A párkapcsolati fejlődési fázisok esetében öt szakaszt különböztetünk meg. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Milyen egy sikeres párkapcsolat? Hogyan tegyük túl magunkat a nehézségeken? Mit tegyünk, ha más érzelmi kötődésünk van a párunkkal, mint neki velünk? Borota Gábor minapi előadása választ adott azokra az örök kérdésekre, amiket mélyen magunkban tartunk, de nem hozzuk felszínre, a szőnyeg alá seperjük.
2024. április 15., 18:592024. április 15., 18:59
A jól működő párkapcsolat: buktatók és nehézségek címmel tartott előadást nemrég Csíkszeredában Borota Gábor pszichológus. Elmondása szerint örökzöld téma ez, hiszen a legtöbben kapcsolatban élünk, legyen az párkapcsolat vagy más.
Előadását egy nem könnyen emészthető gondolatmenettel kezdte, azzal, hogy kapcsolatainkat már a magzatkori állapot meghatározza, tehát
Beszélt a kötődéselméletről, amit az édesanyához vezetett vissza, hiszen az anya az elsődleges kapcsolatunk, így az ő érzelmi elérhetősége alapozza meg kapcsolataink milyenségét. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy az apa szerepe nem fontos – húzta alá –, mindössze arról van szó, hogy az apa feladata biztonságos közeget nyújtani a kisbabának és az anyának, hogy első kapcsolatunk első fázisa beteljesedhessen: a szimbiózis.
A kötődéselmélet szerint négy fajta kötődést különböztethetünk meg, így a biztonsági kötődést, az úgynevezett bizonytalan elkerülőt, a bizonytalan szorongót és a dezorganizált kötődési mintázatot.
Ez evolúciós alapokon nyugszik: a gyermek megtanulja, hogy érzelmi biztonságot kap elsődleges gondozójától, így fejlődik a személyisége.
Ennek hiányában beszélhetünk a bizonytalan elkerülő jelenségéről, amin belül a gyermeknek túl sok az, amit az anya nyújt, ezért szorong.
A bizonytalan szorongó esetében az anya hiányában felborult rendről beszélhetünk, amit visszatértével sem tud orvosolni. Ezt a kötődési mintát átélő gyermekek válnak társfüggő felnőtté.
A dezorganizált kötődési mintázat pedig annyit jelent, hogy vagy a gyermek fél a szülőtől, vagy a szülő fél túlságosan a gyermeknevelés több aspektusától.
A kötődéselméletet követően az előadásban átkerült a fókusz a párkapcsolatokra. A pszichológus szerint egy családi autót nem olyan állapotban kapunk meg, mint ahogy vették azt, tehát:
Amikor belépünk egy párkapcsolatba, azt hisszük, hogy ismerjük, tudjuk a játék menetét, majd szembesülünk azzal, hogy nem. Ilyenkor
Az előadás során szó esett a párkapcsolati fejlődési fázisokról is, amiből öt szakaszt különböztetünk meg. Az első szakasz a szimbiózis fázisa, ezt nevezzük szerelemnek. Ebben a szakaszban felhőtlen boldogságot tapasztalunk, amikor a valóságban a két tudattalan kommunikációja történik: újra tudjuk játszani az öröklött mintákat. Ez a szakasz jellemzője, hogy adunk és kapunk, a nők gyakori hibája, hogy ilyenkor felvállalják az anyai szerepet és sokat vállalnak. Ez a férfiaknak kényelmes, hiszen a 2–6 hónapos kisbaba anyával való szimbiózis mintájára épül ez a tendencia. Ennek a szakasznak az elakadása, buktatója lehet, hogy
Egy másik buktatója a se veled, se nélküled szituáció lehet, amit talán nem kell túlragozni. A második szakaszt nevezik a szakemberek leválásnak. Ebben a fázisban „én újra én leszek, ő újra ő”, ilyenkor jelennek meg az ellentétek, a viták, hiszen kezd reálissá válni a kapcsolat. Buktatója lehet ennek a szakasznak, ha paranoiásan arra fókuszálunk, hogy a másik ne hagyjon el, továbbá ha a változásokat ahhoz a feltételhez kötjük, hogy a másik is megváltozik. Ebben a fázisban fel kell oszoljon a szimbiózis.
A felnőttek fojtogató szimbiózisban vannak gyermekeikkel. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
A harmadik szakasz az önállóság, „önzés” fázisa. Ekkor kezdünk foglalkozni mással is, elakadás lehet viszont, ha olyan sokat vagyunk egyedül, hogy eltávolodunk a párunktól.
hiszen „már nem olyan, mint az elején volt”. Ebben a szakaszban egyensúly kell fellépjen az én és a te között, hogy szabadon tudjunk egymás mellett lenni.
Az ötödik szakasz a jól működő párkapcsolat, ide jutnak el a legkevesebben. Ekkor a szimbiózison túl tudunk jól lenni. A szimbiózis egyébként egy beletörődés, a szimbiotikus állapotban nem tudunk felnőttek lenni. A kultúránk viszont erre épül: a felnőttek fojtogató szimbiózisban vannak gyermekeikkel.
Az előbbiek ne riasszanak el senkit – húzta alá a szakember –, ugyanis a jól működő párkapcsolatoknak van úgymond receptje, a kiegyensúlyozott kapcsolatoknak pedig több dimenziója. Ilyen a problémamegoldás, vagyis a probléma felismerése és annak lekommunikálása a megfelelő személy felé. Továbbá
Fontos a megfelelő szereposztás is, és az is, hogy mindez demokratikusan történjen, így annak velejárója kell(ene) legyen a szerepünk felvállalása is. Egy újabb dimenzió az affektív érzelmekre épül, ami annyit tesz, hogy megfelelően tudjuk lereagálni a másik érzelmeit. Végül elengedhetetlen a viselkedési kontroll, ami a tabuk feloldására és a rugalmasságra épül.
A '89-es forradalom óta először fordul elő, hogy a „rendszerpártoknak”, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) nincs képviselőjük az elnökválasztás második fordulójában – jelentette ki Elena Lasconi.
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
November 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének napján a csíkszeredai önkormányzat is csatlakozik azokhoz a közintézményekhez, amelyek a bántalmazott nőkkel, lányokkal való szolidaritás jegyében cselekvésre szólítanak fel.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) újra meghirdette rendkívül népszerű Nem térkép e táj! programját, melynek keretében iskolai osztályok honismereti kirándulások anyagi fedezetére pályázhatnak.
Elismeri, támogatja és gondozza a fogyatékkal élők művészetét a sepsiszentgyörgyi Írisz ház, amely idén 14. alkalommal hirdette meg az Outsider Art című pályázatát. Az alkotóknak az irgalmas szamaritánus történetéből kell inspirálódniuk.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ december 2-án jelenti be, kit támogat az elnökválasztás második fordulójában, jelenleg ugyanis a december 1-jei parlamenti választás jelenti a prioritást a szövetség számára.
Lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéből Nicolae Ciucă, a párt államfőjelöltje.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.
Országszinten arányaiban Csíkszeredában élt a legtöbb magyar szavazati jogával – osztotta meg a sajtóval az államelnöki választás első fordulójának statisztikáit Borboly Csaba, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnöke.
Azok szavazatára is szükség lesz vasárnap, akik távol maradtak az elnökválasztás első fordulójától – hangsúlyozza Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke. Szerinte a parlamenti választásokon kulcsfontosságú a magas magyar részvétel.
szóljon hozzá!