Fotó: Gecse Noémi
Talán a húsvéti ünnepi dekorációk a legváltozatosabbak, hiszen a természet már önmagában is bőkezű díszítőelemekkel látja el az alkotni vágyókat. Luka Szabó Kata csíkszeredai kézművessel a húsvéti dekorációkról, terítékötletekről beszélgettünk, továbbá néhány kreatív, házilag is elkészíthető dísz lépésről lépésre történő elkészítését is elleshettük tőle.
2017. április 15., 09:252017. április 15., 09:25
Luka Szabó Kata hobbiból kezdett el kézművességgel foglalkozni, később blogot vezetett az általa készített alkotásokról, mára azonban már saját, Mycreativeplace elnevezésű műhelyében alkot. Többek között süthető gyurmával dolgozik, ugyanakkor különleges, színes dizájntextíliákból táskákat, pénztárcákat és íróeszköztartókat is varr. Katát taplocai műhelyében látogattuk meg, ahol a húsvéti ünnepet körülölelő dekorációs elemekről beszélgettünk.
Fotó: Gecse Noémi
Kata beszélgetésünk elején kiemelte, hosszú idő óta jellemző a húsvéti időszakban, hogy az emberek próbálják feldíszíteni a lakásukat, és a nagytakarítás után a dekorálást is beleszövik az ünnepi készülődésbe. „Mára az ünnep színvilága teljesen átalakult. Régebben a csipke, a szőttes és egyéb hagyomány köré épülő színekkel díszítettek, mára azonban a türkizes színvilág, a fekete-fehér és egyéb, merészebb színekkel történik a készülődés az ünnepekre. Az arany, a bronz, tehát a fémhatású színek is népszerűek, azonban felénk még ragaszkodnak az emberek a hagyományokhoz, ezért a natúr színeket részesítik előnyben.
Fotó: Gecse Noémi
Én például nem szeretek teljes mértékben elrugaszkodni a modern irány felé, szerintem az a legjobb, ha a hagyományos elemeket ötvözzük a korszerű megoldásokkal” – hangsúlyozta a kézműves.
Mint mondta, a hobbiboltokban nagyon sok kelléket lehet kapni, a dekorációk könnyebb és tartósabb elkészítéséhez pedig jó beszerezni egy ragasztópisztolyt. Ezt folyékony szilikonnal is lehet helyettesíteni, előbbivel azonban szebben lehet dolgozni, és hozzáférhető áron beszerezhető bármelyik hobbiboltban. Ezenkívül az otthon megtalálható kellékeket is fel lehet használni: fonallal, barkával, madzagokkal, csipkével, gombokkal és hasonló apróságokkal nagyon szép, ízléses tárgyakat lehet készíteni.
Fotó: Gecse Noémi
„A barkát is szépen fel lehet díszíteni, és ennek a virágvasárnapi szentelés is külön értelmet ad. Cserépben nagyon jól mutat, és különböző dolgokat lehet rá aggatni. Emellett hungarocell tojásokat is be lehet vonni, és többek között a barkára lehet ezeket aggatni: az időigényesebb megoldás az, ha a ragasztóval megkent alapot zsinórral aprólékosan körbetekerjük, de ha valaki nem akar ilyen hosszasan csavargatni, temperával vagy vízfestékkel is be lehet azokat festeni. Ezenkívül fonalból pom-pomokat készíthetünk, ezekből pedig az ünnephez köthető állatokat, nyuszit, bárányt vagy csirkét kreálhatunk. Ezekkel az édes kiegészítőkkel meglephetjük a gyerekeket, de a tojások mellett vagy az ünnepi asztalon is jól mutatnak” – magyarázta Kata.
