Továbbra is a kis épületet foglalják el a katolikus gimnázium diákjai, a nagy marad az Unireának
Fotó: Gálna Zoltán
Megjelent a romániai közoktatási minőségbiztosítási hatóság (ARACIP) honlapján pénteken a helyi hatóságok által tavaly felszámolt marosvásárhelyi római katolikus gimnázium újbóli megalapításáról, illetve ideiglenes akkreditálásáról szóló miniszteri rendelet. A Népi Mozgalom Párt (PMP) képviselője, Marius Paşcan bejelentette, hogy a közigazgatási bíróságon támadja meg az általa törvénytelennek vélt jogi lépést.
2018. augusztus 13., 16:212018. augusztus 13., 16:21
Alig száradt meg a tinta a Valentin Popa oktatási miniszter által aláírt rendeleten, melyben a tárcavezető a marosvásárhelyi római katolikus gimnázium újjáalakításáról rendelkezik, máris bizonytalanná vált az új iskola sorsa.
Mint várható volt, a marosvásárhelyi katolikus iskola megalapításának híre negatív reakciókat váltott ki a magyar felekezeti oktatás eddigi ellenzőiből.
Elsőnek Ioan Macarie, Maros megyei főtanfelügyelő fejezte ki „aggodalmát”, mert megítélésében a miniszteri rendelet alapján az iskola 26 osztállyal, osztályonként 28 diákkal kezdheti meg működését, ami összesen 728 tanulót jelent. „Márpedig az iskola, ha leszámítjuk a végzősöket, jelenleg mindössze 250 diákkal számolhat. Ezek a diákok a Bolyai Farkas Gimnáziumban kaptak helyet a felekezeti iskola megszüntetése után” – fejtette ki a főtanfelügyelő, aki a múlt évi kinevezése óta folytonosan rosszhiszeműen kezelte a magyar iskola ügyét.
A Népi Mozgalom Pártja (PMP) ennél is tovább ment: az alakulat ügyvezető elnöke, Marius Paşcan bejelentette, hogy a közigazgatási bíróságon támadja meg az iskola újraalapításáról szóló oktatási miniszteri rendeletet, és
A marosvásárhelyi parlamenti képviselő úgy véli, a szaktárca alkotmányellenes módon és a helyi önkormányzat hatáskörének elbitorlásával alapította újra a katolikus iskolát, figyelmen kívül hagyva azt a tényt, hogy a parlament által elfogadott hasonló tartalmú törvényt korábban alaptörvénybe ütközőnek ítélte az alkotmánybíróság.
A képviselőház oktatási szakbizottságának alelnöke, Szabó Ödön szerint Paşcan úgy tesz, mintha nem tudná, hogy a hatályos jogrend szerint az iskolát nem csak a helyi önkormányzat, hanem egy elismert kisebbségi szervezet, bejegyzett felekezet vagy szülők kérésére is lehet alapítani. A magyarellenes fellépéseiről elhíresült politikus szerint a miniszteri rendelet hátterében Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök áll, aki az RMDSZ és Orbán Viktor magyar miniszterelnök nyomására ezt a „gyors megoldást” találta az iskola körül kialakult helyzetre.
Míg a Magyar Szülők Szövetségének elnöke, Csíky Csengele abbéli reményét fejezte ki, hogy a miniszteri rendelet jogilag megtámadhatatlannak bizonyul, és a közösségi oldalon a pezsgő behűtéséről ír, Kerekes Károly volt parlamenti képviselő egészen más véleményen van. Az RMDSZ politikusa szerint
„A per eltarthat jövő év nyaráig. Vagyis magyarul: sajnos szeptembertől nem indulhat a katolikus iskola!” – állítja Kerekes Marius Paşcan jogi lépésére hivatkozva. Az oktatási törvény módosítása értelmében viszont, amennyiben valamilyen okból kifolyólag a helyi tanács nem fogadja el a település iskolahálózatát, ezt a törvényes határidő lejárta után a minisztérium is megteheti. A jogrend – amelyet az államelnök már kihirdetett, és kiállta az alkotmánybíróság próbáját is – lehetővé teszi, hogy a szaktárca összevonással vagy szétválasztással újabb tanintézeteket hozzon létre. Ugyanakkor a háromszázas minimális létszámot már nem tartja elengedhetetlen feltételnek az iskola létrehozásához.
A Népi Mozgalom Párt (PMP) megtámadja a közigazgatási bíróságon a marosvásárhelyi katolikus gimnázium újraalapításáról szóló tanügyminiszteri rendeletet – jelentette be pénteken az alakulat ügyvezető elnöke, Marius Paşcan.
Szabó Ödön lapunknak leszögezte, noha Romániában minden lehetséges, mégsem hinné, hogy az ősztől ne kezdhetné el működését az új, II. Rákóczi Ferencz nevét viselő iskola.
