A volt hadi- és politikai foglyok gyermekeinek járó kárpótlás fizetése már megkezdődött. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Akár havi illetményükkel egyenértékű juttatást is kaphatnak minden hónapban azok a túlnyomórészt már nyugdíjas személyek, akiknek elhunyt édesapjuk szovjet hadifogságban volt, vagy valamelyik már nem élő szülőjük politikai fogolyként, kitelepítettként, vagy kényszerlakhelyen szembesült a kommunista rendszer elnyomásával. A kárpótlási juttatásra sokan jogosultak, a kifizetések is megkezdődtek.
2021. március 25., 08:532021. március 25., 08:53
A Szovjetunióba elhurcolt egykori hadifoglyok, a kommunista rendszer ellen fellépő volt politikai foglyok, erőszakkal kitelepítettek, vagy kényszerlakhelyre kötelezettek az 1990. évi 118-as törvény alapján részesülnek havi juttatásban, és különböző kedvezményekben – mint a helyi adók fizetése alóli mentesség, vagy ingyenes utazásra jogosító vasúti jegyek. Számuk viszont már nagyon megfogyatkozott, a legtöbben elhunytak. Az említett törvény tavaly júliusban, majd novemberben megjelent, a 2020. évi 130-as és 232-es számú törvényekben rögzített kiegészítései
Mivel Székelyföldön nagyon sok volt a szovjet fogolytáborokat megjárt egykori katona, és a volt politikai elítéltek száma is jelentős, a kárpótlás iránt nagy az érdeklődés. Annyira, hogy Hargita megyében például ez jelentősen leterhelte az elbírálásra hivatott intézményt, a Munkaügyi Minisztériumhoz tartozó Szociális Kifizetési és Ellenőrző Ügynökséget, így hosszú a várakozási idő.
Mint Lukács Erzsébet, az intézmény igazgatója elmondta, a beérkezett kárpótlási kérések száma meghaladja az 5500-at, és ez a szám egyre csak növekszik,
A törvény alkalmazásával járó feladatokra, adatfeldolgozásra viszont nem biztosítottak sem plusz munkaerőt, sem számítógépes programot, ezért kénytelenek voltak más tevékenységekkel megbízott személyeket átcsoportosítani a lehetőségek függvényében.
„Itt még megemlíteném azt, hogy intézményünk havonta több mint 1700 személynek fizet úgynevezett COVID-segélyt, erre az aktivitásra sem kaptunk plusz személyt” – tette hozzá.
Ugyanígy a személyesen érdeklődőket is fogadni kell a hivatalban – tudtuk meg. Lukács Erzsébet ezért türelemre int mindenkit, és arra kéri az igénylőket, hogy fölöslegesen ne érdeklődjenek a kifizetés időpontjáról, mert ezzel a tevékenységet hátráltatják.
– ígérte. A kérések elbírálása a leadott igazoló iratok alapján történik, ehhez 90 nap áll az intézmény rendelkezésére, de a fent említett okok miatt nem tudják ezt az időpontot tartani, így több, 4-5 hónap is eltelhet a kárpótlási határozat kiadásáig.
– tudtuk meg. A jogosultságról szóló határozat egy példányát a kérelmezőnek, egy másikat pedig a Megyei Nyugdíjpénztárnak továbbítják, mivel a havi juttatás összegének megállapítása, és kifizetés ez utóbbi intézmény feladata. Ott már gördülékenyebb az ügyintézés, és az általuk kiadott a második határozat, amely a havi juttatás összegéről szól, viszonylag hamar megérkezik az igénylőhöz. Ettől kezdve már csak a postást kell várni, vagy bankszámlára kérni a kifizetést.
A kifizetések már folyamatban vannak, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár eddig 1144 ügycsomót kapott a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Ellenőrző Ügynökségtől – közölte kérdésünkre Dósa Erika, az intézmény ügyvezetői hatáskörrel megbízott aligazgatója. Azt is elmondta:
Fotó: Barabás Ákos
A törvény szerint minden volt hadi-, illetve politikai fogoly, valamint kitelepített személy jelenleg havi 700 lejes juttatásra jogosult minden börtönben, fogolytáborban, kitelepítésben töltött év után. A kényszerlakhelyre kötelezettek ennek felét, havi 350 lejt kapják minden év után.
Az elhunyt jogosultak gyermekei a szülő juttatásának teljes összegét kapják, ha a fogság, kitelepítés idején, kényszerlakhelyen születtek, vagy abban az időszakban kiskorúak voltak, az összeg felét, ha a szülő börtönből, fogolytáborból való szabadulása, kitelepítésből való hazatérése, kényszerlakhely megszűnése után születtek, illetve havi 500 lejre számíthatnak, ha a szülő a fogságban, kitelepítés idején, kényszerlakhelyen hunyt el. Így például,
Ha a fogság idején született, vagy akkor kiskorú volt, havi 3500 lejre számíthat. A jogosultság minden gyermeket megillet, azonos összegű kárpótlással. A kárpótlás igényléséhez
A jogosultság igazolása a volt hadifoglyok esetében a katonakönyv másolatával a legegyszerűbb, amelyben szerepel a fogság időtartama. A volt politikai foglyok gyermekei az elhunyt szülő kárpótlási határozatának másolatát kell csatolják a dossziéhoz.
A dossziékat Hargita megyében a Megyei Szociális Kifizetési és Ellenőrző Ügynökség csíkszeredai, Kossuth Lajos utca 94. szám alatti székhelyén lehet leadni, de postán is küldhetők. A típuskérés letölthető az intézmény honlapjáról, ahol a Közérdekű Információk menüpontban a típuskérések közül kell kiválasztani.
Harmadfokú (vörös jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) öt erdélyi és moldvai megye folyóira.
Lezárták fél sávon a 13B jelzésű országút egy szakaszát Parajd és Borzont között – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Tánczos Barna ügyvivő pénzügyminiszter a csütörtöki kormányülés előtt kijelentette, nincs veszélyben a közalkalmazotti bérek és a nyugdíjak kifizetése, illetve a beruházások finanszírozása.
A parajdi sóbányát sújtó természeti katasztrófa miatt jótékonysági koncert szervezésébe kezdett a ManGoRise zenekar. A kezdeményezéshez ismert előadókat hívnak, a teljes bevételt Parajd megsegítésére ajánlják fel.
Elárasztotta a víz a bözödújfalusi Összetartozás temploma fele vezető utat és a teraszt is, így nem tudják ott fogadni a lovas zarándokokat áldozócsütörtökön.
A parajdi óriás sótelep gyökere akár három kilométer mélységig is lenyúlik. A sótömzs vízszintes síkban enyhén ellipszis alakú, átmérői 1,2 és 1,4 kilométeresek – írja tanulmányában Horváth István geológus.
Két kisebb földrengés történt negyven perc leforgása alatt csütörtökre virradóan Buzău megyében, a Vrancea szeizmikus térségben – számolt be az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Csíkmindszenten és Nagykadácsban is láttak medvét csütörtök reggel, mindkét esetről Ro-Alert üzenetben értesítették a lakosságot.
Tervezett karbantartási munkálatok miatt csütörtökön néhány órán át szünetelni fog az áramszolgáltatás Csíkszereda több utcájában is – tájékoztat a városháza az áramszolgáltató közleménye alapján.
szóljon hozzá!