Krisztus lakomájára várva – húsvétvasárnapi hagyományok

A húsvétvasárnapok szerves és fontos része a legtöbb székelyföldi településen ma is az ételszentelés •  Fotó: Pál Árpád

A húsvétvasárnapok szerves és fontos része a legtöbb székelyföldi településen ma is az ételszentelés

Fotó: Pál Árpád

Húsvétvasárnaphoz még manapság is sokszínű hagyományok kapcsolódnak, mint például az ételszentelés vagy a határjárás. Néhány szokás azonban kiment divatból vagy jó úton halad a teljes feledésbe merülés felé – alább ezekről is lesz szó, akárcsak dédszüleink által még komolyan vett hiedelmekről, természetesen a teljesség igénye nélkül.

Kocsis Károly

2023. április 09., 08:032023. április 09., 08:03

Akárcsak más nagy ünnepeken, ilyenkor sem illet főzni, varrni, söpörgetni; aki tartott a boszorkányoktól, már előző nap körbeseperte a házat, sőt, egyes asszonyok meztelenül futották körül a portát.

A trágyát sem vitték ki az istállóból, a csorda sem hajtott ki a legelőre, juhokat, lovakat is békén hagyták.

A tyúkok elé kereket tettek, és abból etették, hogy ne tojjanak szét. Vadasdon viszont ma festik a tojásokat a hétfői öntözőknek.

A nagycsütörtöki és nagypénteki, mágikus erejűnek hitt mosakodásra ezen a napon is figyeltek, a bukovinai székelyek különösen arra, hogy

elsőnek merítsék a feltámadt Krisztus vérének tekintett vizet, mert hitük szerint szerencsét hozott.

Moldvába szakad t feleink igyekeztek már napfelkelte előtt vizet önteni a keresztútra, így remélvén elkerülni a nyári jégesőket.

Magyarfaluban a frissen merített vízbe piros tojást tett a családanya, az egymás után ébredő családtagok ebben mosták meg az arcukat, hogy szépek, egészségesek legyenek egész esztendőben; ha valakinek fájt a feje, tojással ütögették.

Székelyvarságon a nagyszombaton hazavitt szenteltvízből vasárnap minden családtag ivott egy keveset torokfájás ellen, a többit meg eltették későbbre, mondván, tiszta marad, és nem romlik meg.

Kézdialmási határkerülők •  Fotó: Bartos Lóránt Galéria

Kézdialmási határkerülők

Fotó: Bartos Lóránt

A zsendülő búzavetés mágikus óvása

Hajdanán többnyire húsvétvasárnapra virradóra indultak bejárni a település határait (ez utólag általában áttevődött a reggeli mise utánra), ami gyakorlati célokat is szolgált. A közösségek fiatalabb tagjait ugyanis így ismertették meg a határhalmokkal (Moldvában, Kalotaszegen határsáncokkal), hogy tudják, meddig terjed a falujuk területe, ugyanakkor szükség esetén a határvonalakat is lehetett ilyenkor tisztázni, mint történt például 1838-ban Kibéd és Sóvárad között, amikor közel két évszázados vitának tettek ily módon pontot a végére. E mögött azonban

a tavaszi vetések mágikus védelmezésének szándéka húzódik, ami még a kereszténység előtti korból öröklődött át, és – jobb híján – az egyház is sikeresen adaptálta.

A húsvét legkimagaslóbb népi szokása a határkerülés. A feltámadt Krisztusba vetett hittel járják körül a falu határait. Mintegy ki akarják vinni a húsvéti kegyelmeket a mezőre is, hogy „áldásos” legyen az élet. Lóháton vagy gyalog, kereszt alatt járják be a határokat a feltámadás reggelén. A magukkal vitt búcsúkeresztre egy „perecet” akasztanak, amit visszajövet egy szegény embernek adnak. Csíkszentmártonban a perec a kereszthordozóé. Csekefalván a község keresztjére akasztják. Csíkmenaságon a határkerülés közben a pihenő keresztek tövébe szentelt pimpót ásnak el, hogy az Isten őrizze meg a határt a jégveréstől… Csíkcsicsóban egy gyalogos és egy lovas csapat indul a kerülésre. Egy meghatározott helyen találkoznak…

Székely László: Ünneplő székelyek. Adatok a székelység vallásos néprajzához (Csíkszereda, 1944)

A határkerülés első erdélyi írásos nyomai a 16. századig vezetnek vissza, az első – egyes helyeken a második – világháborúig református és katolikus vidékeken egyaránt rendszeresen gyakorolták, utána már csak elvétve, az utóbbi években, évtizedekben, különösen a földek visszaadása után viszont sok helyen ismét reneszánszát éli. Ki gyalog vesz részt rajta, ki lóháton.

