Balási Csaba, a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke
Fotó: Kristó Róbert
Naprakész tájékoztatást és egyéb szolgáltatásokat kapnának a gazdasági szereplők cserébe azért, hogy jelképes összeggel hozzájárulnak az Országos Kereskedelmi és Iparkamarához. Egy új törvénymódosítás-tervezet van ugyanis jelenleg terítéken a román parlamentben, amely révén kötelező lenne minden cégnek feliratkozni egy országos cégkatalógusba. Az új jogszabály a gazdaság kifehérítéséhez járulna jelentősen hozzá.
2022. május 05., 17:352022. május 05., 17:35
Balási Csaba, a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke fontosnak tartotta, hogy részletesebben ismertesse a 2007-ből származó 335-ös számú törvény módosításának tervezetét, mely szerinte a gazdasági szféra kifehérítéséhez is hozzájárul, és amely előnnyel jár a gazdasági szereplőknek.
A tervezet szerint kötelező lenne a cégeknek feliratkozni egy országos cégkatalógusba, illetve egy jelképes összeggel hozzájárulást kellene fizetniük az országos kereskedelmi kamarának. Az egyéni vállalkozóknak tíz eurót, a mikró vállalkozók 20 eurót, a kis-és középvállalkozások 50 eurót, a nagyvállalkozások 100 eurót kellene befizessenek évente.
– jegyezte meg Balási. Hozzátette, ezért a pénzért cserébe azonban a kereskedelmi kamara szolgáltatásokat is biztosítana a gazdasági szereplőknek. Éspedig naprakész információkkal tudnának szolgálni a cégekről, hitelességükről a folyamatosan frissített cégkatalógus adatai alapján. Így látható lesz, hogy melyik cégnek van tartozása, peres ügye, azaz elérhető lesz minden fontos adat. „Jelenleg is rendelkezik a kamara a cégek adatbázisával, de ahhoz, hogy állandóan frissítsük, sőt kielemezzük az adatokat, ahhoz megfelelő szakemberek alkalmazására van szükség, amelyhez forrás kell” – magyarázta Balási. A tervezet szerint az országos kamarához befolyó hozzájárulásokat a megyék között egyenlően osztanák el, így a hozzávetőleg 220 ezer euróból tudnának többek között két szakembert alkalmazni az cégkatalógus bővítésére és az adatok kielemzésére, illetve nemzetközi kiállításokon való részvételhez, helyi kiállítások szervezésére is költenének.
A tervezet ugyanakkor előírná, hogy minden cég ügyvezető igazgatójának kötelező lenne egy, a kamara által szervezett képzésen részt venni, amelynek végén kapna egy bizonylatot, „vállalkozói útlevelet”. A képzésen többek között szó esne arról, hogy milyen felelőssége van egy cégvezetőnek, hová kell hatósági engedélyekért fordulni, hová kell illetékeket fizetni, mennyi illetéket kell fizetni egy alkalmazott után, és ehhez hasonló gyakorlati tudással látnák el az ügyvezetőket. Balási megjegyezte, nem kötelező a kamarák tagja lenni (a Hargita megyei kamarának jelenleg 47 tagja van) és a tervezet sem írná elő, azonban
„Amennyiben nem tartaná be a szabályt a cég, akkor kezdeményezhetjük a felszámolását” – jegyezte meg Balási.
A megyei kamaraelnök szerint a törvénytervezet a gazdaság kifehérítéséhez is hozzájárulna. Hiszen, mint mondta, jelenleg Romániában 1,1 millió cég van bejegyezve (Hargita megyében közel 13 ezer), amelyből mindössze 768 ezer adott le éves mérleget az adóhatósághoz (Hargita megyében pedig hasonló aránnyal, alig 9 ezer). A cégkatalógus ezeknek a cégnek az átláthatóságához járulna hozzá.
Neves történészek osztották meg kutatásaik eredményeit a Gyergyószentmiklóson kedden megrendezett történészkonferencián. A dualizmus kora, a nagy háború és az azt követő évek személyiségeiről és eseményeiről adtak új ismereteket a hallgatóknak.
Kovászna megyében véradási kampányok keretében gyűjtik a vért, amire növekvő kereslet van, Hargita megyében időnként bizonyos vércsoportú donorokat várnak.
Egyelőre a helyén marad a székely zászló Makfalván, annak ellenére, hogy a Maros Megyei Törvényszék, helyt adva Ciprian Dobre volt Maros megyei prefektus keresetének, elrendelte eltávolítását. Az alapfokú döntés ellen ugyanis fellebbezni fognak.
Hargita megye román többségű városában, Maroshévízen mindössze három képviselője van az RMDSZ-nek a 17 tagú képviselő-testületben, mégis sikerült alpolgármestert állítaniuk a tisztséget az elmúlt négy évben is betöltő Bodor Attila személyében.
Egy héten át ad ismét otthont Székelyudvarhely a 22. alkalommal megszervezett Kamarazene Fesztiválnak november 10-17. között. A többnapos rendezvényen számos ismert zenész koncertjén vehetünk részt.
A vasárnap Gernyeszegen bekövetkezett frontális ütközés során meghalt Fegyverneky-házaspár két kiskamasz lányának szervez gyűjtést a család és a közösség. Aki segítene anyagilag, bankszámlára utalhatja a támogatást.
Kiskorú ellen elkövetett nemi erőszak miatt kell felelnie egy 26 éves Brassó megyei férfinak – még akkor is, ha a 12 éves lány beleegyezett a szexuális kapcsolatba.
Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.
Tízéves a Voces Női Kar – a jubileumi évforduló apropóján november 6-án, szerdán a népszerű sepsiszentgyörgyi alakulat rendkívüli koncertet ad a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében. Ez alkalomból új videóklipjüket is bemutatják.
Varázs-ló témában zajlott az idei, immáron 32. alkalommal megrendezett Incitato alkotótábor. Az itt készült munkákból tető alá hozott kiállítást november 5-én, kedden 17 órától a kovásznai Kádár László Képtárban is bemutatják.
szóljon hozzá!