Csíkszereda több pontján is működik tejautomata. Rendszeresen ellenőrzött vastehenek
Fotó: Pinti Attila
Mindeddig egyetlen hivatalos panasz sem volt a Hargita megyei tejautomatákra, illetve a belőlük vásárolható tejre. Számuk pedig szinte megduplázódott az elmúlt két évben.
2017. március 27., 09:062017. március 27., 09:06
2017. március 27., 09:142017. március 27., 09:14
Továbbra is népszerűek a megyében a tejautomaták, amelyek révén friss házi nyerstejhez juthatnak a városiak, de akár a szarvasmarhát nem tartó vidékiek is.
− számolt be érdeklődésünkre Püsök László. A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivője továbbá kifejtette, a tejautomaták állandó szakhatósági felügyelet alatt vannak, sőt amennyiben panasz érkezne azokkal kapcsolatban, soron kívüli vizsgálatot végeznek mind az automatánál, mind az azt ellátó farmon.
Fotó: Gecse Noémi
A szakember azt is elmondta, hogy az automaták működtetéséhez az ellátó gazdaságoknak kereskedelmi farmoknak kell lenniük, rendelkezniük kell állat-egészségügyi bejegyzéssel, a tulajdonosnak jogi személynek kell lennie. Emellett
A gazdáknak be kell tartaniuk a fejési, az eszközhasználati, valamint a személyi higiéniai feltételeket. Az állatoknak pedig egészségeseknek kell lenniük.
Azt is megtudtuk a szóvivőtől, hogy az elmúlt években
Hangsúlyozta, a berendezéseknek is leszabályozott előírásoknak kell megfelelniük. Elvárás, hogy könnyen tisztítható, fertőtleníthető legyen, megfelelő hűtőrendszert kell tartalmaznia, amely a tejet 0–4 Celsius-fok között tárolja még a csőben is, amin lefolyik a tej. Emellett egy olyan érzékelő is kell benne legyen, amely, ha szünetel az áramellátás, és a tej 4 Celsius-fok fölé melegedik, akkor nem engedi le a tejet. A tárolási hőmérsékletet az üzemeltetőnek jegyeznie kell, a kimutatást pedig meg kell őriznie. Az automaták falára ki kell függeszteni a tej származási helyét, a fejés idejét, a feltöltési dátumot, a szavatosságát, illetve hogy nyers tehéntej, és otthon is 0–4 Celsius-fokon tárolandó.
Fotó: Gecse Noémi
Megkérdeztünk egy csíkszeredai nyugdíjast, hogy ő miért az automatából szerzi be a tejet. Mint megtudtuk, sokáig egy csíktaplocai gazdától vásárolta a tejet, aki palackokban házhoz vitte a megadott napokon a kért mennyiséget. Ám amikor a gazda felhagyott az ilyenfajta értékesítéssel, éppen akkor jelentek meg az automaták a városban. Mivel a feleségének jobban ízlik a házi tej, így azóta is a vastehenekből szerzi be a szükséges adagot, a bolti zacskós helyett. Mint fogalmazott,
Árkülönbség tej és tej között
Csíkszeredában a tejautomatákból többek között csíkszentgyörgyi, csíkpálfalvi és kászoni gazdaságból származó tejet lehet vásárolni literenkénti 2,5, illetve 3 lejért. Szintén 2,5 lejt fizetnek a tej literéért azok a tejfogyasztók is, akik alkalomadtán a termelőtől vásárolják meg palackokban a tejet. A nagyáruházak polcain fellelhető, alacsonyabb zsírtartalmú dobozos tej literenkénti ára 2,49 és 4,79 lej között változik, a magasabb zsírtartalmúé pedig 2,89 és 6,79 lej között van. A zacskós tej literenkénti ára az alacsonyabb zsírtartalmú esetében 2,49 és 3,19 lej között változik, a magasabb zsírtartalmúé pedig 2,99 és 3,59 lej között. Ezekhez képest a csarnokokban összegyűjtött, feldolgozók által megvásárolt tej literéért mindössze átlag 85 banit adnak a gazdáknak (az ár a leadott tej mennyiségétől és minőségétől függően változik).
Kisebb vibrációkra és hanghatásokra hívja fel a csíkszeredaiak figyelmét december 5-én 8 és 16 óra között a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, mivel a Sürgősségi Betegellátó Egységének építési munkálatai újabb munkafázisba érkeztek.
Egyetlen kutyát sem kell elaltatni a szépmezői menhelyen, az önkormányzat ugyanis megállapodott az állatok védelméért harcoló egyesülettel: amíg a ketrecekben tartózkodó ebek létszáma nem haladja meg a száznegyvenet, nem lépnek közbe.
A magyar nyelvű tudományművelésre irányította a figyelmet szerdai tudományos konferenciájával az Erdélyi Múzeum Egyesület sepsiszentgyörgyi fiókja és az EME agrárszakosztálya. „Közös ügyet szolgálunk” – hangsúlyozta Nyárádi Imre-István.
Felhívással fordul a székelyföldi vállalkozások felé a csíkszeredai városháza, hogy kapcsolódjanak be a duális szakképzés fejlesztését célul kitűző konzorciumba, azaz fogadjanak szakiskolás gyakornokat. A jelentkezéseket december 16-ig várják.
Nemsokára elkezdődik a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának tetőzetcseréje, a munkálatok ideje alatt – a balesetek és károk elkerülése érdekében – arra kéri az autósokat az önkormányzat, hogy ne parkoljanak a közelben.
Marosvásárhelyen az egyetemi bentlakások környékén a rendőrség a hallgatókkal közösen kereste kedden éjjel azt a fekete símaszkos férfit, akiről bejelentés érkezett.
Néhány nap alatt hat, vezető beosztásban dolgozó alkalmazott mondott fel a székelyudvarhelyi kórházban, és alacsonyabb beosztásban dolgozók is hasonlóan tettek. Szakács-Paál István polgármester válsággyűlést hívott össze a helyzet rendezéséért.
A PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a kisebbségi frakciók vezetőinek szerdai találkozója után bejelentik, hogy a négy párt Európa-párti többséget alkot a parlamentben és közös kormányt alakít – nyilatkozta Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Hatszáz új mentőautó vásárlására készül a kormány – adta hírül az Agerpres.
Mikulás napjától kezdődik az ünnepi szezon Csíkszeredában: megnyitja kapuit a szabadtéri korcsolyapálya, adventi vásárok lesznek, és a gyerekek legnagyobb örömére mikulásváró is lesz a Promenádon. A nagy újdonság a Szent család installáció lesz.
szóljon hozzá!