Makkai Gergely marosvásárhelyi alpolgármester élhetőbb várost képzel el

A nagy gyűlésterem melletti tágas irodában fogadja a marosvásárhelyieket az új RMDSZ-es alpolgármester •  Fotó: Boda L. Gergely

A nagy gyűlésterem melletti tágas irodában fogadja a marosvásárhelyieket az új RMDSZ-es alpolgármester

Fotó: Boda L. Gergely

Meteorológusként az egyre szeszélyesebb időjárással foglalkozott, most szerepet vállalt Marosvásárhely vezetésében, szeretné élhetőbbé tenni a várost. Szívügyének tekinti a római katolikus gimnázium ügyét, és szeretné, ha a mindennapi taposómalom mellett jutna idő és energia a nagyobb lélegzetű tervekre. Makkai Gergellyel, a nagy lendülettel és sok optimizmussal „felfegyverkezett” alpolgármesterrel beszélgettünk.

Simon Virág

2017. július 27., 14:022017. július 27., 14:02

2017. július 27., 14:562017. július 27., 14:56

– Meteorológiai kifejezéssel élve kissé viharos volt a megválasztása, és elég sok port kavart az egy hónappal ezelőtt történt voks, amikor a városnak egy RMDSZ-es és egy PSD-s alpolgármestere lett. Hátrány lehet ez a kezdet?

– Meglátásom szerint pont fordítva történt. Köztudott, hogy a jelenlegi törvényhozási ciklusban az RMDSZ nem akart alpolgármesteri funkciót. A júniusi tanácsülésre a Szabad Emberek Pártjának egyik tanácsosa benyújtott egy határozattervezetet egy alpolgármester megválasztására. Ebben a kontextusban

az RMDSZ nem engedhette ki a kezéből azt a lehetőséget, hogy alpolgármestere legyen,

s ezért, feltételezem, hogy háttértárgyalások voltak az tanácsban képviselővel rendelkező pártok vezetőségével, többek között a kormányzó Szociáldemokrata Párttal is. Így dőlt el, hogy Marosvásárhelyen a határozattervezettel ellentétben nem egy, hanem a törvény adta lehetőség szerint két alpolgármester legyen. Az egyeztetések a háttérben zajlottak, csendben, nem keltettek hullámot, vihart. Nem szivárogtak ki hírek, személy szerint a szavazást megelőző este tudtam meg, hogy az RMDSZ vezetősége rám gondolt, és akkor kértek fel, hogy vállaljam el a tisztséget. A tanácsos kollégáim is csupán az ülés előtt néhány órával tudták meg mindezt. Ha viharosnak nevezhetném a folyamatot, akkor az abban nyilvánult meg, hogy egyöntetűen elfogadták és megszavazták a javaslatot. Azután is inkább meglepetéssel és örömmel fogadtak itt a városházán, és a marosvásárhelyiektől érkező visszajelzések is ilyenek voltak, legtöbb hozzám eljutott gratulációban legtöbbször azt tették szóvá, hogy bátorság volt elvállalni ezt a feladatot.

– A polgármester leosztotta a feladatokat: szociális és kulturális kérdések, adóügyek, napközik és öregotthonok, a város vagyonának felleltározása. Hogyan érzi, ezek a magyar közösség részarányát tekintve fontos feladatok-e, és mennyire állnak ezek a területek közel önhöz?

– Úgy érzem fontos feladatokat bíztak rám, sok fontos területtel kell foglalkoznom. Ezek emberileg és szakmailag is közel állnak hozzám, hiszen eddig is közösségek gondjaival foglalkoztam. Az utóbbi öt évben vezérigazgató helyettesként irányítottam a meteorológiai hatóságot, amelyben szinte katonai fegyelem kell legyen, s a parlamenti képviselői időszakomban társadalmi kérdésekkel is foglalkoztam, nagy terület tartozott hozzám Balavásártól Szovátáig. A Szentgyörgy Lovagrend nagy priorjaként szintén az elesettek s rászorulók támogatását vállaltam fel. Ez egybeesik mindazzal, amit én az életben fontosnak tartottam és tartok, az idősek és a gyámoltalanok megsegítését.

Fontosnak tartom a család- és idősbarát város kialakítását,

s ennek érdekében tanulmányozni fogom a hazai és külföldi példákat, hogy itthon is tudjuk ezt kialakítani. Nyíregyháza az egyik jó példa, amely egy idős és gyermekbarát település és Maros megyével testvéri kapcsolatokat ápol, így onnan ötleteket meríthetünk.

