Gyulakután idén több elkezdett munkálatot is befejeznek
Fotó: Haáz Vince
Van, ahol a tavalyival megegyező, máshol annál kevesebb költségvetésből kell gazdálkodniuk a Maros megyei településeknek. A prioritások között mindenhol a tavaly elkezdődött beruházások folytatása áll, de óvodaépítés, útjavítás, ivóvíz- és csatornahálózat-bővítés, gázbevezetés, uszoda- és sportpályaépítés is szerepel az idei tennivalók között.
2021. május 04., 12:422021. május 04., 12:42
A 4700 lakosú Gyulakután, bár 300 ezer lejjel kevesebb pénzből kell gazdálkodni, mint tavaly, az önkormányzat működési költségei mellett a pályázatok önrészéhez szükséges összegeket biztosítják, valamint a már elkezdett fejlesztéseket folytatják. Varga József polgármester a Székelyhonnak 19 projektről beszélt, amelyek közül nyolcat hamarosan be is fejeznek. Az útjavításokat, újabb zöldövezetek, parkok kialakítását említette ezek között, továbbá a járdahálózat bővítését.
Utóbbiban a helyi szociális szolgáltatások központját hoznák létre. Az egészségvédelemre fektetnének nagy hangsúlyt, 3–4 egészségügyi asszisztenssel feltérképeznék a község beteg lakosait, a hátrányos helyzetben élőket, tehát mindazokat, akiknek segítségre van szükségük, hogy a mindennapokban boldoguljanak.
– magyarázta a polgármester. A Gyulaheférvári Caritas segélyszervezettől jelenleg két asszisztens végzi az otthoni betegellátást, több mint 80 személlyel foglalkoznak, ezt a szolgáltatást szeretnék kiterjeszteni.
Nem kitűnő, de nem is rossz az idei marosvécsi költségvetés – válaszolta érdeklődésünkre Ördög Ferenc, a négyezer lelket számláló Maros megyei község polgármestere, aki a prioritások között a csatornahálózat megépítését emelte ki Marosvécsen és Disznajón, aminek a munkálatai hamarosan elkezdődnek. Ugyanilyen fontosnak tartja az elöljáró az Erdőszakálon készülő új, műfüves borítású labdarúgópályát, az iskolajavítást, és az ivóvíz bevezetését ott, ahol még az nem történt meg.
Az 1600 lakosú Sóvárad községben még nincs bevezetve a földgáz, a lakosság fával fűt, ezért
Erre 200 ezer lejt hagyott jóvá az önkormányzat, hogy pályázhasson az energetikai minisztériumnál. A saját bevétel 8,7 millió lej, a kiadásokat 9,9 millióra tervezik. A különbség abból adódik, hogy a tavalyi költségvetésből megmaradt 1,2 millió lej.
Sóváradon még fával fűtenek, a földgáz bevezetése a prioritások között szerepel
Fotó: Haáz Vince
Az önkormányzat működésére 1,1 milliót szavazott meg a tanács – tájékoztatott Biró Csaba polgármester, aki a beruházások között a kultúrotthon felújítását emelte ki, továbbá az óvodaépítést, de ugyancsak fontos helyen szerepel az utcák aszfaltozása, az iskolák számára számítógépek, laptopok vásárlása, a közvilágítás modernizálása, amit viszont pályázati támogatással fognak megvalósítani. Az egykori sóházat, amely a római castrum helyén áll, ahová Mária Terézia idejében vámházat építettek, szeretnék rendbe tenni, és egy információs irodát nyitni, valamint egy múzeumot is berendezni, ahol bemutatnák a falu történetét, a római kortól kezdődően a közelmúltig.
Az alig ezres lakosú Székelyvécke községnek idén 5,2 millió lejes költségvetése van, ebből folytatják a tavaly elkezdett beruházásokat, mint például a művelődési ház felújítását – tudtuk meg Fekete Pál polgármestertől, aki az iskola, valamint az orvosi rendelő rendbetételét is a prioritások közé sorolta, akárcsak Zsákodon a sportpálya megépítését.
– mondta az elöljáró.
A 3600 lelkes község, Vámosgálfalva idei költségvetése megegyezik a tavalyival, ami mellé az uniós pályázatokkal is számolnak a községben. Balog Elemér polgármester a szőkefalvi és vámosgálfalvi kultúrotthonok felújítását emelte ki, valamint azt, hogy másfél millió euróból felújítják a Fogarasi Sámuel Általános Iskolát, amire hamarosan ki is írják a közbeszerzési pályázatot. A járdahálózat bővítése mellett egy sportbázis létesítése szerepel a tervek között műfüves pályával, uszodával, egy hét kilométeres új út Pócsfalva és Erdőalja között, valamint egy új híd megépítése a Küküllő folyón. Tavaly az önkormányzatnak sikerült megvásárolnia a szőkefalvi kastélyt, ahová egy kulturális központot szeretnének létesíteni, az udvarára pedig egy idősek otthonát 50–60 személy számára.
Az alapító Csereyné Zathureczky Emília életét, munkásságát, a közel 150 éves múzeum legrégebbi nívós tárgyait mutatja be a november 11-én 18 órakor az intézmény Bartók Béla-termében Újjászületünk! Csereyné – 200 címmel megnyíló új alapkiállítás.
Ingyenes orvosi konzultációk, labor- és radiológiai vizsgálatok, prevenciós szolgáltatások – a rákmegelőzés és gyógyítás hatékonyságának növelése érdekében ezekhez a szolgáltatásokhoz már az egészségbiztosítással nem rendelkezők is hozzáférhetnek.
Idén is megszervezték a Tudász műveltségi vetélkedőt, az utolsó fordulót Székelyudvarhelyen tartották hétvégén. Ezúttal az 1956-os forradalom tematikája köré épült a verseny, amelyet az első Tudász fesztivállal kötöttek össze.
Két jármű, köztük egy gázpalackokat szállító teherautó is érintett a Maros megyei Lövér településnél történt balesetben – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság.
Teljesen leégett egy fából készült építmény, egy másiknak pedig a tetőzetére terjedtek át a lángok a Maros megyei Dédabisztra településen, hétfő reggel.
November 11-15-e között a román hadsereg szárazföldi alakulatainak és a NATO romániai egységeinek partnerségével taktikai hadgyakorlatokorlatokat tartanak a sepsiszentgyörgyi lőtéren.
Első alkalommal szervezik meg a Kárpát-medencei Erdeiiskola-konferenciát és szemlét Szentegyházán, ahol több erdélyi és magyarországi szakember vesz részt, hogy minél szélesebb körben kiterjesszék az erdei iskola tevékenységét.
Út-helyreállítási és -javítási munkálatok miatt hétfőtől forgalomátszervezésre kell számítani Gyergyószentmiklóson – értesít a polgármesteri hivatal.
A Maros Megyei Tanács tájékoztatja az olvasókat, hogy hamarosan elkezdődnek a munkálatok Marosszentkirály és Mezőrücs településeken.
Már meg sem lepődünk azon, hogy ismét Csíkszereda volt az ország leghidegebb pontja.
szóljon hozzá!