Egy vadászaton lőttek fertőzött vaddisznót Mátisfalva közelében. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Újabb afrikai sertéspestissel fertőzött vaddisznóra bukkantak egy vadászat során a Bögöz községhez tartozó Mátisfalva közelében. A kór terjedésének megállítása érdekében speciális intézkedéseket foganatosítottak.
2020. január 30., 09:092020. január 30., 09:09
A betegség jeleit nem mutató vadkant nagyjából két hete lőtte meg egy vadász Mátisfalva közelében – tudtuk meg Jakab Attilától, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület elnökétől. Mint mondta, az állat húsát annak feldolgozása előtt a törvényeknek megfelelően bevizsgáltatták, és ekkor szembesültek a fertőzés tényével, amit a suceavai és a bukaresti hatóságok is igazoltak.
Jakab Attila kiemelte, a vaddisznó tetemét fertőtlenített verembe ásták el, és kijelölték a fertőzött zónát is a vad meglövésétől számított nyolc kilométeres körzetben. További öt kilométeres körzet ugyanakkor biztonsági zónának minősül – ez egyébként több társulat területére is átnyúlik.
„Szerencsére eddig nem fertőzte meg a kór a háztáji sertéseket, azon dolgozunk, hogy a továbbiakban se legyenek problémák” – fogalmazott a vadászegyesület elnöke. A betegség terjedése érdekében ki is kell lőniük a területen élő mintegy hatvan vaddisznót.
Noha csak egy fertőzött vaddisznót találtak, nem kizárt, hogy több is van, sőt elpusztult egyedek is lehetnek az erdőben – magyarázta Jakab Attila. Éppen ezért fontos az említett korlátozások betartása. A kint legelő állatok ugyanis patáikon nagyon könnyen bevihetik a kórt a településekre, hatalmas problémákat okozva. Még nagyobb gond, hogy a nyájakat őrző kutyák fejlett érzékszerveiknek köszönhetően a vadászoknál hamarabb megtalálják az elhullott disznók tetemeit, és lakmároznak belőlük, így terjesztve a betegséget.
„A lényeg, hogy senki se hagyja szabadon kóborolni állatait a fertőzött, illetve a biztonsági zónákban, sőt ha lehet, az emberek is kerüljék el azokat. Csak így lehet gátat szabni a kór terjedésének” – magyarázta a vadász. Hozzátette, hasonló korlátozások vannak érvényben Gyepes környékén is, ahol az első fertőzött vaddisznótetemet találták meg Hargita megyében.
Közel 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a második fordulóba jutott két jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Erdély nagy részén – beleértve Maros és Hargita megyét –, valamint a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetéséből.
Idén új köntösben tér vissza a közösség egyik legkedveltebb ünnepe, a Nárciszfesztivál Szentegyházára. A hagyományos népzenei és néptáncos programokat esti koncertek és különleges műsorok egészítik ki.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
szóljon hozzá!