Majdnem készen van, már csak a hajtóerő, a víz hiányzik
Fotó: Dumitrița Gliga
A harminc éve épülő Maros megyei, ratosnyai vízi erőmű befejezését helyezte kilátásba a szociáldemokrata párt megyei képviselője, Dumitrița Gliga. A munkálatok 90 százalékban kész vannak, már „csak” 210 hektárnyi erdőt kellene kivágni, hogy fel lehessen tölteni a mesterséges tavat vízzel.
2022. február 15., 18:042022. február 15., 18:04
Országszerte három vízi erőmű beüzemelését célzó kormányhatározatot kezdeményezett a PSD, egyikük a Maros megyei Ratosnyán található. Dumitrița Gliga képviselő a sajtónak elmondta, olyan módosításokat eszközölték, amely lehetővé teszi, hogy a Natura 2000-es védett övezetben lévő erőművet végre be lehessen üzemelni. Elismeri ugyan, hogy ott nagy erdőterületeket kell kivágni és védett fajok is veszélybe kerülhetnek, de mint kifejtette, Romániának nagy szüksége van energiaforrásokra, és a megkezdett erőműveket be kel fejezni, be kell üzemelni.
Ratosnyán még 1989 előtt kezdték el a vízi erőművet építeni, és folytatták az akkor megkezdett munkátokat a rendszerváltás után is. 2019-ben a szintén szociáldemokrata Vasile Gliga, aki a jelenlegi képviselő édesapja, nyilatkozta azt, hogy már minden munkálattal megvannak, csak az erdőt kell kisajátítani, hogy a fákat kivágják és a tavat feltöltsék. Ugyanis
Akkor arról volt szó, hogy a teljes beruházáshoz összesen 534 hektárt sajátítanak ki, a 210 hektáron végeznek tarvágást, az ezen felüli területen a hidrotechnikai létesítményeket és a tó körüli utat alakítják ki.
Az általunk megkérdezett környezetvédelmi szakember szerint a gátépítésnek nincs meg a környezetvédelmi engedélye,
A szakember szerint fontos lenne megvizsgálni azt, hogy jelenleg milyen hatással lesz a természetre a hegyi patakok egybeterelése, van-e elég mennyiségű víz, hogy feltöltsék a mesterséges tavat. Hiszen, ha készült is valamikor ilyen jellegű felmérés, biztos, hogy nem az elmúlt tíz évben, amikor is azt tapasztalhattuk, hogy a patakok, folyók vízmennyisége folyamatosan apad. A hegyi patakokban él a védett dunai galóca, amely veszélybe kerülhet, ha megváltozik az élettere. „A vízi erőmű körüli erdőterület természetvédelmi státusszal rendelkezik, de amennyiben kormányszinten arról döntenek, hogy a beruházás közhasznú, akkor ki lehet sajátítani” – ismertette.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
2 hozzászólás