Egyelőre nincs, aki takarítsa a havat a megyeszékhelyen
Fotó: Haáz Vince
Maros megyében már november közepén kiadták az úgynevezett hótalanítási parancsot, de Marosvásárhelyen még csak hétfőn küldték ki a meghívókat azon cégeknek, amelyek ezt a szolgáltatást el tudnák végezni.
2023. november 28., 10:262023. november 28., 10:26
Míg az elmúlt hétvégén az ország több megyéjében is jelentős havazás, igazi téli időjárás köszöntött be, addig Marosvásárhelyen és környékén alig szállingózott pár hópehely. Természetesen a Bekecs, Szováta és vidéke, a Felső-Maros mente több települése fehérbe borult, de a megyeszékhelyen és környékén nem volt jelentős a csapadék.
Maros Megye Tanácsának három céggel van szerződése a megye hét övezetében – tudtuk meg a sajtóirodától, amikor a megyei utak téli karbantartásáról érdeklődtünk. Kiderült, már november 12-én kiadták az úgynevezett hótalanítási parancsot, ami azt jelenti, hogy
A Maros megyei önkormányzatnak négyéves keretszerződése van az említett cégekkel, ez még erre a téli idényre érvényes. A megyei utak téli takarítására 10 millió lejt szavaztak meg, ami csak egy becsült összeg, hiszen a végösszeg attól függ, hogy mekkora lesz a tél, mennyi csúszásgátló anyagot kell az utakra kiszórniuk a cégeknek, és hányszor kell bevetniük a hókotrókat. Azt is megtudtuk, az autók nyomkövető rendszerrel vannak ellátva, így pontosan lehet követni, hogy mikor és hol dolgoznak.
Marosvásárhelynek jelenleg nincs szerződése egyetlen hóeltakarító, csúszásgátlást végző céggel sem, de vészhelyzetre van megoldása – közölte a közterület-rendezési igazgatóság vezetője, Florian Moldovan. Mint elmondta,
Nem kizárt, hogy óvások is lesznek, és a kiválasztott cégnek a feladatfüzet értelmében 90 napja lesz felkészülni a szolgáltatás elkezdésére. Ez egy több évre szóló szerződés lesz.
Éppen ezért kezdeményezték, hogy egyszerű eljárással, meghívás alapján válasszák ki azt a céget, aki idén biztosítja városszerte az utak tisztán tartását, csúszásmentességét. Erről a helyi tanács fogadott el múlt héten határozatot, hétfőn küldték ki a meghívókat. Florian Moldovan nem árulta el, hogy hány cégtől kértek ajánlatot, de azt igen, hogy ez az eljárás is legalább tíz napig tart. Addig is a városi virágkertészet alkalmazottai tudnak sürgősségi esetben közbelépni, csúszásgátlót szétszórni az utakra. Az illetékes azt is elmondta, a városban, a meredek utcáknál kihelyezték már a homokot és csúszásgátló anyagot tartalmazó ládákat, így a gépkocsivezetők ezt használhatják, ha szükséges.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn reggel az ország nagy részére a meteorológiai szolgálat.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség szigorított ellenőrzésekkel lép fel a buszmegállókban és taxihelyeken parkolókkal szemben. A tilosban állomásozók bírságra számíthatnak, az intézkedés célja a tömegközlekedés zavartalan működésének biztosítása.
Ha a vakációs időszakra is levonják a tanügyi bérekből a társadalombiztosítási hozzájárulásokat, akkor a vakáció idejére is jár az oktatásban dolgozóknak az ételjegy – erre hivatkozva indított sikeres pereket az állam ellen a tanügyi szakszervezet.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
szóljon hozzá!