Fotó: Létai Tibor
A Kisebbségi magyar közösségek társadalmi átalakulása 1989 után címmel tartott előadást Bárdi Nándor történész az elmúlt hétvégén a csíkszeredai városháza dísztermében.
2012. február 12., 13:472012. február 12., 13:47
2012. február 12., 18:282012. február 12., 18:28
Bárdi Nándor (fotó) a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kisebbségkutató Intézetének munkatársa. Tanárként nemzetiségtörténeti és Erdély 20. századi históriájával foglalkozó kurzusokat tartott Szegeden, Budapesten és Kolozsvárott. Kutatóként alapkérdése, hogy a kisebbségi elitek hogyan konstruálják meg saját társadalmukat, azt a közeget, amely képviselőinek gondolják magukat.
Bárdi Nándor csíkszeredai előadásában elsősorban az elmúlt húsz év történetét mutatta be részletesen, az elszakított nemzetrészek társadalmát, átalakulásait, több nagyon fontos folyamaton keresztül. Megemlítette a 20. századi főbb töréspontokat a magyar kisebbségtörténetben. Megtudhattuk, hogy Trianont követően a Magyarországtól elszakított területeken kényszerközösségek jöttek létre, melyek szétfejlődésen mentek keresztül, és regionális közösségekké váltak. Nemzetépítésük államtalanodott, mert a magyar állam gyakorlatilag kivonult ezekről a területekről, és ettől kezdve önmagukat kellett megszervezniük. Az 1989-es fordulat után mint jövőkép megjelent az autonómia.
Az előadó nagyon fontosnak tartotta a legutóbbi népszámlálás jelentőségét, mint fogalmazott „1919 óta ez az első olyan népszámlálás, amikor a magyarok tartották az arányukat”. Ugyanakkor a népességfogyás sem hagyható figyelmen kívül. Okait a természetes fogyással, a migrációval és az asszimilációval magyarázta. A tömb viszonylagos jó eredménye annak tudható, hogy sok cigány magyarnak vallotta magát. A legnagyobb veszteség a szórványt érte. Nagy veszélynek van kitéve a nagyvárosok lakótelepeinek magyarsága, itt rendkívül nagy az asszimilációs folyamat. Brassóban és Aradon 30 százalékos a veszteség, Nagyváradon 21. Erdélyben 12, Szlovákiában 20, Szerbiában 28 százaléka a magyarságnak él vegyes házasságban, melyeknek kétharmada többségivé válik.
Elvesztette magyar többségét Marosvásárhely, Szabadka, jelentősen csökkent a magyarság létszáma Beregszászban és Szatmárnémetiben, így megnő az adott regionális közösségen belül a kisvárosok szerepe (Somorja, Dunaszerdahely, Székelyudvarhely, Csíkszereda, Sepsiszentgyörgy, Zenta) – magyarázta Bárdi Nándor. A történész több folyamatot felvázolt, melyek hozzájárultak a kisebbségi társadalmak átalakulásához, ugyanakkor számos adatot szolgáltatott a magyarság lélekszámának alakulásáról az elszakított területeken.
Kisebbségpolitikai érdekességként egy horvát példát is elmesélt: egy horvátországi szigeten van egy fantasztikus szálloda, amit a horvát kormány, mint képzési központ, a magyarországi horvátoknak adott, egy államközi egyezmény révén. A magyarországi horvátok gyakorlatilag kiadják ezt a szigetet és szállodát, a bevételből pedig a magyarországi horvát önkormányzat tartja fenn magát.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!