Fotó: Baricz Tamás Imola
Legyen a neve Konc király, Ilyés, Dobai vagy bármi, ugyanazt juttatja eszünkbe: farsang van, temetjük a telet és vele együtt a vigasságot, hiszen hamvazószerdától beáll a nagyböjt. Gyergyószéken is kihasználták a mulatásra alkalmas időt, számos településen együtt ünnepelt a közösség, sőt olyan is volt, ahol még „szomszédolni” is eljártak a maszkurák.
2018. február 12., 14:322018. február 12., 14:32
2018. február 12., 14:492018. február 12., 14:49
Énekszó, muzsika, ostorcsattogtatás töltötte be vasárnap délben Gyergyószentmiklós főterét. A Szent Miklós templomtól indult a menet, és a Népművészeti Alkotóház udvarára érkeztek a hagyományápolók. A Salamon Ernő Gimnázium diákjai Portik Gabriella tanárnő irányításával jelenítették meg a konfliktust.
Fotó: Baricz Tamás Imola
A szervezők forralt borral, fánkkal kínálták a farsangolókat, a Vöröskereszt gyergyószentmiklósi önkéntesei pedig meleg teát töltöttek a gyerekek poharaiba. A Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ szervezésében a Hóvirág Néptáncegyüttes, a Gránátalma Egyesület, a Cika zenekar és a ditrói hagyományőrzők közreműködésével zajlott a városi farsangtemetés.
Fotó: Baricz Tamás Imola
Gyergyóújfaluban közel negyvenen bújtak maskarába vasárnap délelőtt. Zenészek kísérték a gyászszekeret, melyen Dobait vitték egészen Kilyénfalváig. Dobai a neve a bábunak Újfaluban, s immár tíz éve annak, hogy hagyományosan farsangtemetésre kerül sor – tudtuk meg Deák Lászlótól, a rendezvény szervezőjétől. A Katorzsa Néptánccsoport 2007-ben szervezte meg először a farsangtemetést,
Fotó: Baricz Tamás Imola
Vasárnap tíz óra előtt indultak a központból, de nem tettek nagy utat meg a mókázók, hiszen néhány perc múlva étellel, itallal kínálták a helybéliek a hagyományőrzőket. S mint ilyenkor szokás, a farsangtemetők elsiratták Dobait. „Tetves testvéreim, így kezdte a pap a beszédet, majd a siratóasszonyok is rázendítettek: „Ki dugja bé a likat, ahol csepeg? Úgy illegett, amikor billegett. Milyen szépen billegett, amikor megdöcsögtetett”. A „ szertartást” követően pedig táncra perdültek kicsik-nagyok, majd folytatták útjukat. Újfaluban hagyományosan húshagyókedden, az esti mise, vagyis 19 óra után a papilak udvarán égetik el a bábut, ahol székelyruhába öltözve mulatságot csapnak a résztvevők.
Megadták a módját a farsangtemetésnek Gyergyócsomafalván. A Mocorgók Néptáncegyüttes tagjai első alkalommal járták körbe az utcákat, zenével kicsalogatva a falustársakat, hogy együtt vegyenek búcsút a farsangi időszaktól, és űzzék el a telet.
Alfaluban szintén kedden 15 óra körül indulnak a mulatozók, és körbejárják a község utcáit, ezt követően pedig a Petőfi Sándor Művelődési Ház előtti téren tervezik a bábuégetést.
Fotó: Baricz Tamás Imola
Remetén kezdték, Ditróban folytatták a téltemetést közösen a két község lakói. Ditró nagy hagyománnyal rendelkezik a farsangolás terén, Remete öt esztendeje csatlakozott, azóta járnak a megyei farsangtemetésre, és mulatnak odahaza is. Így vasárnap délben
Ditróból jött a halál, az új pár a násznéppel, a kutyafogók és a kecske pásztorával, a remeteiek e díszes sereget székelyruhás lányokkal, cigányasszonyokkal kerekítették ki. Egy családból három generáció is részt vett a mókában.
Fotó: Baricz Tamás Imola
Remetei volt e „vegyes kórusban” a legidősebb résztvevő is, aki már a hetvenötödik évébe lépett, de négy esztendeje úgy megkedvelte e mókát, hogy nem akar kimaradni, amíg bírja, belőle. A ditrói Ilyés és a remetei Konc király, akárcsak gyászolóik buszon jutottak át délután Ditróba, hogy sírva vigadjanak a tél búcsúztatóján.
Fotó: Baricz Tamás Imola
Fotó: Balázs Katalin
Fotó: Balázs Katalin
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!