A határkerülés Kézdiszéken lóversennyel is társul •  Fotó: Bartos Lóránt Galéria

A határkerülés Kézdiszéken lóversennyel is társul

Fotó: Bartos Lóránt

Néhol pünkösdkor kerítettek rá sort, de például a Szásznádashoz tartozó Pipén áldozócsütörtökön.

Régen puskalövések, dobpergés, sípszó kísérte a határjárást, esetleg lóversenyt, legényavatást, Marosszéken fenyőágazást, hajnalozást társítottak hozzá; Szentgericén „dideregtek” utána: megesett lánynak bölcsőt, tolvajnak börtönt, hanyag papnak keresztelnivalót, részeges kántornak pálinkát ajánlottak.

Húsvét szombatján este Szent-Gericzén a nép apraja-nagyja, számra nézve mintegy 80–100 lélek, összesereglik a község piaczára, hogy a búzavetés dűlőjének megkerülését kellőleg előkészítse... Húsvét első napja csendes. A nép templomba megy, „úrvacsorát” vesz. Ilyenkor semmi zaj, lárma nincs. Lányok, legények a templomozás után a piaczon labdáznak, meg „czickét” futnak. A férfiak hatosban (hatan) „filkóznak” (kártyáznak), s a ki veszt, 8–10 tenyércsapás büntetést kap. Este kezdetét veszi a „didergés”. Azok, a kik a határkerülésben részt vettek, újólag összegyűlnek, s előre megállapított helyekre mennek dideregni. Ezt a szokást t. i. azoknál, kiknek valami hibáját tudják, szokták megszégyenítés, meggyalázás czéljából gyakorolni, pokoli zaj között, éles, elferdített nyávogó hangon így köszönt be az arra kiszemelt didergő: „Agyan Izsten jó estit, idezs gazsd'uram, azt hallottam, hogy van magának egy megesett semílye. Hozstunk ajándékba így bűcsűt, hogy legyen miben ringassák a rajkót.” A gazda már a zajról tudja, hogy mi van odakinn. Kapja a sajtárt, s vízzel vagy előre elkészített trágyalével, avagy bűzhödt káposztalével nyakon önti az eszterhéj alatt álló szószólót s közel álló társait…”

Varga Lajos (Ethnographia, 1900)

korábban írtuk

Egykori körmenetek füstje: érdekességek az udvarhelyi húsvéti határkerülés történetéből
Egykori körmenetek füstje: érdekességek az udvarhelyi húsvéti határkerülés történetéből

A húsvéti határkerülés Székelyudvarhelyen, illetve a települést egykor körülvevő kis településeken is hagyomány volt – írásunkban ennek rövid történetét elevenítjük fel, illetve eddig még soha meg nem jelent fényképfelvételeket közlünk.

Kókonya a radináskasban

Az ételszentelés is régi hagyomány a katolikusok körében. Székelyföldön, továbbá a bukovinai Andrásfalván a húsvéti szentelt eledelek (kalács, sonka, bárány, tojás, só) összefoglaló neve kókonya vagy kókonnya, az istensegítsi székelyeknél viszont a húsvéti kalácsot, a gajcsánai és klézsei csángómagyaroknál a húsvéti tojást és túrós süteményt nevezték így.

Csíkmenaságon Krisztus lakomája a húsvéti ebéd.

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

A kézdiszéki Ozsdolán is „a reggeli misére vitték az asszonyok szenteltetni a húsvéti ételt, a kókonyát. A radináskasba szépen elrendezett, radinás kendővel vagy fehér szervéttel letakart kókonyából nem maradhatott ki a tojás, a kenyér, a báránysült és a kalács. A pap a misén megáldotta a húsvéti ételeket, amit aztán a család hazaérve elfogyasztott.

Idézet
A kókonyából maradt csontokat a vetés végébe ásták, jégverés ellen”

– írja Gyöngyössy Orsolya. Itt-ott bizony

az is előfordult, hogy valaki szentelt követ vitt haza, mert ha nem volt elég szemfüles, könnyen belecsúsztathatták a kosarába!

A bukovinai Andrásfalván a szentelt kalács morzsájára is nagyon vigyáztak, semmi esetre sem léptek rá (mint ahogy a tojás héjára sem); állatnak sem adták oda, hanem tűzbe dobták, s ennek hamujával szapultak. A hadikfalviak mindenből beledobtak egy kis darabot a kútba, hogy a vize romlatlan maradjon.

