Kézdivásárhely önkormányzata húsz év szünet után, 2018-ban döntött a Pro Urbe díjak újbóli odaítélésről. Azóta a város tizenkét jeles személyisége részesült az elismerésben, péntek délután pedig dr. Borcsa János író, irodalomkritikus vehette át a rangos kitüntetést.
2024. június 28., 19:212024. június 28., 19:21
2024. június 28., 19:232024. június 28., 19:23
Fotó: Borbély Fanni
Kézdivásárhely önkormányzata húsz év szünet után, 2018-ban döntött a Pro Urbe díjak újbóli odaítélésről. Azóta a város tizenkét jeles személyisége részesült az elismerésben, péntek délután pedig dr. Borcsa János író, irodalomkritikus vehette át a rangos kitüntetést.
2024. június 28., 19:212024. június 28., 19:21
2024. június 28., 19:232024. június 28., 19:23
A Pro Urbe díj a második legrangosabb kitüntetés, amit a városi tanács odaítélhet egy arra érdemes személynek – közölte a Vigadó dísztermében megtartott ünnepség felvezetőjeként Bartos-Ménessy Kinga moderátor.
Kézdivásárhely tavaly jelölte meg június 28-át a város napjává annak apropóján, hogy 460 éve ekkor nyerte el ma is használatos megnevezését, ezért időzítették erre a napra a Pro Urbe díjátadó ünnepséget is – tette hozzá.
Fotó: Borbély Fanni
Kiss László színművész szavalatát, valamint Dimény Kata és Gáspár Álmos zenés produkcióját követően az előterjesztők egyike, Szöllősi Tamás Kovászna megyei önkormányzati képviselő méltatta a díjazottat. Értékelése szerint „dr. Borcsa János személyében Kézdivásárhely egy olyan kiváló embert tüntet ki Pro Urbe díjjal, aki sohasem puszta munkahelyi kötelezettségnek tekintette munkáját, hanem szakmai tudását felelősséggel adta át és alkalmazta, bárhol is élt, dolgozott, aktívan hozzájárulva a közösség szellemi táplálásához.”
Dr. Borcsa János 1953. július 29-én született Kézdivásárhelyen, bár szülőfalujának Kézdiszentléleket tartja, ahol 1989-ig lakott. Az általános iskolát Kézdiszentléleken, középiskolai tanulmányait Kézdivásárhelyen, az elméleti líceumban végezte. Jelenleg nyugdíjas, feleségével Kézdivásárhelyen él, Imola lányuk a szülök hivatását viszi tovább, egyszemélyben gyógyszerész és író. A Babeș–Bolyai Tudományegyetemen szerzett tanári oklevéllel, batyujában megannyi útravalóval, valamint tenni akarással tért haza szülőfalujába 1976-ban. A tanárkodás mellett közíróként, irodalomkritikusként, helytörténészként tevékenykedett. 1984-ben jelent meg első könyve, amelyért a Romániai Írók Szövetsége debütdíjjal jutalmazta, és tavaly jelent meg tizenharmadik kötete Az idő kihívásai címmel. Bár többször hívták Kolozsvárra egyetemi oktatónak, itthon maradt, de irodalmi munkássága révén eljutott határon inneni és túli fórumokra, konferenciákra, és szerepet vállalt az egyetemi oktatásban is.
1990 óta vesz részt hangsúlyosabban Kézdivásárhely közművelődési és kulturális életében. 2014 és 2022 között a Székely Hírmondó publicistájaként alkotott maradandót, számos könyvbemutató, író–olvasó találkozó és képzőművészeti kiállítás szervezőjeként és résztvevőjeként tartjuk számon. Munkássága jelentős mértékben hozzájárult a helyi kulturális intézmények, mint a városi könyvtár, a Vigadó Művelődési Ház és a céhtörténeti múzeum tevékenységének kiteljesedéséhez.
Fotó: Borbély Fanni
A díszoklevél és -érme átadása előtt Bokor Tibor kézdivásárhelyi polgármester domborította ki a kiemelkedő közíró, irodalomkritikus, publicista és helytörténeti búvárkodó érdemeit, „akinek munkássága példaértékű és inspiráló”.
Tevékenységéről szólva az elöljáró fontosnak tartotta kiemelni, Borcsa János sok energiát fordít arra, hogy a város kulturális élete pezsgő és változatos legyen.
Ma, amikor átadjuk neki a Pro Urbe díjat, nemcsak munkásságát ismerjük el, hanem azt az értéket is, amelyet városunk kulturális életéhez hozzáadott” – hangsúlyozta.
Fotó: Borbély Fanni
Végül maga a díjazott köszönte meg sajátos vallomással a kitüntetést, amelyben kifejtette, számára az két dologról tanúskodik. „Egyrészt az irodalom megbecsülését vélem kiolvasni az igen tisztelt képviselő-testület döntéséből, másrészt pedig megerősít abban a nézetemben, hogy az irodalomnak tétje van életünkben.”
A szülőhelyhez való kötődését is fontosnak tartotta megindokolni, mondván,
Bevallása szerint nagy elégtételt jelentett számára, hogy „a Székely Hírmondónak köszönhetően hosszú ideig közvetlenül is szólhattam mindarról a gondról, amivel szembe kell néznie a felnőttnek élete során, s amit ha kibeszél az íróember, bizonyára álma könnyebb lesz. Azt is mondhatnám, hogy tükröt tartottam – nem egy esetben és javító szándékkal akár görbe tükröt is – a magunk jobb megismerése végett.”
Fotó: Borbély Fanni
Befejezésképpen egy intelmét osztotta meg a népes hallgatósággal: „ne válasszuk szét egymástól az emberség és a magyarság vezéreszméjét, s akkor talán el tudjuk fogadni, hogy számunkra a világ közepe éppen ott van, ahol tevékeny jelenlétünket állhatatos munkával próbáljuk kiteljesíteni, s ezáltal végső soron a közjót szolgálhatjuk.”
Kézdivásárhely eddigi Pro Urbe díjasai:
Kalith Attila atlétikaedző (1997), özv. Vikol Kálmánné Poller Erzsébet pedagógus (1998), Incze László történész (1998), Szőcs Géza pedagógus, helytörténész, kultúraszervező (2018), dr. Vitális Sándor nyugalmazott főorvos (2019), Deme László pedagógus, a Nagy Mózes Líceum volt igazgatója (2019), Vetró András szobrászművész (2019), dr. Biró Gábor ideggyógyász (2021), dr. Erdélyi Csaba belgyógyász főorvos (2022), dr. Kelemen András szülész-nőgyógyász főorvos (2022), Józsa Irén pedagógus (2022) és Baka Mátyás pedagógus, a Bod Péter Tanítóképző volt igazgatója, közszereplő.
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
szóljon hozzá!