Kanyaró: az esetszámok növekedésére számítanak

Kanyaró: az esetszámok növekedésére számítanak

A kanyarós betegek leggyakrabban a szövődmények miatt kerülnek kórházba. A korábbi fertőző hullámok idején a kórházak egyes részlegein beteglátogatási tilalmat is elrendeltek. Képünk illusztráció

Fotó: Barabás Ákos

Egyelőre csak néhány kanyarós beteg van Hargita megyében – a legfiatalabb mindössze négy hónapos –, de az egészségügyi szakhatóságnál az esetszámok növekedésére számítanak, ugyanis a szomszédos megyékben már több száz megbetegedést tartanak nyilván. A fertőzésveszélynek leginkább a hátrányos helyzetű közösségek vannak kitéve, azokban ugyanis sokan nemhogy védőoltást nem kaptak, hanem némelyeknek még személyazonossági igazolványa, személyi száma, így háziorvosa sincs.

Széchely István

2023. december 11., 21:312023. december 11., 21:31

A környező megyékhez képest Hargita megyében alacsony a kanyarós megbetegedések száma, de növekedésre számít a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője. Tar Gyöngyi elmondta, a nyolc kanyarós beteg közül

a legfiatalabb egy négy hónapos csecsemő, de fiatal felnőttek is vannak a betegek között.

A fertőzés leginkább azokat veszélyezteti, akik még nincsenek beoltva vagy nem estek át korábban a betegségen. Romániában a gyermekek egyéves korban kapják meg az első kanyaró elleni védőoltást, így az ennél kisebb csecsemők még védtelenek a fertőzéssel szemben, de az ötévesnél kisebbek sem teljesen védettek, ugyanis

a teljes védettséget adó második oltásadagot ötéves korban adják be a gyermekeknek.

Ha korábban nem estek át a betegeségen, akkor védtelenek a 45 évesnél idősebbek is – ugyanis Romániában 1979-ben vezették be az egyadagos védőoltást –, de az 1994 előtt születettek esetében is fennál a megfertőződés kockázata, ugyanis

a biztos védelmet nyújtó kétadagos oltást 1994-ben vezették be az országban.

Magyarországon ezzel szemben már 1969-ben, illetve 1978-ban, de Románia a nyugat-európai országokhoz képest is kiszolgáltatottabb helyzetben van a kanyaróval szemben, ugyanis azokban nagyobb az átoltottság.

Romániában a kanyaró elleni védőoltás belső összehasonlításban is a sor végén áll az átoltottsági arányt tekintve. Amint azt Tar Gyöngyitől megtudtuk, erre az lehet a magyarázat, hogy több más védőoltást – például a BCG-oltást stb. – már a szülészeten megkapnak a csecsemők, a kanyaró elleni immunizálásra viszont már el kell vinni az orvoshoz a gyermeket, majd ötéves korban újra, addigra viszont már jócskán lazul az oltási fegyelem a szülők egy részében. E tekintetben a rendezetlenség leginkább a hátrányos helyzetű közösségekre jellemző, a romák közül sokan vándorló életmódot folytatnak, így gyakori, hogy már az országot is elhagyták, mire a gyerekük meg kellene kapja a második oltásadagot.

Hargita megyében nagyjából 900-an vannak, akik nem kapták meg a kanyaró elleni védőoltást,

többségük ilyen közösségekben élő gyermek – tudtuk meg Tar Gyöngyitől. Vannak ugyanakkor néhányan olyanok is, akiknek a szülei oltásellenesek, és ezért nem adatták be a második oltásadagot.

Volt ugyanis évekkel korábban egy oltásellenes fellángolás, amikor elterjedt egy, az oltás és az autizmus közti összefüggésről szóló álhír – amit azóta tudományos körökben már megcáfoltak –, és akkor voltak olyan szülők, akik nem adatták be gyermeküknek a védőoltást – mondta Tar Gyöngyi, ezzel kapcsolatban megjegyezve, nem lehet véletlen, hogy

a fertőzés mostani felbukkanásakor az a néhány gyermek betegedett meg az egyik tanintézetben, akik korábban csak egy védőoltást kaptak.

A legsúlyosabb szövődmény akár 10–20 év múlva is kialakulhat

Noha teljes védettséget kapnak azok is, akik nem védőoltás által, hanem a fertőzésen átesve szerzik meg az immunitást, az egészségügyi szakhatóság vezetője nem javasolja a szülőknek, hogy utóbbit válasszák. A magas lázzal járó fertőzés nem egy könnyű betegség. 40–41 fokos láz esetén már agysejtek pusztulnak el, a betegség elején rossz általános állapotban van a gyermek, nagyon levert, jól láthatóan beteg –

senki nem kívánhatja ezt a saját gyermekének.

Másrészt komoly szövődményei lehetnek a megbetegedésnek (például tüdő- vagy középfül-gyulladás), és statisztikailag 1000 gyermekből 1 belehalhat – figyelmeztetett, emlékeztetve, hogy a kanyaró 2017–2019-es fertőzési hullámában több mint hatvan gyermek halt bele a fertőzés szövődményeibe.

„A legsúlyosabb szövődmény az agyvelőgyulladás. Van ennek egy olyan formája, ami a kiütések elhalványulásakor kezdődik – ez egy korai szövődmény –, de sajnos van egy olyan agyvelőgyulladás-forma is, ami 10–20 év múlva is jelentkezhet. Az agyi leépüléshez vagy akár elhalálozáshoz vezető késői szövődmény. Emiatt oltunk tulajdonképpen, mert amúgy az, aki átesett a fertőzésen, életre szóló védelmet kap a kanyaró ellen, de nem érdemes így megszerezni azt” – fogalmazott.

A megyei egészségügyi szakhatóság vezetője egyébként kérdésünkre elmondta, egyértelműen az esetszámok növekedésére számít, részben azért is, mert a szomszédos Brassó, illetve Maros megyében már több száz kanyarós esetet jegyeznek.

Megelőző intézkedések

Mivel december 5-én kanyarójárványt hirdetett az egészségügyi minisztérium, szigorúbb intézkedéseket vezetett be az egészségügyi szakhatóság is a fertőzés terjedésének a megállítása érdekében. Amint arról Tar Gyöngyi tájékoztatott, szükség esetén egyéves kor helyett akár hét hónaposan is be lehet oltani a csecsemőket a kanyaró elleni első oltással. Egyelőre több hónapra elegendő oltóanyag áll rendelkezésre, de ha szükség lesz a korhatárcsökkentésre, akkor a szaktárca oltóanyag-utánpótlást kell küldjön a megyébe.

Az új intézkedések részeként a megyei egészségügyi szakhatóság a háziorvosokkal együttműködve intenzíven próbálja felkutatni azokat a szülőket, akik nem adatták be gyermeküknek a védőoltást. Ez azonban nehéz, hiszen az érintettek többsége hátrányos helyzetű közösségekben él, sokaknak iratai sincsenek, így a nyilvántartásokban sem szerepelnek. A népegészségügyi igazgatóság ugyanakkor román és magyar nyelvű tájékoztatót küldött a tanintézeteknek a kanyaró tüneteiről, illetve a teendőkről, ha a kanyaró megjelenésére utaló jeleket észlelnek a gyerekközösségben.

Érdemes ugyanis még ilyenkor is beoltani azokat a gyermekeket, akik korábban valami okból nem kapták meg az oltást:

ha egy-két napon belül megkapják a vakcinát, enyhe vagy tünetmentes lefolyású lehet náluk a fertőzés, de akár az is megtörténhet, hogy meg sem betegednek.

Tünetek

A betegségnek egyébként kezdetben nincsenek sajátos jelei, a gyermeknek hurutos tünetei vannak, azaz folyik az orra, levert, a szeme pedig bepirosodik, mintha kisírta volna. A magas láz is a tünetek közé tartozik, majd 4–5 nap eltelte után válik egyértelművé a helyzet, amikor

megjelennek – először jellemzően az arcon, fejen, majd a test többi részén – a jellegzetes, rózsaszínű, bársonyos kiütések, amelyek később sötétebbé válnak, barnás színre váltanak.

A beteg azonban már a kiütések megjelenését megelőző 4–5 napban is fertőz, és a kiütések megjelenését követő 4–5 napban is átadhatja még a fertőzést.

Éppen emiatt Tar Gyöngyi nem javasolja a beteglátogatást, mondván, ne látogassa meg például a beteg unokatestvérét az a gyermek, aki nem kapta már meg mindkét oltást, de a szülő se bízza rá a beteg gyermekét a nagymamára, aki kanyaró elleni oltást nem kaphatott, és esetleg a betegségen sem esett át.

A szülők újabban kaphatnak betegszabadságot, ha beteg gyermeküket kell ápolják, éljenek inkább ezzel a lehetőséggel

– tanácsolta. A még beoltatlan gyermekek szüleinek ugyanakkor azt javasolja, hogy amennyire lehet, kerüljék a tömeget, ugyanakkor – mint minden más fertőző betegség megelőzése esetében – általános jótanács a gyakori kézmosás. Ugyanez érvényes ugyanakkor azokra a fokozottan veszélyeztetett idős, krónikus betegekre is, akik nem voltak beoltva és a betegségen sem estek át korábban.

A kanyaró elleni védőoltást egyébként felnőttkorban is be lehet adatni,

mint ahogyan néhány más, régen még nem létező védőoltást, és némelyiket ezek közül ingyen vagy ártámogatott formában megkaphatnak a fokozottan veszélyeztetett csoportok december elsejétől.

