Hirdetés
Hirdetés

Kötelezővé tennék a gazdasági szereplőknek, hogy feliratkozzanak az országos cégkatalógusba

Balási Csaba, a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke •  Fotó: Kristó Róbert

Balási Csaba, a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke

Fotó: Kristó Róbert

Naprakész tájékoztatást és egyéb szolgáltatásokat kapnának a gazdasági szereplők cserébe azért, hogy jelképes összeggel hozzájárulnak az Országos Kereskedelmi és Iparkamarához. Egy új törvénymódosítás-tervezet van ugyanis jelenleg terítéken a román parlamentben, amely révén kötelező lenne minden cégnek feliratkozni egy országos cégkatalógusba. Az új jogszabály a gazdaság kifehérítéséhez járulna jelentősen hozzá.

Barabás Hajnal

2022. május 05., 17:352022. május 05., 17:35

Balási Csaba, a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke fontosnak tartotta, hogy részletesebben ismertesse a 2007-ből származó 335-ös számú törvény módosításának tervezetét, mely szerinte a gazdasági szféra kifehérítéséhez is hozzájárul, és amely előnnyel jár a gazdasági szereplőknek.

A tervezet szerint kötelező lenne a cégeknek feliratkozni egy országos cégkatalógusba, illetve egy jelképes összeggel hozzájárulást kellene fizetniük az országos kereskedelmi kamarának. Az egyéni vállalkozóknak tíz eurót, a mikró vállalkozók 20 eurót, a kis-és középvállalkozások 50 eurót, a nagyvállalkozások 100 eurót kellene befizessenek évente.

Hirdetés
Idézet
Havi lebontásban alig 5-10 lejjel kellene hozzájárulniuk, az egyéni és mikró vállalkozóknak, mondhatni jelképes ez az összeg

– jegyezte meg Balási. Hozzátette, ezért a pénzért cserébe azonban a kereskedelmi kamara szolgáltatásokat is biztosítana a gazdasági szereplőknek. Éspedig naprakész információkkal tudnának szolgálni a cégekről, hitelességükről a folyamatosan frissített cégkatalógus adatai alapján. Így látható lesz, hogy melyik cégnek van tartozása, peres ügye, azaz elérhető lesz minden fontos adat. „Jelenleg is rendelkezik a kamara a cégek adatbázisával, de ahhoz, hogy állandóan frissítsük, sőt kielemezzük az adatokat, ahhoz megfelelő szakemberek alkalmazására van szükség, amelyhez forrás kell” – magyarázta Balási. A tervezet szerint az országos kamarához befolyó hozzájárulásokat a megyék között egyenlően osztanák el, így a hozzávetőleg 220 ezer euróból tudnának többek között két szakembert alkalmazni az cégkatalógus bővítésére és az adatok kielemzésére, illetve nemzetközi kiállításokon való részvételhez, helyi kiállítások szervezésére is költenének.

„Vállalkozói útlevél”

A tervezet ugyanakkor előírná, hogy minden cég ügyvezető igazgatójának kötelező lenne egy, a kamara által szervezett képzésen részt venni, amelynek végén kapna egy bizonylatot, „vállalkozói útlevelet”. A képzésen többek között szó esne arról, hogy milyen felelőssége van egy cégvezetőnek, hová kell hatósági engedélyekért fordulni, hová kell illetékeket fizetni, mennyi illetéket kell fizetni egy alkalmazott után, és ehhez hasonló gyakorlati tudással látnák el az ügyvezetőket. Balási megjegyezte, nem kötelező a kamarák tagja lenni (a Hargita megyei kamarának jelenleg 47 tagja van) és a tervezet sem írná elő, azonban

a cégkatalógusba való feliratkozást és a hozzájárulás kifizetését kötelezővé tennék.

„Amennyiben nem tartaná be a szabályt a cég, akkor kezdeményezhetjük a felszámolását” – jegyezte meg Balási.

A gazdaság kifehérítése

A megyei kamaraelnök szerint a törvénytervezet a gazdaság kifehérítéséhez is hozzájárulna. Hiszen, mint mondta, jelenleg Romániában 1,1 millió cég van bejegyezve (Hargita megyében közel 13 ezer), amelyből mindössze 768 ezer adott le éves mérleget az adóhatósághoz (Hargita megyében pedig hasonló aránnyal, alig 9 ezer). A cégkatalógus ezeknek a cégnek az átláthatóságához járulna hozzá.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 30., csütörtök

Vesztébe rohant: visszatért a Bodoki-havasokból, így végül kilőtték a jószágokat pusztító medvét

Kilőtték azt a fiatal medvét, amelyik az elmúlt hetekben többször is állatokat pusztított Eresztevényben és Maksán. A korábban elkergetett, majd a Bodoki-havasokba elszállított példány visszatért a faluba, és újabb támadása után szerdán este lőtték ki.

