Fülöp-Székely Botond

Fülöp-Székely Botond

Képen törölt segítség

2017. augusztus 08., 13:382017. augusztus 08., 13:38

2017. augusztus 08., 13:502017. augusztus 08., 13:50

A segítség mindig jól jön, bármilyen problémát kell megoldani, hiszen több kéz többet tesz, így lényegesen gyorsabban javíthatunk egy-egy rászoruló mindennapjain vagy egy adott helyzeten – gondolják a jóhiszemű, tenni akaró emberek. Az esetek többségében talán nem is tévednek, azonban a tapasztalat olykor mást mutat. Itt arra gondolok, amikor a nemtörődömség, a gőg vagy éppen az önös érdek mást diktál.

Mondjuk ki tisztán, vannak, akik számára kedvező egy adott probléma megléte, mert erről folyamatosan lehet beszélni – akár hivatásként –, és ezért folyamatosan szemrehányást lehet tenni valaki(k)nek. Mert mit is tennének, ha hirtelen megoldódik egy probléma? A helyzet javulásával, ugye, kevesebb lesz a baj, és a vádaskodásokból is vissza kell venni. Elfogy a „munka”. Hirtelen eltűnik a cél, és újat kell találni. Lehet, hogy nem megy ez mindenkinek.

Nemrég én is hasonló fura helyzetben találtam magam, ugyanis történt egyszer a székelyudvarhelyi Budvár-negyedben, hogy rengeteg helyi problémát zúdítottak rám az ott élők. Többnyire jogosak is voltak a panaszok, azonban első nekifutásra – egyszerű újságíróként – ezeknek csak közvetítője lehettem. Ennek ellenére nem maradt abba a kapcsolattartás, úgy éreztem, jó célt szolgálnak a problémákból megírt újságcikkek. Ahogy telt, múlt az idő, többszöri találkozás után rájöttem, hogy rengeteg tehetséges gyerek és fiatal él a közösségben – gyönyörűen táncolnak, énekelnek –, akiknek nincs lehetőségük a fejlődésre, a hátrányos helyzetből való kitörésre. Egyszerűen nem volt, aki foglalkozzon velük ilyen téren.

Ekkor fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy valamilyen módon segíteni akarok nekik. Beszéltem is rögtön egy közeli barátommal, aki népdalt oktat, és ő készségesen elvállalta a feladatot, mindenféle fizetség nélkül. Áradt is a sok köszönet egyik helyi kapcsolattartóm részéről, aki régóta dolgozik a közösségben.

Röviddel ezután azonban szinte teljesen megszakadtak a beszélgetéseink. Ha hívtam, válaszolt, másképp nem keresett. Érdeklődtem, hogy mikorra időzítsük a „segítséget,” de mindig csak későbbre lehetett. Végül már az oktató kérte, hogy mehessen tanítani. Egy személyes találkozásig jutottak el, amikor közölték vele is, hogy később működhet a dolog, ám tánctanárra is szükség lenne. Fel is kérte egy ismerősét, aki szintén ingyen vállalta el a munkát.

A történet itt szakadt meg, ugyanis ezután soha nem hívták egyikünket sem. Ingyen sem kellett a segítség, csak erről elfelejtettek bárkit is tájékoztatni.

A mai napig nem értem, hogy csak a panaszkodás számított-e, egyszerű hanyagságról van-e szó, vagy valaki más döntött az ott lakók nevében, aki történetesen nem is tagja a közösségnek. Tény, hogy olyan helyre nem kell vinni semmit, ahol azt nem örömmel fogadják, nem becsülik meg – ám ez esetben továbbra sem világos a helyzet. A tiszta beszédet ugyanakkor elvárta volna mindenki, nemcsak az együttműködés jegyében, de emberségből.

El kell fogadni azt is, hogy aki csak panaszkodni akar és nem érdekli a megoldás vagy az oda vezető kis lépések, arra nincs miért figyelni. Vannak és lesznek, akiknek maga a probléma jelenti a megoldást. Természetesen a sajátjukat, nem a közösségét. Úgy gondolom, hogy ilyenkor jobb híján le kell nyelni a sérelmeket, és máshoz kell fordulni, ha tényleg tenni akarunk. Ezt teszem én is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.

Kozán István

Kozán István

Borboly Csabának márpedig van egy érdeme

Hargita Megye Tanácsa már soha nem lesz olyan, mint volt: tizenhat év után elhagyja az elnöki kabinetet Borboly Csaba. Na és innentől több oldalon keresztül kellene a leköszönő elnök érdemeit sorolnunk – pedig a valóságban csak egy van.

Kozán István

Kozán István

„nem kell szégyellni, ha sz.r vagy”

A csíkszeredai kórház egyik főorvosának nyilvános internetes meglincselése rávilágított arra, hogy milyen lehetőségeket és veszélyeket rejt magában a közösségi médián végigfutó ügyek egyoldalú tálalása.

Kozán István

Kozán István

Borboly máshol csökkentené a bürokráciát

Teljes zavart okozott bennünk Borboly Csaba leköszönő tanácselnök leépítésekkel kapcsolatos kérdéseinkre adott válasza. Nem tudtuk eldönteni, hogy az általa felpumpált intézményről, vagy általában a romániai közintézményekről mondja-e el a véleményét.

Kocsis Károly

Kocsis Károly

A stílus maga a jelölt, avagy önkéntes népvezérek viszonyulása az anyanyelvhez

A baj akkor kezdődik, amikor valaki önként, amolyan hályogkovács-módra közszereplést vállal, és a közösségi oldalán (hol máshol?) kiütköző stílusából az anyanyelve iránti ijesztő igénytelenség köszön vissza.

Szüszer Róbert

Szüszer Róbert

Minden érthető, ugye? Na fogd meg a söröm!

Miért nincs tej és kifli a Hargita megyei iskolákban? Mert kormány, mert kiírás, mert tavalyi program, APIA és elszámolás, mert na. Mi nem világos?

Kozán István

Kozán István

A kevesebb néha több – még költségvetésben is

Hiába adta el bombasztikus sikerként Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata a megyei önkormányzat 2024-es büdzséjét, nagy a gyanúnk, hogy a múlt héten elfogadott költségvetés fogja a legnagyobb fejfájást okozni Hargita megyének.

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!