A kanyaró elleni védőoltás a csontvelő-transzplantáción átesett felnőtteknek, illetve a transzplantáción átesettek kontaktszemélyeinek jár ingyen, ha nincs ellenanyag a szervezetükben, azaz védtelenek a kanyaróval szemben. Az oltási jogosultságra vonatkozó új szabályozásról a megyei népegészségügyi igazgatóság honlapján magyarul is tájékozódhatnak bővebben az érintettek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 20., szombat

Újjáalakulásuk harmincadik évfordulóját ünnepelte gyergyószentmiklósi Kolping Család egyesület

A segédlelkészként Gyergyószentmiklóson szolgáló Márton Áron 1927-ben alapította meg Kolping Legényegyletet, ennek utódszervezetét pedig 1994-ben Hajdó István főesperes kezdeményezésére hozták létre.

Újjáalakulásuk harmincadik évfordulóját ünnepelte gyergyószentmiklósi Kolping Család egyesület
2024. április 20., szombat

Kigyulladt egy lakóház, két személy égési sérüléseket szenvedett

Robbanásveszély állt fenn, miközben kigyulladt egy lakóház ahová a szászrégeni tűzoltóságot riasztották szombat délben a 112-es egységes segélyhívószámon. A tűzesetben két személy sérült meg.

Kigyulladt egy lakóház, két személy égési sérüléseket szenvedett
2024. április 20., szombat

A pozitív szülésélmény érdekében indított programot a kézdivásárhelyi kórház

Szülésfelkészítő és szülészetiosztály-látogató programot indított a Kézdivásárhelyi Municípiumi Kórház. A havonta sorra kerülő alkalmak során a kismamák tájékoztatást kapnak a szülés folyamatáról.

A pozitív szülésélmény érdekében indított programot a kézdivásárhelyi kórház
2024. április 20., szombat

Sepsiszentgyörgyön zajlik a Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalom Verseny országos szakasza

A Székely Mikó Kollégium konferenciatermében péntek este lezajlott nyitóünnepséggel megkezdődött az 51. alkalommal megszervezett magyar nyelv és irodalom tantárgyolimpia országos szakasza, melyre ezúttal 17 megyéből 180 diák érkezett kísérőivel együtt.

Sepsiszentgyörgyön zajlik a Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalom Verseny országos szakasza
2024. április 20., szombat

Visszakerült az önkormányzathoz, de legjobb esetben is csak rövid időre nyitják meg idén a szentegyházi termálfürdőt

Habár nem zárult le teljesen a pereskedés – új eljárások is indultak –, mostanra visszakapta a szentegyházi önkormányzat a húsz éve koncesszióba adott Szentegyháza Gyöngye termálvizű strandot.

Visszakerült az önkormányzathoz, de legjobb esetben is csak rövid időre nyitják meg idén a szentegyházi termálfürdőt
2024. április 20., szombat

Zöld út a csíkszeredai csendőrségi központ építése számára

Nincs már jogi akadálya a beruházásnak, csak a szándékon és a rendelkezésre álló anyagiakon múlik, hogy megépül-e a Csíkszeredába tervezett csendőrségi kiképzőközpont. A kiszemelt terület átadása miatt indított perek jogerős ítélettel befejeződtek.

Zöld út a csíkszeredai csendőrségi központ építése számára
2024. április 19., péntek

Szigorúbban lépnek fel ezentúl a szemetet szétszóró guberálók ellen Csíkszeredában

Megbeszélést tartottak a csíkszeredai romatelepek vezetőivel, hogy visszaszorítsák a meglehetősen elharapózott szemetelést a hulladékgyűjtő-pontok körül. A guberálókkal szemben pénzbírságot is kilátásba helyeztek a cél elérése érdekében.

Szigorúbban lépnek fel ezentúl a szemetet szétszóró guberálók ellen Csíkszeredában
2024. április 19., péntek

Késve kapták meg az aláírásgyűjtési engedélyt – állítja az EMSZ marosvásárhelyi vezetője

Telefonálgatások után kézbesítették az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) marosvásárhelyi szervezetének a támogatói aláírások gyűjtéséhez szükséges engedélyt a városházától.

Késve kapták meg az aláírásgyűjtési engedélyt – állítja az EMSZ marosvásárhelyi vezetője
2024. április 19., péntek

Öt napja keresnek egy sepsiszentgyörgyi férfit

Hétfőn ment el otthonról egy 51 éves sepsiszentgyörgyi férfi, akiről hozzátartozói azóta semmit nem tudnak.

Öt napja keresnek egy sepsiszentgyörgyi férfit
2024. április 19., péntek

Ágyút, hibásan kiöntött csempét és pipamaradványt is találtak a Mikó-vár udvarán

Lezárult a Mikó-vár várárok-rendszerének részleges feltárása, a munkálatok során több restaurálásra szoruló tárgyat találtak.

Ágyút, hibásan kiöntött csempét és pipamaradványt is találtak a Mikó-vár udvarán
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!