. március 25., 16:35
– Ön délvidéki származású, hogy került a főiskolára, és milyen feladatokat lát el?
– Valóban Délvidékről származom, Magyarittabéről, amely közel van a határhoz, Temesvártól 50 km-re található. Kolozsváron végeztem a teológiát, így kerültem Erdélybe. A tanulmányaimat 2003-ban fejeztem be, majd szülőfalumban segédlelkészként szolgáltam másfél évig. A férjem gernyeszegi, így kerültem Marosvásárhely közelébe. Volt gyülekezetem is, a Kántor-Tanítóképző Főiskolán 2009 óta dolgozom. Lelkész-tanár vagyok, egyházi tantárgyakat tanítok, ezenkívül adminisztrációs teendőim vannak, valamint a hallgatók vallási, erkölcsi nevelésével és lelki szolgálatok végzésével foglalkozom. Áhítatokat és úgynevezett csendesnapokat szervezek, a tanár-diák problémák orvoslása is az én feladatom, az osztályfőnökökkel és a diákpresbitériummal is tartom a kapcsolatot. A főiskola olyan, mint egy kis gyülekezet, nagyon családias a hangulat. A lelki oldalát össze kell hangolni a pedagógiai oldallal, röviden ez az én munkaköröm. Kell egy kis idő, ameddig a diákok hozzászoknak ahhoz, hogy itt van lehetőség lelkigondozásra, és segítségért tanáraikhoz fordulhatnak. Első éven még csak ismerkednek a dolgokkal, a második félévtől pedig már egyre nyitottabbak. Természetesen részünkről is fontos a nyitottság és a kommunikációra való hajlandóság, hiszen hogyan várjuk el a diákoktól, ha mi nem ezt gyakoroljuk.
– Tanárként milyen kihívásokkal szembesül?
– Bibliaismeretet, felekezetismeretet és etikát tanítok. Ezeken az órákon sok kérdés merül fel a diákokban. Nem csoda, elég ha csak a teremtés vagy Jób szenvedésének történetére gondolunk. Az iskola ökumenikus szellemben működik, ezért a felekezet-ismeret óra különösen érdekes. Vannak református, katolikus, unitárius, baptista hallgatóink is, így egymásról és egymástól is tanulhatunk. Etika órákon is érdekes kérdések merülnek fel, a fiatalokat sok minden foglalkoztatja. Beszélgetünk bioetikai kérdésekről, amelyek során az élet tiszteletére fektetjük a hangsúlyt, valamint a párkapcsolatról, házasságról, családról. A diákok nagyon aktívak ezeken az órákon, ezért nekem csak vezetnem kell a beszélgetést.
– A tanórákon kívül milyen programokat szervez?
– A csendesnapok, áhítatok mellett van egy különleges programunk, a tréninghét, amely 3-4 napos kirándulást jelent. Ezalatt megismerkedünk különböző településekkel, és szolgálatok végzünk a gyülekezetekben és az iskolákban. Ezáltal a főiskolát is jobban megismerik az emberek, a diákok közelebb kerülnek egymáshoz, és összekovácsolódik a csapat. Jártunk szórvány vidékeken is, ami azért volt óriási élmény, mert marosvásárhelyi iskolapadból nagyon szépnek tűnik a tanítói vagy kántori hivatás, ám ez a valóságban nem mindig könnyű.
– Az öt év alatt melyik volt a legkedvesebb élménye a főiskolán?
– A diákokkal való együttlét számomra nagyon felemelő. Nagyon szeretek az ő világukban élni, a fiatalosság, a lendület, a dolgokhoz való hozzáállásuk sok erőt ad nekem. Azt hiszem, a legfontosabb az, hogy velük együtt tanulok én is. Öt év alatt azt tapasztaltam, hogy ami számomra egyértelmű, annak lehet más oldala is.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
szóljon hozzá!