Csíkszéken a megszárított morzsát rontás ellen használtak, a megellett tehén első fejt tejébe tettek belőle, búzakorpát és vizet kevervén hozzá.

A gyimesiek húsvét napján nem fogyasztották el a tojást, és ezt meg is indokolták: „ha húsvét napján tojást eszel, büdös lesz a szád.”

Alsósófalva ellenben úgy vélték, csak szenteletlen tojást, sonkát nem szabad enni, mert csont nő az ember szájába. Ezen a véleményen voltak a moldvai Magyarfaluban is.

A kézdiszentkeresztiek azt tartották, a húsvéti szentelt ételekből csak azoknak szabad enniük, akik bűneiktől megszabadultak, azaz meggyóntak.

A szentelt eledel maradványait a katolikus Székelyföldön is megbecsülik. Csíkcsekefalván a tüzes sebet a megégetett szentelt morzsa füstjével orvosolják. Nyáron verebek kártevése ellen hintik meg vele a gabonaföldeket, miközben ezt mondják: távozzatok innen kártékony madarak. Kászonfeltíz faluban a morzsát tűzbe vetik, hogy ne kerüljön oktalan állat szájába. Csíkszentkirályon a sonka csontját az istálló gerendájára kötözik, hogy a szépasszonyok, vagyis boszorkányok ne bogozzák össze a lovak farkát, sörényét. Kászonfeltízen viszont úrnapján kiviszik a búzavetésbe, hogy a verebek ne pusztítsák. Csekefalván verébverés idején, vagyis amikor ellepik a verebek, visszafelé kerülik meg a földet, és a csontot utána vetik a búzába. Csíkmenaságon a pirostojás héját az utcákon, tereken szórják szét, hogy Krisztus kálváriajárására emlékeztessen. Az eredeti célzat azonban nyilvánvaló: az utaknak a gonosztól, rontástól való megoltalmazása volt.

Bálint Sándor: Karácsony, húsvét, pünkösd (Budapest, 2004)

•  Fotó: Böjte Ferenc Galéria

Fotó: Böjte Ferenc

Kakaslövés, tojásosztás

A közismert húsvétvasárnapi szokások közé tartozik a kakasáldozás is, főleg a Szászföld szomszédságában, vélhetően annak hatásait tükrözvén. A 19. század közepe táján a hétfalusiak (ott húsvét harmadik napján), majd a székelyzsombordiak is gyakorolták, Oltszakadáton hosszú karóval ütötték agyon (az 1970-es években még dívott), Apácán nyíllal terítették le, no de

a második világháború óta már nem igazi kakasra, hanem annak céltáblára festett mására lőnek.

Tavaly itt ötven gyerek és fiatal öltözött be fekete mellényt, fehér inget, zöld vadászkalapot, fekete priccses posztónadrágot és ráncos csizmát viselő vitéznek, illetve a lányok hagyományos székelyruhát öltöttek magukra fekete kabáttal. A legügyesebben célzónak nyílt taps jár mindenkor!

Apácai kakaslövők •  Fotó: Böjte Ferenc Galéria

Apácai kakaslövők

Fotó: Böjte Ferenc

Néhány gazda arra ébredhetett ezen a reggelen, hogy éjszaka a szekerét felvitték a szénapadlásra vagy a pajta tetejére.

Gernyeszegen a harmadik-negyedik szomszédban vagy akár a Maros partján találhatta meg a kapuját, aki nem volt eléggé éber. Ilyenkor bizony bort vagy pálinkát kellett elővenni, hogy a csínytevők mindent a helyére tegyenek.

Barth János érdekes szokást jegyzett le Székelyvarságról: a keresztszülői tojásosztást. „Az a varsági asszony, akit valamelyik gyermek vagy házasság előtti fiatal keresztanyjának tekintett, húsvétvasárnapján komámasszony-kosárban, tarisznyában, átalvetőben piros tojásokat vitt magával a templomba. A nagymise után, legtöbbször a templom kerítésén kívül, a jegyzői lak előtti térségen piros tojásokat osztogatott keresztgyermekeinek. A gyermekkorúnak tekintett keresztgyermekek két-két tojásra számíthattak…, a legényeknek és nagylányoknak… négy-négy tojást adott a keresztanyjuk.”

Hasonló hagyományt említett Székely László is Csíkmenaságról, hozzátéve, hogy

Idézet
Csíkcsicsóban a húsvéti ajándék egy malac vagy egy bárány.”

Csíkszentgyörgyön, Szentmártonban, Kászonújfaluban, Csicsóban pedig szokásos a húsvéti gyermektánc és -lakodalom résztvevőit mézes pálinkával kínálgatták.

