Hargita megyében a szarvasmarhatartók igényeltek a legnagyobb számban támogatást
Fotó: Veres Nándor
Várhatóan karácsonyig megérkezik a gazdák számláira az az állami „járványsegély”, amelyet szarvasmarha-, juh- és kecsketartó gazdák, valamint zöldség- és gyümölcstermesztők igényelhettek október második feléig. A Hargita megyei gazdák összesen 7,6 millió euró támogatást kapnak.
2020. december 15., 15:022020. december 15., 15:02
A koronavírus-járvány okozta nehézségek átvészelésére kérelmezhettek állami támogatást az igénylési feltételeknek megfelelő gazdák a szeptember 25. – október 23. közti időszakban. Hargita megyéből 4736 támogatási kérést kapott a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA).
Az intézmény vezetője, Haschi András lapunknak kérdésére elmondta, adminisztratív ellenőrzéseket végeztek az igénylők körében, azaz leellenőrizték az igénylési dossziékban mellékelt dokumentumokat, és mindent rendben találtak, tehát minden igénylő megkapja a támogatást.
– tájékoztatott az APIA megyei igazgatója.
A programban a legkevesebb öt szarvasmarhával rendelkező állattartók, attól függően, hogy hány állatuk van, 1000-től 7000 eurós értékig terjedő támogatást kaphatnak. A juh- és kecsketartók legalább ötven állattal kellett rendelkezzenek ahhoz, hogy igényelhessék a koronavírus-járvány okozta nehézségek átvészelésére biztosított állami támogatást, amelynek értéke 500-tól 2500 euróig terjed az állatok számától függően.
A gyümölcs-, zöldség-, illetve krumplitermesztők legkevesebb 700 eurós juttatást kapnak, de a megművelt föld méretétől függően ez elérheti az 5000 eurót is.
Ebben a támogatási kategóriában országszerte Hargita megyéből kértek a legtöbben támogatást.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás