Kanyaró: az esetszámok növekedésére számítanak

A kanyarós betegek leggyakrabban a szövődmények miatt kerülnek kórházba. A korábbi fertőző hullámok idején a kórházak egyes részlegein beteglátogatási tilalmat is elrendeltek. Képünk illusztráció •  Fotó: Barabás Ákos

A kanyarós betegek leggyakrabban a szövődmények miatt kerülnek kórházba. A korábbi fertőző hullámok idején a kórházak egyes részlegein beteglátogatási tilalmat is elrendeltek. Képünk illusztráció

Fotó: Barabás Ákos

Egyelőre csak néhány kanyarós beteg van Hargita megyében – a legfiatalabb mindössze négy hónapos –, de az egészségügyi szakhatóságnál az esetszámok növekedésére számítanak, ugyanis a szomszédos megyékben már több száz megbetegedést tartanak nyilván. A fertőzésveszélynek leginkább a hátrányos helyzetű közösségek vannak kitéve, azokban ugyanis sokan nemhogy védőoltást nem kaptak, hanem némelyeknek még személyazonossági igazolványa, személyi száma, így háziorvosa sincs.

Széchely István

2023. december 11., 21:312023. december 11., 21:31

A környező megyékhez képest Hargita megyében alacsony a kanyarós megbetegedések száma, de növekedésre számít a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője. Tar Gyöngyi elmondta, a nyolc kanyarós beteg közül

a legfiatalabb egy négy hónapos csecsemő, de fiatal felnőttek is vannak a betegek között.

A fertőzés leginkább azokat veszélyezteti, akik még nincsenek beoltva vagy nem estek át korábban a betegségen. Romániában a gyermekek egyéves korban kapják meg az első kanyaró elleni védőoltást, így az ennél kisebb csecsemők még védtelenek a fertőzéssel szemben, de az ötévesnél kisebbek sem teljesen védettek, ugyanis

a teljes védettséget adó második oltásadagot ötéves korban adják be a gyermekeknek.

Ha korábban nem estek át a betegeségen, akkor védtelenek a 45 évesnél idősebbek is – ugyanis Romániában 1979-ben vezették be az egyadagos védőoltást –, de az 1994 előtt születettek esetében is fennál a megfertőződés kockázata, ugyanis

a biztos védelmet nyújtó kétadagos oltást 1994-ben vezették be az országban.

Magyarországon ezzel szemben már 1969-ben, illetve 1978-ban, de Románia a nyugat-európai országokhoz képest is kiszolgáltatottabb helyzetben van a kanyaróval szemben, ugyanis azokban nagyobb az átoltottság.

Romániában a kanyaró elleni védőoltás belső összehasonlításban is a sor végén áll az átoltottsági arányt tekintve. Amint azt Tar Gyöngyitől megtudtuk, erre az lehet a magyarázat, hogy több más védőoltást – például a BCG-oltást stb. – már a szülészeten megkapnak a csecsemők, a kanyaró elleni immunizálásra viszont már el kell vinni az orvoshoz a gyermeket, majd ötéves korban újra, addigra viszont már jócskán lazul az oltási fegyelem a szülők egy részében. E tekintetben a rendezetlenség leginkább a hátrányos helyzetű közösségekre jellemző, a romák közül sokan vándorló életmódot folytatnak, így gyakori, hogy már az országot is elhagyták, mire a gyerekük meg kellene kapja a második oltásadagot.

Hargita megyében nagyjából 900-an vannak, akik nem kapták meg a kanyaró elleni védőoltást,

többségük ilyen közösségekben élő gyermek – tudtuk meg Tar Gyöngyitől. Vannak ugyanakkor néhányan olyanok is, akiknek a szülei oltásellenesek, és ezért nem adatták be a második oltásadagot.

Volt ugyanis évekkel korábban egy oltásellenes fellángolás, amikor elterjedt egy, az oltás és az autizmus közti összefüggésről szóló álhír – amit azóta tudományos körökben már megcáfoltak –, és akkor voltak olyan szülők, akik nem adatták be gyermeküknek a védőoltást – mondta Tar Gyöngyi, ezzel kapcsolatban megjegyezve, nem lehet véletlen, hogy

a fertőzés mostani felbukkanásakor az a néhány gyermek betegedett meg az egyik tanintézetben, akik korábban csak egy védőoltást kaptak.

