Csép Andrea: fontos, hogy kétévente ne citálják a bizottság elé a fogyatékkal élőket
Fotó: Haáz Vince
Elfogadták azt a rendeletet, amely kimondja, hogy a súlyos fogyatékkal élő gyermekek esetében ha két, egymás utáni ellenőrzésen a egészségi állapotuk nem változott, akkor 18 éves korig kaphatják meg a fogyatékosságot igazoló iratot. Erről és hasonló döntésekről, illetve tervekről számolt be Csép Andrea, az RMDSZ család- és szociális ügyi szakpolitikusa.
2021. július 22., 17:142021. július 22., 17:14
A képviselőház munka- és szociális ügyekért felelős szakbizottság alelnökeként Csép Andrea csütörtöki sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy munkája során tapasztalta:
Kihangsúlyozta: a megyei gyermekjogvédelmi igazgatóságok, de a polgármesteri hivatalok szociális munkásai is pontosan tudják, hogy az állam milyen módon próbálja támogatni a fogyatékkal élőket, segíteni családjaikat, ezek az információk azonban nem mindig jutnak el az érintettekhez, ezen a téren még fejlődésre van szükség.
A szociális ügyekkel foglalkozó parlamenti képviselő beszámolt arról, hogy elfogadták azt a rendeletet, amely kimondja, hogy a súlyos fogyatékkal élő gyermekek esetében,
Eddig ugyanis két évente a bizottság elé kellett vonuljanak, hogy megnézzék, javult-e esetleg az állapotuk. Ez a rendelet július 5-én lépett életbe és szeptember 3-ig kell megjelentetni az alkalmazási előírásait, és csak azután alkalmazható.
Csép arról is beszélt, hogy szeretnék, ha a fogyatékkal élő felnőttek esetében is egy hasonló rendeletet fogadnának el, hiszen például az, akinek mindkét lába le van vágva, az nincs miért kétévenként izgalommal és félelemmel a bizottság elé vonuljon, hogy meghosszabbítsák a fogyatékossági besorolását, hiszen nyilvánvaló, hogy állapota nem fog, nem tud javulni. De arról is beszélt, hogy
A Maros megyei parlamenti képviselőtől azt is megtudtuk, hogy azok az állami és magán szociális otthonok alkalmazottai, akik tavaly, a szükségállapot idején be kellett költözzenek két hetes időszakokra az intézményekbe, veszélyességi pótlékra jogosultak. Ezt a rendeletet korábban elfogadták, de eddig nem vagy nem mindenhol ültették gyakorlatba. Most azonban van egy határidő is:
A munkáltatók a megyei kifizetési és szociális ügynökségekhez (AJPIS) kell benyújtsák a pótlékra jogosultak névsorát, azon személyekét, akik két hétre beköltöztek az otthonokba, hogy vigyázhassanak a gondozottakra.
Bűnvádi eljárás indult két háromszéki fakitermelő cég ellen, amelyek székhelyén és munkapontjain tegnap átfogó házkutatásokat is végeztek a hatóságok.
Ebben a szezonban is a Kovászna megyei Út és Híd Rt. biztosítja a megyei utak téli karbantartását – tájékoztat a megyei önkormányzat sajtóirodája. A téli hónapokban tilos a Vadas-tetőn való közlekedés.
Népzenére és néptáncra lettek figyelmesek szerda délután azok a marosvásárhelyiek, akik épp a Nemzeti Színház előtti téren jártak. Az Ifjú Zenebarátok Napja alkalmából szervezett rövid flashmobot a Maros Művészegyüttes.
Kulturális és művészeti eszközökkel oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit Erdélyben az autonómia szó kivált. Erről szól az Őshonosok a hazában című projekt.
Megmentették az enyészettől és közösségi célokra használják Marosszentgyörgyön a Máriaffi-kastélyt, amelynek hivatalos megnyitója szerdán volt, egybekötve egy interaktív kiállítással. Olyan hellyé vált a kastély, amelyet érdemes meglátogatni.
November utolsó hétvégéjén lesz az idei adventi Portéka Székelyudvarhelyen. A helyi termelők kétnapos vásárára körül néhány kisebb változtatást eszközölt a városháza.
A szászrégeni polgármesteri hivatalba költözik a Maros Megyei Gépjárműbejegyzési Hivatal szászrégeni kirendeltsége csütörtöktől – olvasható Márk Endre szászrégeni polgármester bejegyzésében.
A szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat harminc megyére.
Máris iktatta a parlamentben Miklós Zoltán háromszéki képviselő azt a törvénytervezetét, amellyel javasolja, hogy a gyermekes családok által felvett ingatlanhitelekre az állam adjon kamattámogatást.
szóljon hozzá!