A moldvai Pusztinában ellenben húsvét reggelén, a nagymise előtt a gyerekek keresik fel a keresztszüleiket, és visznek nekik ajándékba piros tojást, kalácsot, bort, pálinkát.

Jakab Elek 1854-ben jegyezte le az egyik határkerüléskor elhangzott könyörgést: „Úristen, áldd meg határunkot, szőlőhegyeinket, kerteinket; áldd meg falunkat, hajlékainkat; áldd meg hazánkat és nemzetünket; küldd el hozzánk az igazságot, a törvényt, adj jó elöljárókat...”

Úgy véljük, ennyivel ma is elégedettek lehetnénk, így már csak arra kell figyelnünk, hogy ne aludjunk el a nap folyamán. Másként „a nyári nyomtatáskor elver az eső”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 01., péntek

Hétfőn visszatérnek az iskolapadba a diákok

Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024-2025-ös tanév második modulja, amely december 20-áig tart.

Hétfőn visszatérnek az iskolapadba a diákok
2024. november 01., péntek

Év végéig beüzemelik az okoskukák többségét, de a lakosság mentalitásának is változnia kell

Ez évben 100, jövőre további 41 okoskukát állítanak működésbe Sepsiszentgyörgyön. Az első konténereket már a hétvégén kihelyezik – mondta Tóth-Birtan Csaba alpolgármester Antal Árpád polgármester csütörtöki sajtótájékoztatóján.

Év végéig beüzemelik az okoskukák többségét, de a lakosság mentalitásának is változnia kell
2024. november 01., péntek

Vasárnap használható utoljára a kalandpark és a skatepark Sugásfürdőn

A téli szezon idejére bezár a Sepsi ReKreatív szabadidős létesítményeinek egy része, vasárnapig érdemes ellátogatni a parkokba és kerékpárt bérelni.

Vasárnap használható utoljára a kalandpark és a skatepark Sugásfürdőn
2024. november 01., péntek

Sűrű ködre figyelmeztetnek Székelyföldön is

Tizenkét megyére érvényes figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a sűrű köd miatt.

Sűrű ködre figyelmeztetnek Székelyföldön is
2024. november 01., péntek

Őrizetbe vették az ügyvédnőt, aki bérgyilkost fogadott három személy meggyilkolására

Őrizetbe vették csütörtök este azt az ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.

Őrizetbe vették az ügyvédnőt, aki bérgyilkost fogadott három személy meggyilkolására
2024. október 31., csütörtök

Ittas gyalogost gázoltak el az átjárón

Egy gyalogátjárón átkelő idős férfit ütöttek el csütörtökön délután Gernyeszegen. Az ügyben vizsgálódik a rendőrség.

Ittas gyalogost gázoltak el az átjárón
Ittas gyalogost gázoltak el az átjárón
2024. október 31., csütörtök

Ittas gyalogost gázoltak el az átjárón

2024. október 31., csütörtök

Őszi munkálatok közben került elő a fel nem robbant világháborús lövedék

Fel nem robbant lövedéket talált a kertjében egy újtusnádi férfi, segítséget kért a szakértőktől.

Őszi munkálatok közben került elő a fel nem robbant világháborús lövedék
2024. október 31., csütörtök

Csak büntetéssel lesz rend a lomtalanítás körül Marosvásárhelyen?

A tiltás ellenére építkezésből származó hulladékot, háztartási szemetet és bezsákolt ágnyesedékeket, leveleket is kidobnak a marosvásárhelyiek azokba a tárolókba, amelyeket a nagy volumenű hulladéknak helyeztek ki.

Csak büntetéssel lesz rend a lomtalanítás körül Marosvásárhelyen?
2024. október 31., csütörtök

Konténer-óvodáról és fiataloknak szánt telkek kiutalásáról döntöttek Sepsiszentgyörgyön

Fiataloknak utaltak ki telket házépítésre, megoldották a teremhiánnyal küzdő őrkői óvoda gondját, és kinevezték a város tanintézményeinek vezetőtanácsaiba a képviselőiket – erről szólt a csütörtöki, rendes havi tanácsülés Sepsiszentgyörgyön.

Konténer-óvodáról és fiataloknak szánt telkek kiutalásáról döntöttek Sepsiszentgyörgyön
2024. október 31., csütörtök

Új beruházási projekteket készítenek elő Gyergyószentmiklóson

Módosították az önkormányzat beruházási listáját, hogy új projektek indulhassanak el, levegőhöz jut a VSK, továbbá út-és járdajavításról is döntöttek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésén.

Új beruházási projekteket készítenek elő Gyergyószentmiklóson
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!