Ingyen osztják, rendkívül hasznos, mégsem kell annyira a csíkiaknak

Komposztláda összeszerelése. Ingyen igényelhető, egyelőre mégis kevesen élnek a lehetőséggel. Archív •  Fotó: Thomas Campean

Komposztláda összeszerelése. Ingyen igényelhető, egyelőre mégis kevesen élnek a lehetőséggel. Archív

Fotó: Thomas Campean

Ingyen igényelhetők a csíki önkormányzatoktól azok a komposztládák, amelyeket Hargita Megye Tanácsa hulladékgazdálkodási programja révén biztosítanak a települések lakói számára. Egyelőre kevés csíki lakos kért a ládákból, amellyel a komposztálásra, illetve kevesebb kommunális hulladék termelésére ösztönöznék őket.

Szabó Kamilla-Mária

2017. október 26., 12:552017. október 26., 12:55

2017. október 26., 12:562017. október 26., 12:56

A komposztálás fontos láncszeme a hulladékgazdálkodásnak, hiszen egyes nemzetközi és hazai felmérések szerint az úgynevezett kommunális hulladék 25–30 százaléka szerves eredetű, tehát komposztálható – emelte ki Barti Tihamér. Hargita Megye Tanácsának alelnöke hangsúlyozta, a Hargita Megyei Hulladékgazdálkodási Rendszert (MHR) is úgy tervezték és építették ki, hogy eleget tehessen ennek a szelektív hulladékgyűjtési elvárásnak mind városi, mind pedig falusi környezetben.

Húszezer komposztáló láda

A MHR célja a falusi környezetben élőket arra ösztönözni, hogy gyűjtsék külön a komposztálható hulladékokat. Ennek bevezetése és meghonosítása érdekében az MHR beruházásából húszezer darab egy köbméter űrtartalmú fa komposztáló ládát osztottak szét a megye minden településén (kivéve a városokat). A ládák kiszállítása már 2015 végén, illetve 2016 első félévében megtörtént – részletezte az alelnök. Azt is elmondta, sajnos

a lakosságnak történő szétosztás akadozik,

mindeddig kilenc településen (Fenyéden, Székelyderzsben, Lövétén, Oklándon, Csíkkarcfalván, Gyergyócsomafalván, Gyergyóremetén, Gyergyóvárhegyen és Vaslábon) osztották szét a kapott ládákat száz százalékban – összesen 5851 darabot. Mivel vannak olyan települések, ahol a ládák kis hányadát igényelték a helyiek, máshol pedig a kiosztottak fölött is lenne igény azokra, gondolkodnak a ládák igény szerinti átcsoportosításán.

A komposztálás előnyei

Mivel eddig visszafogott volt az érdeklődés a komposztládák iránt, az elöljáró felhívta a komposztálás előnyeire a figyelmet: egyrészt csökkenthető az elszállításra szánt hulladékmennyiség, ami különösen akkor bír majd nagy jelentőséggel, amikor a hulladékelszállítási díjat a kihelyezett mennyiség függvényében fogják kiszámítani. Másrészt minden gazdaságban

önerőből elő lehet állítani olyan magas tápanyagtartalommal rendelkező földet, ami palántaneveléshez, virágtermesztéshez stb. szükséges.

A felesleggel pedig a kertben talajjavítást lehet végezni. Nem elhanyagolható az sem, hogy a komposztálás révén az összegyűjtött szerves hulladék nem büdösödik a kukában a két elszállítás időtartama között – sorolta.

A városi háztartási hulladékról

Nem maradnak ki a programból a városlakók sem, akiket nem komposztálásra ösztönöznek, hanem a biodegradábilis (lebomló) hulladék külön gyűjtésére, az erre a célra kihelyezett gyűjtőedényekbe. A városokban – azonkívül, hogy lehetőség van a papír, műanyag, fém, valamint az üveg különgyűjtésére – a megmaradt hulladékot is érdemes kétfelé gyűjteni: komposztálható és a végleges lerakásra szánt hulladék. Az egyéb szelektív hulladék mellett

a komposztálható hulladékok számára városonként egy-egy „önkéntes hulladékgyűjtő udvart” hoztak létre

az MHR részeként, ahol ingyenesen leadható lesz a lebomló hulladék. Ezeket az udvarokat a szolgáltató fogja majd üzemelni, tehát jelenleg még nem használhatók. Csíkszeredában az említett udvart a bezárt szemétlerakó mellett alakították ki, ahol az új átrakó állomás is készül. A lakosság által összegyűjtött lebomló hulladék, valamint a parkokból, zöld övezetekből származó nyesedék komposztálására Gyergyóremetén egy 23 600 tonna/éves kapacitású modern komposztáló üzem épült – részletezte Barti Tihamér.

Kevés falusi él a lehetőséggel

Csíkszentkirályon az elmúlt hónapokban mindössze 122 család kért komposztládát a helyi önkormányzattól, amiért mindössze annyi volt a teendő, hogy az igénylő felmutassa személyi igazolványát az önkormányzat illetékes alkalmazottjának – ismertette Székely Ernő. A polgármester továbbá elmondta, összesen mintegy 800 házszám van a településen, tehát

nem volt nagy az érdeklődés a ládák iránt,

noha azt a helyi újság hasábjain rendszerint népszerűsítik. Meglátása szerint elsősorban azok szerezték be a ládákat, akiknek nincs trágyadombjuk – ahová a többség dobja a komposztálásra alkalmas hulladékokat.

Hasonló a helyzet Csíkszenttamáson is, az önkormányzat számára biztosított több mint 600 komposztládának kevesebb mint húsz százalékát vitték haza az elmúlt hónapokban, míg összesen 813 házszám van a községben – avatott be Kedves Róbert. A csíkszenttamási polgármester is hasonlóképp vélekedett az alacsony érdeklődés okára, tapasztalatuk szerint ugyanis a helyiek többsége állatokat tart, így

a kertből, konyhából származó lebomló hulladék rendszerint az állatok elé vagy a trágyadombra kerül

– így ha nem is a komposztládákba, de mindenképp hasznosulnak.

Mi kerüljön a komposztba?

Burista Csilla csíkszeredai kertészmérnök érdeklődésünkre beszámolt, a komposztálás mindenképp fontos, hiszen azáltal szerves anyagot lehet előállítani abból, ami szerves hulladékként kikerül bárki kertjéből. Ugyanakkor a hulladékgazdálkodás szempontjából lényeges, hogy olyan hulladék, ami felhasználható, az ne kerüljön a szemetesbe. Azt is megtudtuk, változó, hogy ki, hogyan komposztál, van, aki deszkákkal keríti körbe az erre a célra kijelölt felületet, más dróthálóval, de olyan is van, aki gödröt ás a hulladékoknak. Ezekbe bele lehet tenni bármilyen, konyhából kikerülő szerves hulladékot, legyen az gyümölcshéj, zöldségmaradék, a kertből pedig a fűnyesedéket, aprított ágakat, növényi szárakat, virágokat.

A gyomokat is bele lehet dobni, de arra figyelni kell, hogy ne legyenek érett állapotban, hiszen nagy a magok túlélési kapacitása, így amikor az elkészült komposztot kiszórjuk, azzal elvethetjük a gyomok magjait is.

A növényi hulladékoknál pedig arra érdemes figyelni, hogy csak egészséges növényről származók kerüljenek a komposztba. A kórokozók által támadt (például lisztharmat) növények részei által ugyanis a teljes komposztba bevihetjük a betegségek szaporító szerveit – részletezte a kertészmérnök.

Növények tápanyag-utánpótlása

Mivel erjedésen alapszik a komposztálás, így lehet kellemetlen szaga, emiatt érdemes a kert olyan részén kialakítani, ahol ez nem zavaró. A rétegzéssel kapcsolatban Burista Csilla megjegyezte, ha van rá mód, a hulladékokra javallott állati eredetű trágyát is tenni, ezzel elősegíthető a jó rothadási folyamatok beindulása – ezáltal értékesebb is lesz a komposzt. A komposztláda vagy -gödör tartalmát szükséges félévente, évente átforgatni a megfelelő rothadási folyamatok elősegítése céljából. A jó komposzt porhanyó, nem túl nedves, nem büdös és nem felismerhetők már a belekerült hulladékok. Ehhez általában két év szükséges, utána kiszórható bármilyen növény tápanyag-utánpótlása érdekében. Tehát a konyhakert, gyümölcsös és díszkert számára is értékes lehet, ugyanis nagy a nitrogéntartalma, kálium, kalcium is van benne, ha pedig hamu is került bele, akkor a nyomelemeket is biztosítja a növények számára – sorolta a szakember.

Mint tájékoztatott, mindemellett a komposzt mulcsozásra is alkalmas epertövek közé, ribizlibokrok alá, dísznövényeknél. Legjobb hatása akkor van, ha a kiszórt komposzt ásással, szántással bekerül a talajba – tehát érdemes őszi vagy tavaszi szántás előtt kiszórni a komposztot, ha nem talajtakarónak használják.

Versenyt hirdettek

A komposztálás népszerűsítése érdekében a Hargita Megyei Hulladékgazdálkodási Közösségfejlesztési Társulás (ADI SIMD Harghita) versenyt hirdetett a megye önkormányzatainak és lakosainak. A Legzöldebb település elnevezésű vetélkedőben három kategóriában (természetes személy; civil szervezetek, intézmények, tanintézmények; önkormányzatok) mérettethetnek meg azok, akik komposztálással foglalkoznak vagy most fognak hozzá. A versenyben való részvételhez a komposztálás folyamatáról egy fényképes beszámolót kell küldeni az adisimdharghita@hargitamegye.ro e-mail címre december 7-éig.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

A minimálbéren dolgozó hatéves fizetését kapná meg a most búcsúzó magyar alkotmánybíró is

Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.

A minimálbéren dolgozó hatéves fizetését kapná meg a most búcsúzó magyar alkotmánybíró is
2025. július 01., kedd

Előre tervezett áramszünetek több településen Maros, Hargita és Kovászna megyében

Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.

Előre tervezett áramszünetek több településen Maros, Hargita és Kovászna megyében
2025. július 01., kedd

Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött a bíróság

Az ítélet nem jogerős.

Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött a bíróság
2025. július 01., kedd

Háztartási célokra alkalmas a csapvíz Dicsőszentmártonban

A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.

Háztartási célokra alkalmas a csapvíz Dicsőszentmártonban
2025. július 01., kedd

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi Gondosóra programra

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi Gondosóra programra
2025. július 01., kedd

Megszűnt az ársapka, nőni fognak a villanyszámlák

Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.

Megszűnt az ársapka, nőni fognak a villanyszámlák
2025. július 01., kedd

Nyaralástervező: július 1-jei árak a román tengerpartról

Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.

Nyaralástervező: július 1-jei árak a román tengerpartról
2025. július 01., kedd

Stagnál a munkanélküliek száma Székelyföldön

Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.

Stagnál a munkanélküliek száma Székelyföldön
2025. július 01., kedd

Cseke Attila: idén biztosan nem áll le a bölcsődeépítési program

Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.

Cseke Attila: idén biztosan nem áll le a bölcsődeépítési program
2025. július 01., kedd

Nem jutottak messzire a benzinkúton dulakodó tolvajok

Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.

Nem jutottak messzire a benzinkúton dulakodó tolvajok