A jelenlegi állás szerint az iskola önálló jogi intézményként működne azokkal a már korábban elindult osztályokkal, amelyeket – a 2015-ös iskolaalapítás törvényességét megkérdőjelező ügyészségi eljárás nyomán – a tanfelügyelőség a Bolyai Farkas Gimnáziumhoz sorolt.
Fotó: Gálna Zoltán
Az újraalakuló magyar tannyelvű tanintézmény az 1948-ban államosított jogelődje által használt II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium nevet veszi fel, a végleges akkreditáció megszerzésének határideje pedig az első évfolyamok végzése után három évvel (2025–2026) jár le.
Ha addig az iskola nem kapja meg az ARACIP-tól a végleges működési engedélyt, akkor nem lesz joga többé cikluskezdő (első, ötödik és kilencedik) osztályokat indítani, illetve középiskolai felvételit szervezni, és a tanintézetet fokozatosan felszámolják. A miniszteri rendelet szerint a katolikus iskolának továbbra is az – egyháznak visszaszolgáltatott – marosvásárhelyi épületegyüttes B szárnyában biztosítanak helyet, a főépületben ugyanis a román tannyelvű Unirea Főgimnázium működik.
„Hiába emlegetik egyesek a felszámolt katolikus iskola körüli bonyodalmakat, az újonnan létrehozott II. Rákóczi Ferenc-iskola egy teljesen új tanintézmény, amelynek jogilag semmi köze nincs a régihez” – hívta fel a figyelmet az RMDSZ parlamenti képviselője, aki az oktatási bizottság alelnökeként végigkövette az újjáalapítási lépéseket. A szakpolitikus emlékeztetett, hogy
„Esetünkben az RMDSZ, a katolikus egyház és a vásárhelyi szülők mind kérték az iskola létrehozását, ráadásul az egyház felajánlotta a tulajdonában lévő ingatlan ingyenes használatát” – mondta el lapcsaládunknak Szabó Ödön.
A miniszteri rendelet kibocsátása után a következő időszakban igazgatót, ideiglenes vezetőtanácsot kell kinevezni, akik majd jóváhagyják a diákok átiratkozását és a tanév zökkenőmentes előkészítését koordinálják. Az adminisztratív lépéseket követően a diákok átiratkozásának menetéről az új iskola honlapján, a www.rakoczi.ro oldalon lehet majd naprakész információkat és útbaigazítást találni. Egyelőre azt tudni, hogy a megkésett jóváhagyás miatt az iskola idén ősztől nem indít kilencedik osztályt. Egyrészt azért, mert a tanulók döntő többsége már valamelyik más középiskolába iratkozott, másrészt azért, mert a katolikus iskolának nem áll szándékában feltölteni sorait azokkal a nyolcadik osztályosokkal, akikre a nyár folyamán még egy pótvizsga vár.
Értesüléseink szerint az iskola élére valószínűleg az a Tamási Zsolt kerülne, akit állítólagos korrupció gyanújával az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) meghurcolt. Az érintett ugyan nem erősítette meg az információt, de nem is cáfolta; mint mondta, amennyiben tanfelügyelőségi és egyházi berkekben ismét szóba kerülne az ő neve, örömmel mondana igent, és vállalná az új feladatot.
Nem kell aggódniuk az elballagott diákoknak
Az elfogadott jogszabály szerint nem kell aggódniuk azoknak a diákoknak, akik a felszámolt katolikus iskolában szereztek diplomát. Valamennyiüknek elismerik mind a tanulmányi éveiket, mind az okleveleiket – rendelkezik az új jogszabály. Ez nem csak a különböző ellenzéki politikusok, illetve nyomozó hatóságok által ijesztgetett marosvásárhelyi tanulók és szüleik számára jelent jó hírt; mint kiderült, az országban több olyan iskola is működött, melynek engedélye körül a minisztérium nem talált mindent rendben.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető azonnali (nowcasting) előrejelzést bocsátott ki kedden reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) nyolc megyére.
Tizenhat autó érintett abban a láncbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Székelyföl-szerte fagyos reggelre ébredtünk, ám érdekesség, hogy szinte mindenütt hidegebb volt, mint Csíkszeredában. Nem így szoktuk meg.
Lángokba borult egy épület Szentegyházán, a Pap kútjánál keddre virradóra.
A karcfavi focicsapat is részt vett a kalákában a hétvégén: a focisták segítettek a helyi önkéntes tűzoltóknak, hogy újrafedjék a csíkjenőfalvi tűzoltószertár épületét. A munkából kivették a részüket a karcfalvi és csíkjenőfalvi lakók is.
Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.
Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.
Utcán élőket, roma gyerekeket, nehéz sorban élő időseket és a hajléktalanszálló lakóit keresték fel a Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi önkéntesei a 24 órás jótékonysági maratonon.
Több mint két évtized után még mindig képes újat mutatni a Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál.
szóljon hozzá!