Nem a Csíki Székely Múzeumban lesz látható a 2000 éves ezüst nyakdísz
Fotó: Hargita Megyei Kulturális Igazgatóság
A kétezer évesre becsült, Madéfalva közelében talált ezüst nyakéket csütörtökön szállítja el Csíkszeredából a kolozsvári Erdély Nemzeti Történelmi Múzeum illetékese. A Hargita Megyei Kulturális Igazgatóság ugyanis nem a Csíki Székely Múzeumnak, hanem az egyedüli kérvényezőnek, a kolozsvári múzeumnak adta át a régészeti leletet.
2017. június 08., 10:412017. június 08., 10:41
2017. június 08., 14:382017. június 08., 14:38
A madéfalvi Turcas János kincskeresőként fémkereső segítségével talált rá áprilisban a falu közelében egy régi ezüst nyakdíszre, amelyet a törvény előírásai szerint átadott a helyi polgármesteri hivatalnak, az pedig továbbította a Hargita Megyei Kulturális Igazgatóságnak.
Bakos László, a Hargita Megyei Kulturális Igazgatóság vezetőjétől arról érdeklődtünk mi lesz a régészeti lelet sorsa. Mint elmondta,
Mint mondta, tekintettel voltak arra is, hogy regionális intézményről van szó, amelynek nagyobb a látogatottsága a csíkszeredainál. Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy
Viorica Crişan, a kolozsvári Erdély Nemzeti Történeti Múzeum igazgatója érdeklődésünkre elmondta, a sajtóból értesült a Madéfalván talált leletről, és hallották azt is, hogy a bukaresti múzeumok is érdeklődtek utána, ezért a Hargita Megyei Kulturális Igazgatósághoz fordultak, hogy náluk helyezzék el. Az igazgatóság jóváhagyta a kérelmet.
– magyarázta az intézményvezető, aki csütörtökön szállítja el a leletet a megyei kulturális igazgatóságtól. Arra a kérdésre, hogy melyek lesznek a következő lépések, elmondta, első körben a törvény előírásai szerint szakvéleményezést kell készíttetni, a szakvizsgálat után a besorolási eljárás következik. Miután mindezeken az eljárásokon átesik, csak azután tárhatják a nagyközönség elé.
„Ez nem jelenti azt, hogy nem állítható ki Csíkszeredában is, vagy bárhol máshol” – fűzte hozzá.
Gyarmati Zsoltot, a Csíki Székely Múzeum igazgatóját is megkerestük, arra voltunk kíváncsiak, miért nem kérte a múzeum a leletet a kulturális igazgatóságtól. Az intézményvezető csak annyit válaszolt, hogy hivatalosan nem értesítették a múzeumot erről. Mint megjegyezte, ha az lenne a kérdés, hogy a múzeum fogadóképes-e, ha egy hasonló tárgy kerül elő, akkor a válasza igen, a múzeum messzemenően eleget tesz a törvények által előírt feltételeknek, ami a leletek biztonságát, megőrzését, konzerválását illeti.
Egyébként a nemzeti műkincseket szabályozó, 2000-ből származó 182-es törvény alapján a kulturális minisztériumhoz tartozó úgynevezett dekoncentrált közintézmények, ebben az esetben a Hargita Megyei Kulturális Igazgatóság dönt arról, hogy melyik intézménynek továbbítja a talált régészeti tárgyakat.
Valeriu Cavruc, a Keleti Kárpátok Nemzeti Múzeumának (Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni) igazgatóját is felhívtuk telefonon a témában, hiszen hozzájuk tartozik a csíkszeredai Olt és Felső-Maros Múzeum (Muzeul Oltului şi Mureşului Superior).
– indokolta a döntést. Ugyanakkor úgy véli, hogy nem annyira értékes a tárgy, hiszen elszigetelt darabról van szó. Szerinte inkább azoknak a tárgyaknak van értékük, amelyek kontextusba helyezhetők. „Nekünk annyira nem érdekes darab, lehet másoknak az” – jegyezte meg.
A megjelent írásunk kapcsán Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója bővíteni kívánta nyilatkozatát. Az intézményvezető a félreértések elkerülése végett leszögezte, a vonatkozó jogszabály nem tér ki arra, hogy a térségben talált bármilyen leletet kérvényezni kellene. A 2000-ből származó 182-es törvény ugyanis azt rögzíti, hogy a leletek elhelyezésével kapcsolatos döntést az illetékes megyei kulturális igazgatóság hozza meg, ez az intézmény a feltételeknek megfelelő múzeumnak adhatja át a tárgyakat. A következő feltételeknek kell eleget tenni: az adott lelet szakszerű kezelése és tárolása, valamint a biztonságos megőrzése. A Csíki Székely Múzeum ezeknek a feltételeknek maradéktalanul megfelel. Gyarmati Zsolt kitért arra is, hogy hetekkel ezelőtt egy régész munkatársával és szakszerű szállításra alkalmas csomagolóanyaggal kereste fel a megyei kulturális igazgatóságot, ahol a korábbi egyeztetés alapján megírt átadás-átvételi jegyzőkönyv várta. Az átadást azonban meglepetésére elhalasztották, később tudta meg, hogy a lelet a kolozsvári múzeumba fog kerülni.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
szóljon hozzá!