Egy vadászaton lőttek fertőzött vaddisznót Mátisfalva közelében. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Újabb afrikai sertéspestissel fertőzött vaddisznóra bukkantak egy vadászat során a Bögöz községhez tartozó Mátisfalva közelében. A kór terjedésének megállítása érdekében speciális intézkedéseket foganatosítottak.
2020. január 30., 09:092020. január 30., 09:09
A betegség jeleit nem mutató vadkant nagyjából két hete lőtte meg egy vadász Mátisfalva közelében – tudtuk meg Jakab Attilától, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület elnökétől. Mint mondta, az állat húsát annak feldolgozása előtt a törvényeknek megfelelően bevizsgáltatták, és ekkor szembesültek a fertőzés tényével, amit a suceavai és a bukaresti hatóságok is igazoltak.
Jakab Attila kiemelte, a vaddisznó tetemét fertőtlenített verembe ásták el, és kijelölték a fertőzött zónát is a vad meglövésétől számított nyolc kilométeres körzetben. További öt kilométeres körzet ugyanakkor biztonsági zónának minősül – ez egyébként több társulat területére is átnyúlik.
„Szerencsére eddig nem fertőzte meg a kór a háztáji sertéseket, azon dolgozunk, hogy a továbbiakban se legyenek problémák” – fogalmazott a vadászegyesület elnöke. A betegség terjedése érdekében ki is kell lőniük a területen élő mintegy hatvan vaddisznót.
Noha csak egy fertőzött vaddisznót találtak, nem kizárt, hogy több is van, sőt elpusztult egyedek is lehetnek az erdőben – magyarázta Jakab Attila. Éppen ezért fontos az említett korlátozások betartása. A kint legelő állatok ugyanis patáikon nagyon könnyen bevihetik a kórt a településekre, hatalmas problémákat okozva. Még nagyobb gond, hogy a nyájakat őrző kutyák fejlett érzékszerveiknek köszönhetően a vadászoknál hamarabb megtalálják az elhullott disznók tetemeit, és lakmároznak belőlük, így terjesztve a betegséget.
„A lényeg, hogy senki se hagyja szabadon kóborolni állatait a fertőzött, illetve a biztonsági zónákban, sőt ha lehet, az emberek is kerüljék el azokat. Csak így lehet gátat szabni a kór terjedésének” – magyarázta a vadász. Hozzátette, hasonló korlátozások vannak érvényben Gyepes környékén is, ahol az első fertőzött vaddisznótetemet találták meg Hargita megyében.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.
szóljon hozzá!