A lovakat kötelező ellenőrző vizsgálatra vinni. Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Míg az elmúlt években nem volt példa arra, hogy Gyergyószéken fertőző betegség bukkanjon fel, most változott a helyzet, egy lónál megállapították a fertőző kevésvérűséget. A törvény előírásairól, a gazdák kötelezettségeiről dr. Gáll József körzeti állatorvossal beszélgettünk.
2017. június 13., 22:212017. június 13., 22:21
2017. június 13., 22:222017. június 13., 22:22
Az elmúlt napokban kellett minden gyergyószentmiklósi lótartó gazdának jelentkeznie lovával a Nicolae Bălcescu utcai körzeti állatorvosi rendelőnél, ugyanis
„Korábban egy lónál bebizonyosodott, hogy ebben a fertőző betegségben szenved, és az előírás értelmében kilencven nap elteltével újra ellenőrizni kellett. A levett mintákat Csíkszeredába szállítottuk, az analízist ugyanis a Hargita Megyei Állat-egészségügyi Igazgatóság laboratóriumában végzik” – ismertette Gáll József. „A hat hónap fölötti lovaknál kötelező a vérvizsgálat” – hangsúlyozta az állatorvos.
A gyergyószentmiklósi gazdák a mostani vizsgálat eredményeire a hét végén számíthatnak. A következő vérvétel kilencven nap múlva lesz, ugyanis két egymásutáni vizsgálat eredménye kell negatív legyen. „Ha a mostani eredmény azt mutatja, hogy nincs fertőzött ló, akkor három hónap múlva újra meg kell ismételni az ellenőrzést, ha akkor is negatív lesz az eredmény, akkor a tavaszi vizsgálatig nem kell ellenőrizni a lovakat,
– ismertette az állatorvos.
Lévén, hogy a térségben rég nem volt kevésvérűséggel diagnosztizált állat, rákérdeztünk arra is, frissen került-e e vidékre a fertőzött ló. Mint megtudtuk, újonnan vásárolt, behozott ló esetében diagnosztizáltak fertőző kevésvérűséget.
A rendszeresen megszervezett vérvétel a kevésvérűségben szenvedő állatokat hivatott kiszűrni, lévén, hogy egy vírus okozta fertőző kórról van szó. A kevésvérűség az egész világon ismert, a vírus terjesztésében szerepet játszanak a különböző vérszívó élősködők, leggyakrabban a szúnyogok. A fertőzött ló élete végéig vírushordozó, így környezetére is veszélyt jelent, ezért kell minél hamarabb vágóhídra juttatni.
Az állatorvostól megtudtuk, a szokottnál többen jelentkeztek az akció első napjaiban, de még mindig nem sikerült minden lótól mintát venni. Éppen ezért, aki eddig nem vezette elő az állatát, június 19-én, hétfőn feltétlenül jelentkezzen a körzeti állatorvosi rendelőben.
A Gyergyószentmiklóson tartott lovak száma 400–500 közé tehető, a megadott időpontokon nem jelentkező gazdákat bírsággal sújtják, ugyanis a nyilvántartásban nyomon követhető, hogy az állatot vezették-e szűrővizsgálatra. Továbbá azt is megtudtuk, hogy
A beteg állatok áruba bocsátása nagyobb büntetést von maga után – tudtuk meg az állatorvostól.
A Codex Régizene Együttes A tudós macskája című műsorát tekintheti meg a sepsiszentgyörgyi közönség október 24-én, csütörtökön 19 órától. A koncertre a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében kerül sor.
Ünnepélyes keretek között tette le a hivatali esküt az ötödik mandátumát kezdő Antal Árpád polgármester, valamint a júniusi választások nyomán mandátumot nyert képviselő-testületi tagok a sepsiszentgyörgyi önkormányzat hétfői alakuló ülésén.
Hétfőtől jelentkezhetnek az érettségi vizsga előtt álló diákok a románnyelv-felkészítőre, amelyet idén az új menetrendhez igazítva novemberben indít újra a háromszéki RMDSZ és a Communitas Alapítvány. A tanfolyamok három városban fognak zajlani.
Idényzáró fogathajtó- és rönkhúzóversenyre hívják szombaton Gyergyószentmiklósra a lovas események iránt érdeklődőket. A rendezvényt a múlt héten elhunyt Potápi Árpád János emlékének szentelik.
A betétdíjas visszaváltási rendszerben (SGR) továbbra is több mint 20 probléma vár megoldásra, köztük az, hogy az automaták nem működnek, vagy a zsákokat nem gyűjtik be időben – jelentette ki Bogdan Balanişcu környezetvédelmi államtitkár
I.M.P. Harghita. Ki emlékszik még erre? Én is nehezen, hát még a fiatalabbak. Pedig az idősebbek habozás nélkül rávágják: Azt jelenti friss kenyér, avagy Harmopan.
A Feltöltő Egyesület idén is neves előadókat hív Gyergyószentmiklósra. Az előadások célja olyan témák feldolgozása, amelyek segítenek a mindennapi kihívások kezelésében és az életminőség javításában.
Lerakta a hivatali esküt Szakács-Paál István polgármester és tizenöt képviselő-testületi tag a székelyudvarhelyi önkormányzat hétfői alakulóülésén. Az új városvezető a jó ötletek felkarolását, együttműködést és munkát ígért.
szóljon hozzá!