Fotó: Gecse Noémi
Tojástartó tavirózsa
A tavirózsa elkészítéséhez négyzet alakú, minél vastagabb szalvétára lesz szükség, amelyet széthajtogatunk, ezáltal láthatók lesznek a kezdő hajtásvonalak. Ezt követően a csúcsokat hajtogassuk be középre, majd fordítsuk meg. Ha jól dolgoztunk, egy négyzetet kell magunk előtt látnunk, ennek újra hajtogassuk be a csúcsait középre. Ismét fordítsuk meg, és harmadszorra is hajtogassuk be a csúcsokat. A következő lépéshez szükségünk lesz egy pohárra, amelyet lefordítunk, annak aljára pedig ismét megfordítva ráhelyezzük a betűrögetett szalvétát, és lehúzogatjuk a kiálló részeket, azaz a szirmokat. Ezzel el is készült a dekorációnk, amelynek közepébe hímes tojást helyezhetünk.
Fotó: Gecse Noémi
Az ünnep sajátossága, hogy ilyenkor a húsvéti asztal körül összegyűl a család, azonban a teríték esetében is a mértékletesség kell hogy hangadó legyen. „A húsvéti asztalt ünnepélyesebben szoktuk megteríteni, és amennyiben maga a terítés diszkrét és visszafogott színekben, akkor nem tűnik túl soknak. Textilszalvétát használhatunk, és asztaldíszt is készíthetünk. Például, ha a kezembe akad mondjuk egy kis láda, az lesz az alap, és ebből indulok ki. Szeretek tűzőhabot használni, mert abba könnyű beleszurkálni különböző elemeket. Az aljába lehet füvet tenni, vagy a hobbiboltokban található szárított moha is nagyon jól mutat. Tulipánokat, a természetből összegyűjthető elemeket, például a barkát vagy egy sima faágat teszek bele. Szalvétából is nagyon szép dolgokat alkothatunk, például egy tavirózsát, ami azért mutat jól a húsvéti asztalon, mert egy tojást lehet a közepébe helyezni, és máris kész a dekoráció. Manapság egyre inkább kezd elterjedni a tojásokat különböző technikákkal való dekorálás, azonban
– emelte ki Kata. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a húsvét elsősorban nem a külsőségekről szól – hívta fel a figyelmet.
Fotó: Gecse Noémi
„Fogyasztói világban élünk, és mindenhol ezt látjuk, de az apróságok sokkal többet érnek. A karácsony már nagy mértékben az ajándékozásról szól, és az a baj, hogy lassan a húsvét is ebbe az irányba alakul át. Mára elvárás lett, hogy vajon mit hoz a nyuszi, lassan levelet írnak hozzá a gyerekek. Amikor kisgyerek voltam, sokat jártunk Ausztriába, és ott az a szokás, hogy a kertben rejtik el a hímes és csokitojásokat, majd a reggeli utáni a gyerekek kimennek és megkeresik. Ezt a kedvességet mi is hazahoztuk, és ez az egyik szokás, amit a gyerekekkel tartunk, beépült a húsvéti családi szokásainkba” – mesélte.
Fotó: Gecse Noémi
Húsvéti bárány
A bárány alapját képező pom-pomhoz kezdjünk el fonalat tekerni a kezünkre. A szál vastagságától függ, hogy mennyit kell felcsavarni, de minél vastagabb réteggel dolgozunk, annál ducibb lesz a bárány. Miután ez megvan, középen át kell kötni, és a két szélén (a tűrődéseknél) el kell vágni a fonalat. Ha ezzel megvagyunk, egy ollóval meg kell igazítani a kész pom-pomot, hogy egyenletes legyen. Filcből készíthetünk a báránynak lábakat: kisebb téglalapokat kell kivágni, majd ezeket felcsavarni és összeragasztani, illetve ugyanebből az anyagból vágjuk ki a füleket is. Fejnek a hobbiboltban található pom-pom gömböket használhatjuk, és szemeket is itt vásárolhatunk, de ha valakinek nincs erre lehetősége, akkor filcből kivágott elemekkel, gombbal vagy gyönggyel is helyettesíthetjük ezeket. Végül az előremelegített ragasztópisztollyal a pom-pomra kell ragasztani az elemeket.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
szóljon hozzá!