Balási Csaba, a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke
Fotó: Kristó Róbert
Naprakész tájékoztatást és egyéb szolgáltatásokat kapnának a gazdasági szereplők cserébe azért, hogy jelképes összeggel hozzájárulnak az Országos Kereskedelmi és Iparkamarához. Egy új törvénymódosítás-tervezet van ugyanis jelenleg terítéken a román parlamentben, amely révén kötelező lenne minden cégnek feliratkozni egy országos cégkatalógusba. Az új jogszabály a gazdaság kifehérítéséhez járulna jelentősen hozzá.
2022. május 05., 17:352022. május 05., 17:35
Balási Csaba, a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke fontosnak tartotta, hogy részletesebben ismertesse a 2007-ből származó 335-ös számú törvény módosításának tervezetét, mely szerinte a gazdasági szféra kifehérítéséhez is hozzájárul, és amely előnnyel jár a gazdasági szereplőknek.
A tervezet szerint kötelező lenne a cégeknek feliratkozni egy országos cégkatalógusba, illetve egy jelképes összeggel hozzájárulást kellene fizetniük az országos kereskedelmi kamarának. Az egyéni vállalkozóknak tíz eurót, a mikró vállalkozók 20 eurót, a kis-és középvállalkozások 50 eurót, a nagyvállalkozások 100 eurót kellene befizessenek évente.
– jegyezte meg Balási. Hozzátette, ezért a pénzért cserébe azonban a kereskedelmi kamara szolgáltatásokat is biztosítana a gazdasági szereplőknek. Éspedig naprakész információkkal tudnának szolgálni a cégekről, hitelességükről a folyamatosan frissített cégkatalógus adatai alapján. Így látható lesz, hogy melyik cégnek van tartozása, peres ügye, azaz elérhető lesz minden fontos adat. „Jelenleg is rendelkezik a kamara a cégek adatbázisával, de ahhoz, hogy állandóan frissítsük, sőt kielemezzük az adatokat, ahhoz megfelelő szakemberek alkalmazására van szükség, amelyhez forrás kell” – magyarázta Balási. A tervezet szerint az országos kamarához befolyó hozzájárulásokat a megyék között egyenlően osztanák el, így a hozzávetőleg 220 ezer euróból tudnának többek között két szakembert alkalmazni az cégkatalógus bővítésére és az adatok kielemzésére, illetve nemzetközi kiállításokon való részvételhez, helyi kiállítások szervezésére is költenének.
A tervezet ugyanakkor előírná, hogy minden cég ügyvezető igazgatójának kötelező lenne egy, a kamara által szervezett képzésen részt venni, amelynek végén kapna egy bizonylatot, „vállalkozói útlevelet”. A képzésen többek között szó esne arról, hogy milyen felelőssége van egy cégvezetőnek, hová kell hatósági engedélyekért fordulni, hová kell illetékeket fizetni, mennyi illetéket kell fizetni egy alkalmazott után, és ehhez hasonló gyakorlati tudással látnák el az ügyvezetőket. Balási megjegyezte, nem kötelező a kamarák tagja lenni (a Hargita megyei kamarának jelenleg 47 tagja van) és a tervezet sem írná elő, azonban
„Amennyiben nem tartaná be a szabályt a cég, akkor kezdeményezhetjük a felszámolását” – jegyezte meg Balási.
A megyei kamaraelnök szerint a törvénytervezet a gazdaság kifehérítéséhez is hozzájárulna. Hiszen, mint mondta, jelenleg Romániában 1,1 millió cég van bejegyezve (Hargita megyében közel 13 ezer), amelyből mindössze 768 ezer adott le éves mérleget az adóhatósághoz (Hargita megyében pedig hasonló aránnyal, alig 9 ezer). A cégkatalógus ezeknek a cégnek az átláthatóságához járulna hozzá.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
Teherautó és személygépkocsi ütközött össze Ludason, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a mentőegységek.
Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
szóljon hozzá!