Fotó: Kristó Róbert
Az utóbbi hetekben Hargita megyében is felütötte fejét a kanyaró. Bár járványról egyelőre nem beszélhetünk, érdemes az elővigyázatosság, hiszen áprilisban tíz csíkmindszenti gyermeket diagnosztizáltak a fertőző betegséggel.
2017. április 27., 09:362017. április 27., 09:36
2017. április 27., 22:402017. április 27., 22:40
Dr. Tar Gyöngyivel, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetőjével a betegséget érintő fontosabb kérdésekről beszélgettünk.
– Kinek jár ingyenesen a kanyaró elleni védőoltás, illetve kinek ajánlott?
– Megkaphatják a felnőttek is, de az ingyenes és kötelező vakcina a gyerekeknek jár egyéves korban, majd ötéves korban meg kell ismételni az oltást. A középkorúaknak és idősebbeknek szükségtelen beadni, mivel életük során már biztos átestek a fertőzésen, de szervezetükben kialakult az úgynevezett immunválasz egy tünetmentes fertőzés keretében.
Leállította az egészségügyi minisztérium 10 ezer adag kanyaró elleni oltóanyag exportját, és elindította az eljárást a vakcinák megvásárlására – nyilatkozta szerdán Florian Bodog tárcavezető.
Ők nem biztos, hogy találkoztak még a kanyaróval életük során. A védőoltásokat a háziorvosnál kell igényelni.
– Az utóbbi időben az ország más térségeihez hasonlóan Hargita megyében is felütötte fejét a kanyaró. Érződik-e, hogy manapság többen igénylik a betegség elleni vakcinát?
– Nyilván. Az elmúlt hetekben többen kérték az oltást, mint ahogy lenni szokott. Ezért is fogyott el hamarabb az oltóanyag. Viszont az egészségügyi minisztérium azt közölte velünk, hogy hamarosan pótolják a hiányzó készleteket.
Reméljük, hogy ez az országos járvány felnyitotta azok szemét, akik kétséggel fordultak az oltásokhoz. Noha azt is meg kell jegyezni, hogy Hargita megyére nem jellemző az oltások nagyszámú visszautasítása. Ez abból is látszik, hogy itt nem alakult ki a járvány, mint más romániai megyékben. Nálunk a beoltatlanok javarészt a roma kisebbségből kerülnek ki, szüleiknél nehezebb elérni, hogy beoltassák gyerekeiket. De nyilván vannak köztük kivételek is.
Újabb öt gyereket utaltak be kanyaró miatt a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházba a hétvégén. Egyiküket a betegség súlyossága miatt Bukarestbe szállították. Jelenleg tilos a látogatás a csíkszeredai sürgősségi kórház fertőző- és gyermekosztályán.
– Nálunk is kialakulhat járvány?
– Csak remélni tudom, hogy nem. Nem állunk rosszul, a megye lakosságának átoltottsági aránya 93 százalék. Ilyen arány mellett nem kell tartaniuk a betegségtől azoknak, akik be vannak oltva.
– Mint tudjuk, Romániában azt követően jelent meg a kanyarójárvány, hogy a szülők tömegesen kezdték megtagadni a betegség elleni vakcina beadatását gyermekeiknek. Honnan ered ez a mentalitás?
– Sajnos félinformációk és hiedelmek terjednek, akik pedig nem rendelkeznek megfelelő „egészség-kultúrával”, adnak is ezekre. Például a közegészségügyi igazgatóságnál nemrég
Szerintük ugyanis a betegség elleni vakcina egy kétségekkel járó és tudományosan megalapozatlan beavatkozás.
– Tényleg járhat veszélyekkel az oltás?
– Mindenféle gyógykészítménynek megadják a mellékhatás profilját a gyártok. Ez viszont nem jelenti azt, hogy bizonyos mellékhatások mindenkinél előfordulnának. Bizonyítottan csak nagyon ritka esetekben jönnek elő. Minden gyógyszer idézőjelben méreg, ha nem megfelelő adagban, időben és nem megfelelő szaktudással alkalmazzák. Az oltóanyagról ez nem föltétlenül mondható el, viszont annak is lehetnek mellékhatásai. Viszont egy gyógyszer csak ekkor kerülhet forgalomba, ha a mellékhatások mennyisége és milyensége eltörpül a hasznos hatások mellett. Ezt tudományos kísérletek tömkelegével biztosítják a gyártók.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
szóljon hozzá!