Alig került ki Marosvásárhely néhány épületére egy pár valós kétnyelvű utcanévtábla, máris elkezdődött azok rongálása. Kedden a Mátyás király téren, a Turbina-árok mellett találtunk egy olyanra, amelyen a magyar nyelvű felirat egy részét piros-sárga-kék alapú lehúzós képpel takarták el, amelyen az Uniţi sub tricolor (Egyesülve a trikolór alatt) felirat olvasható.
2014. augusztus 05., 17:132014. augusztus 05., 17:13
2014. augusztus 05., 17:142014. augusztus 05., 17:14
Huszonöt évvel ezelőtt, 1990 véres márciusát megelőzően, szintén a Korvin Mátyás nevét hirdető táblát mázolták le elsőként a városból. A Turbina-híd mellett lévő kiskocsma kerítésén lévő tábla mostani megcsúfolásáról nem tudott senki. Sem az italozóban üldögélők, sem a város alpolgármestere, Peti András. Utóbbi viszont megígérte, hogy akárcsak a folyamatosan lefestett helységnévtáblákat, az utcanévtáblákat is letisztítják vagy kijavítják.
A csere folyatódik, kérdés, milyen iramban?
Mint ismeretes, az önkormányzat illetékesei a múlt héten több olyan egynyelvű táblát cseréltek ki, melyen a magyar személyiségek neve mindössze románosított vagy németesített változatban jelent meg. Néhány napja a Strada Gheorghe Doja alatt a Dózsa György utca felirat is olvasható; hasonlóan jártak el a Paul Chinezunak átkeresztelt Kinizsi Pállal, a Matei Corvinnak nevezett Mátyás királlyal valamint a Franz Lisztként írt Liszt Ferencczel. Kérdésünkre, hogy mikor olvashatjuk magyarul szentjeink, István és János, valamint a 19. század mócvidéki bányászmozgalmának vezetőjének, Varga Katalinnak a nevét, Peti András azt ígérte, hogy hamarosan.
„Naponta két-három utcába kerül ki új, valós kétnyelvű tábla” – fejtette ki az alpolgármester, aki szerint várhatóan szeptember derekára az összes vásárhelyi utcában kétnyelvű táblák tájékoztatják majd a járókelőket. Ezzel szemben a táblacserével megbízott városházi igazgató, Florian Moldovan azt állítja, hogy egy jóval hosszabb folyamatról van szó, ami 2015-ben ér véget.
„Mindez költségvetésfüggő” – adott hangot a hivatal álláspontjának a portálunk által kérdezett Aurel Trif, városházi szóvivő. A kétnyelvűséget szorgalmazó Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO) vezetője, Szigeti Enikő szerint félő, hogy a néhány kicserélt utcatábla után az önkormányzat, forráshiányra hivatkozva, lezárja az ügyet. „Tapasztalataink azt mutatják – például a kétnyelvű iskolanévtáblák ügye során –, hogy a városháza egyik időhúzó érvelése a kétnyelvűség témakörben, a forráshiányra való hivatkozás” – fejtette ki Szigeti. A CEMO-aktivista is cáfolta Peti András állítását, miszerint naponta több feliratot is cserélnek, mondván, hogy a táblákat készítő cég nem kapott több rendelést.
RMDSZ siker idegen hátszéllel
Annak ellenére, hogy a valós kétnyelvű táblák megjelenését a múlt héten saját sikereként tálalta az RMDSZ vezetősége, kiderült, hogy Dorin Florea polgármestert az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) kötelezte az ügy mielőbbi intézésére. A CEMO a Kétnyelvű utcanévtáblákat Marosvásárhelyen! elnevezést viselő civil érdekérvényesítő csoport szakmai tanácsadójaként ez év májusában feljelentette Marosvásárhely polgármesterét és Maria Cioban jegyzőt, mivel a diszkriminatívnak tartotta a csak román nyelven kiírt utcaneveket. A CNCD július 31-én meghozott döntése értelmében az egynyelvű marosvásárhelyi utcanévtáblák valóban sértőek a magyar közösségre nézve. A testület figyelmeztetésben részesítette Floreát és Ciobant, továbbá hat hónapos határidőt szabott a valós kétnyelvű utcanévtáblák kifüggesztésére. A diszkriminációellenes tanács ugyanakkor felszólította a polgármesteri hivatalt, hogy amennyiben az utcanévtáblák elkészítése nincs befoglalva a 2014-es kiadások közé, mielőbb módosítsák a költségvetést.
Egyébként a Strada Gheorghe Doja – Dózsa György utca felirat kihelyeztetésére az Erdélyi Magyar Néppárt még 2012 őszén tett egy nem mindennapos kísérletet. A szervezet vezetői, Portik Vilmos, Jakab István és Boros Zoltán egy kész táblával állítottak be az RMDSZ Dózsa utcai székházába, és félbeszakítva a szövetség sajtótájékoztatóját, arra kérték a párt két jelöltjét, Frunda Györgyöt és Kerekes Károlyt, hogy mielőbb helyezzék ki az iroda külső falára a táblát. A néppárti küldöttséget ingerült hangnemben kitessékelő Frunda úgy vélekedett, hogy „az EMNP táblája nem helyes, ugyanis a törvény azt írja elő, hogy az utcanév csak azon a nyelven legyen kiírva, amilyen nemzetiségű a névadó”. „A következetesség szép erény: akkor nem tetszett ez a kompromisszumos változat az RMDSZ-nek, most meg ezzel dicsekszik” – fogalmazott Portik Vilmos, a néppárt megyei elnöke.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
szóljon hozzá!