– Magyar alpolgármesterként hogyan látja a római katolikus gimnázium kérdését és az esetleges megoldást?

– A katolikus iskola problémája korábbi, mint ahogy én bekerültem a tanácsba, s eddigi mandátumunkban az RMDSZ frakció tagjai az idő legnagyobb részét ezzel a kérdéssel foglalkoztak. Sok tanácsosi kollégám mélyen beleásta magát ebbe a kérdésbe, próbálva megoldást találni. Miután helyi szinten nem oldódott meg, hanem még jobban elbonyolódott a helyzet, közismerten belekapcsolódott a megoldási folyamatba az RMDSZ megyei és országos vezetése, a minisztérium, a pápai nuncius is, s egy óriási gubanccá terebélyesedett az ügy. Sajnálatos és számomra

érthetetlen módon túlnőtte azt a keretet, amelyben megoldást lehetett volna találni rá,

vagyis a marosvásárhelyi tanács-városháza szakigazgatósága-tanfelügyelőség hármast. Úgy hiszem, hogy most a megoldás nem szigorúan a marosvásárhelyi illetékesekhez tartozik, hanem közösen kell keresnünk azt a parlamenti és minisztériumi képviseletünkkel, az oktatási államtitkárunkkal. Nyilván alpolgármesterként szívügyemnek tartom ennek a kérdésnek a megoldását, hiszen gyermeksorsokról, szülőkről és tanárokról van szó.

– Az alpolgármester-választáskor úgy tűnt, hogy az RMDSZ-nek helyi szinten is jó partnere a PSD, ez a további munkában, döntésekben is fog látszani? Gondolok itt arra, hogy talán sikerül kivitelezni mindazt, amit eddig megszavaztak, de a fiókban porosodik, kezdve a kétnyelvű utcanévtáblákkal, folytatva a Sütő András és Bethlen Gábor fejedelem szobrával.

– Minden politikai pártnak az a célja, hogy hatalmon legyen, s ez különösen érvényes egy kisebbségeket képviselő politikai szervezet esetében. Köztudott, hogy jelenleg az RMDSZ nincs kormányon, s ennek negatív élét polgármestereink érzik a központi pénzek leosztásakor. Ezért választotta az RMDSZ az együttműködést a kormányzó párttal, hogy tudja támogatni a helyi közösségeket. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy szintén hasonló egyeztetések hatására van ma magyar megyei tanácselnök, s bár a lakosság ezt kevésbé tudja, a PSD-nek fontos szerepe volt a reptéri munkálatokhoz szükséges pénz megszerzésében is. Mindannyian tudjuk, hogy a vidrátszegi repülőtér néhány hónapja leállt, s ha emlékszünk három-négy hónapja kilátástalannak tűnt, hogy a megyei tanács megszerezze a pénzforrásokat a kifutópálya meghosszabbítására. Akkor a kormányzó párttal való együttműködés és lobbizás eredményeképp szinte hihetetlen módon került anyagi fedezet a munkálatokra, és talán még az idén megvalósul a kifutópálya meghosszabbítása. Ilyen körülmények között

bölcs döntésnek tartom az RMDSZ vezetősége részéről, hogy olyan párttal fogott össze, amellyel eredményeket lehet elérni,

s ezt helyi szinten is ilyen szemszögből kell nézni. Helyi szinten azért is támogattuk egy PSD-s alpolgármester megválasztását, mert reméljük, hogy az a kapcsolatrendszer, amely országos szinten kialakult, s a már fent említett eredményeket is hozta, az elkövetkezőkben Marosvásárhelyen is erősebb lesz, s hasonló eredményeket fog szülni. Ami a már megszavazott és életbe nem ültetett határozatokat illeti, mi, RMDSZ-es tanácsosok egy kiértékelés során megvizsgáljuk, hogy hol akadtak el ezek a kérdések, s ezeket újra próbáljuk majd napirendre tenni és egy ütemterv szerint megvalósítani.

– Bemutatkozó sajtótájékoztatóján említette, hogy nemcsak a mindennapi taposómalmot tartja fontosnak, hanem a stratégiai gondolkozást és tervezést. Hogyan látja, Marosvásárhelynek mi lehet a brandje, mi lehet az az irányvonal, amely kimozdíthat minket Kolozsvár árnyékából?

