Sebészeti beavatkozás. Már a nem sürgős esetekben sem kell elhalasztani a műtéteket
Fotó: Pinti Attila
A járványhelyzet enyhülése lehetővé tette, hogy a kórházak ismét előtérbe helyezhessék a nem koronavírusos betegeket, így a műtétek elhalasztása is már csak rossz emléknek számít. Hosszas várólisták tehát jelenleg nincsenek, de számos beavatkozás elvégzésére így is várakozni kell néhány hetet vagy legtöbb két hónapot a székelyföldi kórházakban.
2021. július 27., 22:032021. július 27., 22:03
2021. július 28., 16:102021. július 28., 16:10
A koronavírus-járvány miatt tavaly és idén tavasszal számos műtétet kellett elhalasztani, a kórházak telítődése miatt a nem sürgős sebészeti beavatkozásokat későbbi időpontra időzítették. Mára a járványhelyzet enyhülésének köszönhetően rendeződött a helyzet, a krónikus betegek műtétjeit az előjegyzések függvényében végzik, a várakozási idő pedig nagyban függ az intézményektől és a panasz jellegétől.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban a pandémiás évben, 2020-ban sem álltak le a sebészeti beavatkozásokkal. Voltak időszakok, amikor az érvényben lévő országos korlátozások miatt az előre beütemezhető sebészeti esetek megoldása rövid időre szünetelt, a sürgősségi eseteket azonban végig ellátták a kórházban. Ugyanakkor a tavaly tavaszi kényszerszünettől eltekintve egész évben zajlott az onkológiai esetek sebészeti ellátása is – mutatott rá megkeresésünkre Kiss Edit sajtóreferens.
Hozzátette: az említett leállási időszakban előfordult az, hogy átütemeztek műtéti beavatkozásokat, mint például a jóindulatú daganatok sebészeti kezelését. Ugyanakkor, mivel az intenzív terápiás és aneszteziológiai osztály tevékenysége megnövekedett a Covid-19-es ATI-részleg működése miatt, optimalizálták a kórházban a műtéti programot, úgy, hogy a műtéti tevékenység biztonságos és folyamatos tudjon lenni. Bepótolni nem igazán kellett ebben a helyzetben műtéteket, mivel nem egy évre előre készült beütemezés, hanem legtöbb két-három hétre, ez pedig hamar rendeződött.
A kórházban 2019-ben 6142 sebészeti beavatkozást végeztek, 2020-ban pedig 5022-tőt, ami 18 százalékos csökkenést jelent, az ismert körülmények közepette.
„Nincsenek várólisták, olyan értelemben, hogy hónapokra előre programáljuk a betegeket, hanem a különböző sebészeti szakágakon az orvosok a betegek számának és a műtéti programnak megfelelően beütemezik az eseteket. Az egyes megbetegedések és a különböző sebészeti szakágak függvényében ez az idő lehet rövidebb vagy kicsit hosszabb. Például egy lágyéksérvet rendszerint két héten belül megműtenek.
A sebészeti osztályon arra készülnek, hogy alkalmazkodnak az aktuális helyzethez, a megelőzéshez pedig azzal járulnak hozzá, hogy a személyzet beoltatta magát és betartják az érvényben lévő elővigyázatossági szabályokat” – hangsúlyozta Kiss Edit.
Ami a műtéteket illeti, az áprilisi háttérkórházi státus megszűnésekor beszélhettünk utoljára hosszú várólistáról a Székelyudvarhelyi Városi Kórház esetében – tudtuk meg Zörgő Noémi sajtószóvivőtől. Mint részletezte, jelenleg mindenféle műtétet elvégeznek, amelyeket korábban, a járvány előtti időszakban is, mondhatni visszaállt a rend: vannak előjegyzett műtéteik (például sérvműtétek) különféle patológiák esetében (ortopédiai, onkológiai, urológiai stb.), és vannak sürgősségi eseteik. Elsősorban a belgyógyászati ágakon van sok páciensük. Hangsúlyozta:
Értelemszerűen a műtét időpontja elsősorban a patológia jellegétől függ. A sürgősségi, az emberi életet veszélyeztető helyzet esetén azonnal sürgősségi műtétet végeznek (például vakbélgyulladás – ez a legjellemzőbb esetváltozat, tályog, akut has stb.). A krónikus eseteket előjegyzik, ezeknél az általános várakozási idő egy hét. „Figyelemmel követjük a járvány külföldi és belföldi alakulását, látjuk, hogy világszerte folyamatosan nőnek az esetszámok. Bízunk benne, hogy nem alakul ki súlyos helyzet a következő időszakban nálunk, illetve, hogy a Covid- és a nem Covid patológiát párhuzamosan el tudjuk látni úgy, ahogy ez jelenleg is történik” – húzta alá a szóvivő.