A legsúlyosabb szövődmény akár 10–20 év múlva is kialakulhat

Noha teljes védettséget kapnak azok is, akik nem védőoltás által, hanem a fertőzésen átesve szerzik meg az immunitást, az egészségügyi szakhatóság vezetője nem javasolja a szülőknek, hogy utóbbit válasszák. A magas lázzal járó fertőzés nem egy könnyű betegség. 40–41 fokos láz esetén már agysejtek pusztulnak el, a betegség elején rossz általános állapotban van a gyermek, nagyon levert, jól láthatóan beteg –

senki nem kívánhatja ezt a saját gyermekének.

Másrészt komoly szövődményei lehetnek a megbetegedésnek (például tüdő- vagy középfül-gyulladás), és statisztikailag 1000 gyermekből 1 belehalhat – figyelmeztetett, emlékeztetve, hogy a kanyaró 2017–2019-es fertőzési hullámában több mint hatvan gyermek halt bele a fertőzés szövődményeibe.

„A legsúlyosabb szövődmény az agyvelőgyulladás. Van ennek egy olyan formája, ami a kiütések elhalványulásakor kezdődik – ez egy korai szövődmény –, de sajnos van egy olyan agyvelőgyulladás-forma is, ami 10–20 év múlva is jelentkezhet. Az agyi leépüléshez vagy akár elhalálozáshoz vezető késői szövődmény. Emiatt oltunk tulajdonképpen, mert amúgy az, aki átesett a fertőzésen, életre szóló védelmet kap a kanyaró ellen, de nem érdemes így megszerezni azt” – fogalmazott.

A megyei egészségügyi szakhatóság vezetője egyébként kérdésünkre elmondta, egyértelműen az esetszámok növekedésére számít, részben azért is, mert a szomszédos Brassó, illetve Maros megyében már több száz kanyarós esetet jegyeznek.

Megelőző intézkedések

Mivel december 5-én kanyarójárványt hirdetett az egészségügyi minisztérium, szigorúbb intézkedéseket vezetett be az egészségügyi szakhatóság is a fertőzés terjedésének a megállítása érdekében. Amint arról Tar Gyöngyi tájékoztatott, szükség esetén egyéves kor helyett akár hét hónaposan is be lehet oltani a csecsemőket a kanyaró elleni első oltással. Egyelőre több hónapra elegendő oltóanyag áll rendelkezésre, de ha szükség lesz a korhatárcsökkentésre, akkor a szaktárca oltóanyag-utánpótlást kell küldjön a megyébe.

Az új intézkedések részeként a megyei egészségügyi szakhatóság a háziorvosokkal együttműködve intenzíven próbálja felkutatni azokat a szülőket, akik nem adatták be gyermeküknek a védőoltást. Ez azonban nehéz, hiszen az érintettek többsége hátrányos helyzetű közösségekben él, sokaknak iratai sincsenek, így a nyilvántartásokban sem szerepelnek. A népegészségügyi igazgatóság ugyanakkor román és magyar nyelvű tájékoztatót küldött a tanintézeteknek a kanyaró tüneteiről, illetve a teendőkről, ha a kanyaró megjelenésére utaló jeleket észlelnek a gyerekközösségben.

Érdemes ugyanis még ilyenkor is beoltani azokat a gyermekeket, akik korábban valami okból nem kapták meg az oltást:

ha egy-két napon belül megkapják a vakcinát, enyhe vagy tünetmentes lefolyású lehet náluk a fertőzés, de akár az is megtörténhet, hogy meg sem betegednek.

Tünetek

A betegségnek egyébként kezdetben nincsenek sajátos jelei, a gyermeknek hurutos tünetei vannak, azaz folyik az orra, levert, a szeme pedig bepirosodik, mintha kisírta volna. A magas láz is a tünetek közé tartozik, majd 4–5 nap eltelte után válik egyértelművé a helyzet, amikor

megjelennek – először jellemzően az arcon, fejen, majd a test többi részén – a jellegzetes, rózsaszínű, bársonyos kiütések, amelyek később sötétebbé válnak, barnás színre váltanak.