– Elsősorban a közlekedési infrastruktúra szerinti beágyazódás lényeges, hiszen Vásárhelyt be kell kötni az országos és nemzetközi közlekedési hálózatba, s itt az autópálya és a repülőtér rendkívül fontos, de gondolkozni kell a vasúti hálózat korszerűsítésében is. Hosszútávú terveket kell készíteni, kigondolni, hogy ha megvan a közlekedési infrastruktúra milyen területeken kell fejleszteni, gondolok itt például az ipari parkra. Ehhez kapcsolódik a város belső úthálózatának, közlekedésének fejlődése is. Az élhető város kialakítása során fontos lehet a Csegzi Sándor által kezdeményezett és az éghajlati változásokhoz való alkalmazkodást vizsgáló projekt, amelyben szerepet vállaltam még meteorológusként. Ennek egyik célja a város jelenlegi zsúfolt övezeteiből egy zöldövezetekkel és vízfelületekkel ellátott térségeket kialakítani.

Nagy álmom, hogy megvalósuljon a tudományos, technológiai park, a szuperszámítógéppel,

hiszen már meteorológusként is elmondtam, hogy első számú külső haszonélvezője a szuper számítógépnek az országos meteorológiai hatóság is lehetne. Meggyőződésem, hogy Marosvásárhely a tudomány városa lehetne. Mindemellett, a jelenlegi esetleges tervezések helyette fontos meghatározni néhány olyan kulturális eseményt, amelyekből hagyomány alakulhat ki és Vásárhely védjegyévé nőhetik ki magukat. A turisztikai területén is sok a fejlődési lehetőség, ezzel is mindenképp foglalkozni kell.

– Amíg meteorológusként tevékenykedett, valahányszor felhívtam az időjárásról érdeklődni mindig azt mondta, hogy tessék panaszkodni. Most a város lakosságra hogy tud önnel kapcsolatba lépni, hol tud önnek panaszkodni?

– Folyamatban van a fogadónapok kijelölése, de most eléggé vakációs, szabadságos hangulat van, s azt szeretném, hogy augusztus végétől, szeptember elejétől legyenek ismertek ezek az időpontok, Szeretném, ha egy nap délután is lenne fogadóóra, hogy, akik dolgoznak, azok is eljuthassanak hozzám. De ha addig is valamilyen sürgős, megoldásra váró kérdése van a marosvásárhelyieknek, amelyben segíthetek, a rendelkezésükre állok, s bejöhetnek a hivatalba. Amit meteorológusként mondtam, hogy tessék panaszkodni, továbbra is érvényes.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 24., vasárnap

Közel 350 százalékos részvétellel vezet egy falu – és meg van magyarázva

Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.

Közel 350 százalékos részvétellel vezet egy falu – és meg van magyarázva
2024. november 24., vasárnap

Érdekes eltérés a románok lakta negyed és az erős magyar körzetek között

A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.

Érdekes eltérés a románok lakta negyed és az erős magyar körzetek között
2024. november 24., vasárnap

Aki többször szavazott volna, aki az anyja nevében is pecsételt, és aki kihasználta a másikat

A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.

Aki többször szavazott volna, aki az anyja nevében is pecsételt, és aki kihasználta a másikat
2024. november 24., vasárnap

Lakóház égett Kilyénben

Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.

Lakóház égett Kilyénben
Lakóház égett Kilyénben
2024. november 24., vasárnap

Lakóház égett Kilyénben

2024. november 24., vasárnap

Politikai propaganda és alkohol – bódító mindkettő

A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.

Politikai propaganda és alkohol – bódító mindkettő
2024. november 24., vasárnap

Áramszünetkor legyen generátorunk – tudják ezt a Maros megyei szavazókörzeteknél is

Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.

Áramszünetkor legyen generátorunk – tudják ezt a Maros megyei szavazókörzeteknél is
2024. november 24., vasárnap

Nem mindegy, hogy öt vagy csak egyetlen szavazólapot kap a választó

Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.

Nem mindegy, hogy öt vagy csak egyetlen szavazólapot kap a választó
2024. november 24., vasárnap

Templom utáni szavazókedv: egy kicsit még várakozni is kellett néhány szavazóhelyiségnél

Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.

Templom utáni szavazókedv: egy kicsit még várakozni is kellett néhány szavazóhelyiségnél
2024. november 24., vasárnap

1500 lejes büntetések Székelyföldön a szavazás megzavarása miatt

Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.

1500 lejes büntetések Székelyföldön a szavazás megzavarása miatt
2024. november 24., vasárnap

Gyanús busz Kézdivásárhelyen: a kultúrára szavaztak a politika helyett

Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.

Gyanús busz Kézdivásárhelyen: a kultúrára szavaztak a politika helyett
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!