Vesztébe rohant: visszatért a Bodoki-havasokból, így végül kilőtték a jószágokat pusztító medvét
Hirdetés
2026. április 30., csütörtök

Nem tartja elképzelhetetlennek Bolojan, hogy az államfőt is felfüggesztik

Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön azt nyilatkozta, hogy az elmúlt évek történései alapján és a szociáldemokraták jelenlegi vezetését ismerve nem tartja kizártnak, hogy az államfő tisztségből való felfüggesztése is megtörténjen.

Nem tartja elképzelhetetlennek Bolojan, hogy az államfőt is felfüggesztik
2026. április 30., csütörtök

Felelős majálisozásra kérnek mindenkit a hegyimentők

A Salvamont szerint országszerte mintegy 600 hegyimentő áll készenlétben a május 1-jei hosszú hétvégén, amikor megnövekedett turistaforgalomra számítanak a hatóságok.

Felelős majálisozásra kérnek mindenkit a hegyimentők
2026. április 30., csütörtök

Iskolaelhagyás ellen vetnék be a gyermekpénzt: a megnövelt teljes összeget csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg

Az RMDSZ törvényjavaslatot nyújtott be, amely szerint egy csökkentett összegű gyermekpénz mellé jelenléti ösztöndíjat vezetnének be – de csak azoknak, akik rendszeresen járnak óvodába vagy iskolába. A törvény egyik előterjesztőjével beszélgettünk.

Iskolaelhagyás ellen vetnék be a gyermekpénzt: a megnövelt teljes összeget csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg
Hirdetés
2026. április 30., csütörtök

A fiatalok körében továbbra is magas a munkanélküliség

Márciusban 6,1 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint februárban – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

A fiatalok körében továbbra is magas a munkanélküliség
2026. április 30., csütörtök

Ekkora lesz idén a mezőgazdasági és állattenyésztési támogatások keretösszege

Jóváhagyta a kormány szerda esti ülésén a növénytermesztőknek és állattenyésztőknek járó átmeneti támogatások (ANT) keretösszegeiről szóló határozatot – közölte Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, ügyvivő mezőgazdasági miniszter.

Ekkora lesz idén a mezőgazdasági és állattenyésztési támogatások keretösszege
2026. április 30., csütörtök

22 prefektus és 36 alprefektus mondott le a kormányátalakítás nyomán

Elfogadta szerdai ülésén a kormány a 22 prefektus és 36 alprefektus tisztségből való felmentéséről szóló határozatokat – közölte Ioana Dogioiu kormányszóvivő. Az érintett prefektusok és alprefektusok lemondtak a tisztségükről.

22 prefektus és 36 alprefektus mondott le a kormányátalakítás nyomán
Hirdetés
2026. április 30., csütörtök

Csökkentik a kórházi ágyak számát Romániában a következő években

A következő három évben több lépésben mintegy 14 ezerrel tervezik csökkenteni a kórházi ágyak számát. Az erről szóló határozatot szerdai ülésén fogadta el a kormány.

Csökkentik a kórházi ágyak számát Romániában a következő években
2026. április 29., szerda

RMDSZ-es javaslat: csökkenne a gyermekpénz, de iskolalátogatás esetén összességében többet kapnának a családok

Törvényjavaslatot nyújtott be az RMDSZ, amely szerint a jelenlegi 292 lejes gyermekpénzt 100 lejre csökkentenék, a fennmaradó összeget pedig „jelenléti ösztöndíjként” csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg, további 50 lejjel kiegészítve.

RMDSZ-es javaslat: csökkenne a gyermekpénz, de iskolalátogatás esetén összességében többet kapnának a családok
2026. április 29., szerda

Máris átlépte a pszichológiai küszöböt a lejjel szemben az euró

A Román Nemzeti Bank (BNR) szerdán 5,1004 lej/euró hivatalos árfolyamot jelentett be, ez pedig az első alkalom az elmúlt egy évben, hogy az európai valuta átlépte az 5,1 lejes pszichológiai küszöböt.

Máris átlépte a pszichológiai küszöböt a lejjel szemben az euró
Hirdetés