
A területet átadták az építőnek, jöhetnek a munkagépek
Fotó: Veres Nándor
Átadták pénteken a területet a kivitelezőnek, amely jövő héten elkezdi a munkát a csíkszeredai Suta-tónál. Megerősítik és megemelik a földgátat, és a meder kotrása után ismét víztükör lesz az erdőszerű bozótos helyén.
2021. július 09., 13:032021. július 09., 13:03
2021. július 09., 16:512021. július 09., 16:51
Egy Szatmár megyei cég kapott megbízást a korábban árvízvédelmi létesítménnyé minősített, és így a Râmnicu Vâlcea-i központú Olt Vízügyi Igazgatóság ügykezelésébe tartozó tó helyreállítására. Pénteken

Az elmúlt néhány napban jelentősen megnőtt a Csíkszereda keleti peremén található Suta-tó vízszintje, a korábban üres, sűrű bozóttal benőtt tómeder szinte teljesen feltelt. A hódok dugaszolták el a kifolyót, ezért be kellett avatkozni, így péntektől már apad a vízszint.
Mint Miklós Géza, a Hargita Megyei Vízügyi Igazgatóság vezetője elmondta, a kotrás előtt egy árkot kell ásni a meder közepén, ahová befolyik a meglévő víz, a területre csak ezt követően lehet erőgépekkel rámenni.
Fotó: Veres Nándor
Utóbbiak gyökérzetét partvédelmi munkálatokra használják fel, a kikotort föld nagy részét Csatószegen helyezik el, de a város is kap belőle, mivel kitűnő termőföldnek számít.

Elkezdik a munkálatokat tavasszal a csíkszeredai Suta-tónál a környezetvédelmi minisztérium idei költségvetéséből – írta Facebookon Tánczos Barna tárcavezető. Ez összhangban van azzal az elképzeléssel, amit a Székelyhonon januárban vázoltunk.
A földgát magasságát megemelik, ehhez a jelenlegi felső réteget el kell távolítani, majd új rétegeket kell elhelyezni, teraszosítani – a szükséges földet Csatószegről hozzák majd, ahová a mederből kikotort talaj nagy része kerül majd.
– tudtuk meg.
Fotó: Veres Nándor
A helyreállítás után a vízügyi igazgatóságnak állandó felügyeletet kell biztosítania az árvízvédelmi létesítménynél a vízszint szabályozása érdekében.

Tavasszal szeretnék elkezdeni a Csíkszereda peremén található Suta-tó helyreállítását, amelyet árvízvédelmi beruházásként végeznek el. A munkálatok tervezett költségeit ki kell egészíteni az időközben megemelkedett árak miatt.
A beruházás célja az árvízvédelem – hangsúlyozta Abos Gábor, az Olt Vízügyi Igazgatóság igazgatója, aki szerint a tavasszal a kifolyót eldugaszoló, és ezzel a medret majdnem teljesen feltöltő hódok a mélyebb vízben nem fognak problémákat okozni.
Fotó: Veres Nándor
A tó vizét 2007-ben engedték le, mert hibákat észleltek a gát szerkezetében, azóta a medret felnőtte a bozót, amely az évek során erdővé fejlődött.

Pénz is van, már csak a kivitelezőt kell megtalálni ahhoz, hogy tényleg elkezdődjön a Csíkszereda szélén található egykori Suta-tó helyreállítása – mondják az illetékesek. Tizenhárom éve lesz, hogy nincs víz a nagy tómederben, amelyet lassan felnőtt az erdő.
Egy autóbusz borult fel szombaton az 581-es európai úton, Galac és Vaslui megye határán: többen megsérültek, egy személy pedig életét vesztette.
Nem maradt egyetlen olyan töltőállomás Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson sem, ahol 9 lejnél olcsóbban lehetne tankolni: a legfrissebb adatok szerint minden nagy szolgáltatónál átlépte ezt a határt az üzemanyag ára.
Székelyudvarhely után Sepsiszentgyörgyre is ellátogatott Nagy István magyar agrárminiszter, hogy a gazdákat érintő kihívásokra válaszokat adjon, és megoldásokat körvonalazzon.
A kiskereskedelmi forgalom 2026 januárjában 6,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest Romániában, ami a világjárvány óta a legnagyobb visszaesés.
Anyagi károkkal járó baleset történt Máréfalván pénteken – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságnál érdeklődve.
A gazdákat fenyegető veszélyekre, illetve az ezekkel szembeni védekezési lehetőségekre hívta fel a figyelmet pénteken Nagy István, Magyarország agrárminisztere Székelyudvarhelyen, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyeztető Fórumán.
Minden magyar felelős a nemzet egészéért – hangsúlyozza Kövér László házelnök, aki szerint nincs külön határon inneni és túli magyarság.
Megszavazta a parlament pénteki ülésén a 2026-os állami költségvetést és a társadalombiztosítási költségvetést.
Nem volt túl nehéz a nyolcadikosok román próbavizsgája, a diákokhoz közel álló témát dolgozott fel. De a tapasztalat azt mutatja, nehezebb a valódi vizsgán kapott tétel. Éppen ezért a diákok tévesen mérhetik fel majd a júniusi vizsga nehézségét.
A 2026-os állami költségvetés parlamenti elfogadása után a kormánynak az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedésekkel kell foglalkoznia – jelentette ki pénteken Sorin Grindeanu.
1 hozzászólás