A szemtanú hitelével mondhatom: legizgalmasabb és legmegpróbálóbb „stációjához” érkeztek Székelyudvarhely első szabadtéri keresztútjának állíttatói – szerdán és csütörtökön talapzatra kerülnek az egy-másfél tonnás kőtömbbe faragott domborművek a Mál-hegy oldalán. Nagypénteken 15 órától Tamás József püspök vezeti az első keresztútjárást a Szejke-fürdői Ugron-kápolnához.
2010. március 31., 15:352010. március 31., 15:35
2010. április 01., 11:372010. április 01., 11:37
A talapzatokat múlt héten megöntötték, szerdán és csütörtökön megvalósul a főegyházmegyei millenniumnak emléket állító Székely Kálvária. Lassan, de helyükre kerülnek a stációk. Ma reggel utat egyengettek az erdőn át – legalább 10 ember dolgozott a helyszínen. A küküllőkeményfalvi kavicsbánya lánctalpas markológépével pedig egyenként szállítják fel a szikladarabokba vésett domborműveket.
„Csak az eső ne essen!” – mondta Ugron Béla. A tavaszi puha föld megpróbál minden igyekezetet. Acélsodronnyal fogják körbe az alkotásokat, miközben deszkák védik rajta a faragványt. Aztán felemelik, majd az erőgép lánctalpán araszolgat vele a magasba. Az Ugron család kezdeményezésére a pályázat nyertese, Zavaczki Walter szobrászművész sziklatömbökbe véste-faragta a domborműveket – alkotása révén lelkiekben, szépségben egyaránt gazdagabbak leszünk. A stációkat egy-egy szó jelzi, amit rovásbetűkkel is felvésett: Ítélet, Megterhelve, Megbotlás, Találkozás, Segítség, Együttérzés, Felbukva, Vigasztalás, Összeomlás, Megfosztás, Megfeszítés, Elhagyatva, Gyászban… Ugyanakkor egy-egy történelmi évszám is felkerült az állomáshelyekre, amely sorsfordító időkre emlékeztet, köztük: 1241–1242 – Tatárjárás; 1526. augusztus 29. – Mohács; 1562 – Székely Támadt-Székely bánja…
Környékünk legelső szabadtéri keresztútjáról az Udvarhelyi Híradó csütörtöki, április 1-jei lapszámában olvashatnak.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!