Hargita megye kizöldült. A lakosságnak ugyanakkor mindössze a 26,14 százaléka van teljesen beoltva
Fotó: Beliczay László
Kedden újra zöld járványügyi besorolásba kerül Hargita megye, 2,15 ezrelékesről előbb 1,95-re, szerdára pedig 1,79-re csökkent a megyében a fertőzöttségi ráta. A településeken mért fertőzöttségi mutatók 0 és 5,62 ezrelék közt mozognak. Lefele ívelő járványgörbe, átoltottsági arány, a megbetegedéssel kapcsolatos rizikótényezők, az átoltottság mértéke és az elhalálozások közti összefüggés – összefoglaló a járványhelyzetről.
2021. november 25., 15:422021. november 25., 15:42
Újból „kizöldült” Hargita megye, már harmadik napja zöld járványügyi besorolásba tartozik a térség, miután kedden két ezrelék alá csökkent a fertőzöttségi ráta. A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság összesítése szerint szerdán 1,79 százalékos volt a fertőzési ráta a megyében.
A települések közt azonban több is akad, ahol jócskán 2 ezrelék fölött van még a mutató, de olyan is, ahol 0 – utóbbiakon tehát egy igazolt megbetegedés sem történt az utóbbi 14 napban. Tizenkét olyan helység van, ahol 3 ezrelék fölött van még a mutató, jelenleg Székelyderzs községben a legmagasabb (5,86 ezrelék) ez a szám, majd Gyergyóvárhegy (5,62) következik a sorban, illetve Székelyandrásfalva (4,93), Salamás (4,21), Homoródszentmárton (4,06), Bélbor (3,90), Fenyéd (3,68), Etéd (3,59), Gyergyótölgyes (3,43), Csíkszentdomokos (3,22), Gyergyószentmiklós (3,08) és Maroshévíz (3,01). A skála másik végén négy község – Karcfalva, Lövéte, Csíkrákos és Kányád – van, ezekben 0 ezrelékes a fertőzési ráta, tehát egy igazolt megbetegedés sem történt ezeken a településeken az elmúlt 14 napban, ugyanakkor még további 16 olyan település van, ahol 1 ezrelék alatti a fertőzöttségi mutató. A megyeközpontban 2,08-as, Székelyudvarhelyen pedig 1,40-es értéket mutat a ráta.
Leszállóágban van a negyedik hullám a megyében, erősítette meg Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője,
„Annak örvendünk, hogy decemberben sok szabadnap van, mert ez is hozzájárul ahhoz, hogy csendesedjen a járványhelyzet. Mivel ezek otthonülős napok, ezek a rövid vakációk is csökkentik a vírus átadásának a lehetőségét.
– mondta Tar Gyöngyi, aki szerint január közepe táján fognak megemelkedni az esetszámok, hiszen, ha addig zöld besorolás alatt marad a megye, akkor január elején mindenhol jelenléti oktatásban kezdődik el az oktatás a vakáció után, ennek pedig nagyjából két hét után mutatkozik meg az eredménye járványügyi szempontból.
Az átoltottság nem igazán fogja visszafogni az esetszám-növekedést, ugyanis ez a ráta továbbra is alacsony:
Ha az oltásra jogosultak körére vetítjük ki ezt a számot, akkor az arány ugyan magasabb, 35,4 százalékos, de ez az adat nem mérvadó, ugyanis a gyerekek is elkaphatják és tovább is adhatják a fertőzést, ezért a teljes lakosságra mért adat a releváns – hangsúlyozta Tar Gyöngyi. Az átoltottságot tekintve Hargita megye hátulról számolva a hetedik az országos listán.
A harmadik oltás fontosságát hangsúlyozva a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője elmondta, sokkal jobban terjed a vírus azok körében, akiknél már hat hónap eltelt a második oltás felvétele óta. Ez a terjedés még mindig lényegesen alacsonyabb, mint amit az oltatlanok körében mérnek, de magasabb, mint a három oltásadaggal beoltottak esetében.
– hívja fel a figyelmet Tar Gyöngyi.
Az elhunytak többnyire több mint hat hónapja kapták meg a második oltást, társbetegséggel rendelkező idősek voltak – mondta el kérdésünkre az igazgatóság vezetője.
Egyelőre azonban a meglévők állnak rendelkezésre, és
– fogalmazott Tar Gyöngyi. Felhívta ugyanakkor arra is a figyelmet, hogy a kutatások egyértelműen igazolták már, hogy a cukorbetegség, a szív-érrendszeri, illetve onkológiai betegségek nagyon megnövelik a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyásának vagy fatális kimenetelének a rizikóját, és ugyanez a helyzet azok esetében is, akiknek stroke-ja volt.
A halálozási statisztika élmezőnyében
Románia a második helyen áll abban az EU-s statisztikában, amely az átoltottsági ráta és a Covid-elhalálozási adatok közti összefüggésre mutat rá. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai alapján az Európai Bizottság közzétett egy grafikont, amely a 27 EU-tagország átoltottsági, és lakosságarányos elhalálozási adatait mutatja be. Ezen Románia az utolsó előtti helyen áll a második legalacsonyabb átoltottsági aránnyal (43%) és a második legmagasabb halálozási rátával (267/1 millió/14 nap, azaz 267 haláleset jutott egymillió lakosra az elmúlt 14 napban). Ennél rosszabb adatai csak Bulgáriának vannak EU-szerte. Az élen álló országokban 90 százalék fölötti az átoltottság aránya a felnőtt lakosság körében, és olyan is van köztük (Málta), ahol egy Covid-haláleset sem történt az elmúlt két hétben.
A Románia esetében bemutatott összefüggések természetesen Hargita megyében is megmutatkoznak. „Kicsiben is érzékeljük ezt, a konkrét kórházi helyzet is ezt mutatja. Az intenzíven ápolt betegek nagy része, mintegy 95 százalékuk beoltatlan, tíz beteg közül nagy ritkán akad egy, aki be van oltva, de többnyire még ennél az egynél is nagyobb esély van a túlélésre, mint a beoltatlanok esetében. Az összefüggés egyértelmű, ezt látjuk kicsiben a kórházainkban, és látjuk nagyban is világszerte: ahol alacsony az átoltottság, ott nagyarányú a halálozás.
– kommentálta a grafikon adatait Tar Gyöngyi.
A közösség összefogása adott reményt a mindössze tízéves, Duchenne-szindrómával élő Tasnak és családjának. Az önzetlen segítőknek köszönhetően mostantól bárki követheti, segítheti őt a küzdelmében, és a kezelésében is új fejezet kezdődhet.
Pénteken a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,57 banival (0,11 százalékkal) 5,1165 lejre csökkent a csütörtöki 5,1222 lejről.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
1 hozzászólás