A várakozási listák részben azért alakultak ki, mert tavaly, a járványidőszak miatt kevesebb műtétet hajtottak végre, illetve a betegek is kevésbé jelentkeztek
Fotó: Pinti Attila
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban jelenleg a krónikus esetek műtéti előjegyzése két, legtöbb három hétbe telik az általános sebészeti osztályon Fülöp Enikő igazgató elmondása szerint. Ennél hosszabb várólista nincs. Azt is megtudtuk továbbá, hogy
A Maros Megyei Klinikai Kórháznál legtöbb hatvan napot kell várjanak azok a krónikus betegek, akiknek a szakemberek műtétet javasolnak. Mint Gáll Boglárka, a kórház sajtószóvivője tájékoztatott, elsősorban az ortopédián és a szemészeten vannak hosszabb várólisták, de ezek sem haladják meg az említett 60 napot. Mindkét osztályon, de különösen a szemészeten nagyon sok más megyéből érkező páciens van, hiszen régiós szinten vannak olyan beavatkozások, amelyeket csak itt végeznek el. Ezért a különleges szemproblémákkal küszködő Maros megyeiek mellett Hargita, Beszterce és Fehér megyéből is érkeznek ide műtétre betegek. Az illetékes szerint a várakozási listák részben azért alakultak ki, mert tavaly, a járványidőszak miatt kevesebb műtétet hajtottak végre, illetve a betegek is kevésbé jelentkeztek. Ami az újabb koronavírus hullám és a páciensek számának esetleges emelkedését illeti, a megyei klinikai kórház, amely eddig is oroszlánrészt vállalt a fertőzött betegek kezelésében, különböző forgatókönyvekkel készül az őszre. Vezetőségi szinten egyeztetések történnek, hogy a tavaly és idén év elején alkalmazott átszervezéseket ültetik-e újra életbe, vagy más megoldásokat is keresnek, hogy egyszerre biztosítani tudják minden beteg ellátását.
Hivatalosan szinte 400-an, a valóságban még többen váltak munkanélkülivé nagyszámú elbocsátások során idén Hargita megyében. Azóta lecsökkent a tömeges leépítések száma, a munkanélküliség viszont nőtt – legutóbb hét éve volt nagyobb, mint októberben.
Négy méterrel is kevesebb a Szépvízi víztározó vízszintje a teljes töltöttségi szinthez képest. Ha a hosszantartó szárazság továbbra is fennállna, akkor akár korlátozhatják a nyers víz kitermelését a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt.-nek.
Személyes iratokat és 1550 eurót tartalmazott a pénztárca, amelynek eltűnéséről november 10-én értesítette a rendőrséget egy sepsiszentgyörgyi férfi. A lopott pénztárca kilenc nap után hiánytalanul került vissza a gazdájához.
Elkezdődtek az előkészületek a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napokra, de a városünnep csak egy lesz a decemberi közösségi események sorában. Idén is sok rászoruló karácsonyát szeretnék szebbé tenni.
Várhatóan januárban lezárulhat Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper. A bíróságnak azután kell előkészítenie az ítéletet és kihirdetnie azt.
Bűnvádi eljárás indult két háromszéki fakitermelő cég ellen, amelyek székhelyén és munkapontjain tegnap átfogó házkutatásokat is végeztek a hatóságok.
Ebben a szezonban is a Kovászna megyei Út és Híd Rt. biztosítja a megyei utak téli karbantartását – tájékoztat a megyei önkormányzat sajtóirodája. A téli hónapokban tilos a Vadas-tetőn való közlekedés.
Népzenére és néptáncra lettek figyelmesek szerda délután azok a marosvásárhelyiek, akik épp a Nemzeti Színház előtti téren jártak. Az Ifjú Zenebarátok Napja alkalmából szervezett rövid flashmobot a Maros Művészegyüttes.
Kulturális és művészeti eszközökkel oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit Erdélyben az autonómia szó kivált. Erről szól az Őshonosok a hazában című projekt.
Megmentették az enyészettől és közösségi célokra használják Marosszentgyörgyön a Máriaffi-kastélyt, amelynek hivatalos megnyitója szerdán volt, egybekötve egy interaktív kiállítással. Olyan hellyé vált a kastély, amelyet érdemes meglátogatni.
1 hozzászólás