A beteg azonban már a kiütések megjelenését megelőző 4–5 napban is fertőz, és a kiütések megjelenését követő 4–5 napban is átadhatja még a fertőzést.

Éppen emiatt Tar Gyöngyi nem javasolja a beteglátogatást, mondván, ne látogassa meg például a beteg unokatestvérét az a gyermek, aki nem kapta már meg mindkét oltást, de a szülő se bízza rá a beteg gyermekét a nagymamára, aki kanyaró elleni oltást nem kaphatott, és esetleg a betegségen sem esett át.

A szülők újabban kaphatnak betegszabadságot, ha beteg gyermeküket kell ápolják, éljenek inkább ezzel a lehetőséggel

– tanácsolta. A még beoltatlan gyermekek szüleinek ugyanakkor azt javasolja, hogy amennyire lehet, kerüljék a tömeget, ugyanakkor – mint minden más fertőző betegség megelőzése esetében – általános jótanács a gyakori kézmosás. Ugyanez érvényes ugyanakkor azokra a fokozottan veszélyeztetett idős, krónikus betegekre is, akik nem voltak beoltva és a betegségen sem estek át korábban.

A kanyaró elleni védőoltást egyébként felnőttkorban is be lehet adatni,

mint ahogyan néhány más, régen még nem létező védőoltást, és némelyiket ezek közül ingyen vagy ártámogatott formában megkaphatnak a fokozottan veszélyeztetett csoportok december elsejétől.

A kanyaró elleni védőoltás a csontvelő-transzplantáción átesett felnőtteknek, illetve a transzplantáción átesettek kontaktszemélyeinek jár ingyen, ha nincs ellenanyag a szervezetükben, azaz védtelenek a kanyaróval szemben. Az oltási jogosultságra vonatkozó új szabályozásról a megyei népegészségügyi igazgatóság honlapján magyarul is tájékozódhatnak bővebben az érintettek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 02., szombat

Korcsolyákat előkészíteni, indul az idény Csíkszéken

A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.

Korcsolyákat előkészíteni, indul az idény Csíkszéken
2024. november 01., péntek

Így világították be az emlékezés fényei a temetőket mindenszentek estéjén

A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.

Így világították be az emlékezés fényei a temetőket mindenszentek estéjén
2024. november 01., péntek

Adományokat gyűjtenek egy tűzkárosult gazda megsegítésére

A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.

Adományokat gyűjtenek egy tűzkárosult gazda megsegítésére
2024. november 01., péntek

Nem elég, hogy elfutott a rutinellenőrzés elől, még le is akarta fizetni a rendőröket

Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.

Nem elég, hogy elfutott a rutinellenőrzés elől, még le is akarta fizetni a rendőröket
2024. november 01., péntek

Továbbra is vizsgálják, hogy mi okozhatta a nyolc személy sérülésével járó balesetet

Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.

Továbbra is vizsgálják, hogy mi okozhatta a nyolc személy sérülésével járó balesetet
2024. november 01., péntek

Hargita megyében jelentett a legkevesebb cég csődeljárást országos szinten

Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.

Hargita megyében jelentett a legkevesebb cég csődeljárást országos szinten
2024. november 01., péntek

Lehet mesét kérni ajándékba

A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.

Lehet mesét kérni ajándékba
Lehet mesét kérni ajándékba
2024. november 01., péntek

Lehet mesét kérni ajándékba

2024. november 01., péntek

Súlyos közúti baleset: többen megsérültek Sáromberkénél, mentőhelikoptert is rendeltek a helyszínre

Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.

Súlyos közúti baleset: többen megsérültek Sáromberkénél, mentőhelikoptert is rendeltek a helyszínre
2024. november 01., péntek

Házkutatások Nyárádkarácson községben

Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.

Házkutatások Nyárádkarácson községben
Házkutatások Nyárádkarácson községben
2024. november 01., péntek

Házkutatások Nyárádkarácson községben

2024. november 01., péntek

Forgalomkorlátozással kell számolni hétfőtől Sepsiszentgyörgyön

Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.

Forgalomkorlátozással kell számolni hétfőtől Sepsiszentgyörgyön
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!