Fotó: Kristó Róbert
Az alábbiakban a csíkszeredai Szent Kereszt plébánia húsvéti liturgiájának részletes programja olvasható, az ételszentelési ceremónia leírásával, Darvas-Kozma József címzetes esperes, plébános jóvoltából.
2011. április 23., 19:462011. április 23., 19:46
2011. április 26., 14:552011. április 26., 14:55
Nagyszombaton 21 órakor Vigília-mise, fényünnepség a Millenniumi-templomtéren, körmenet.
Részletesen a vigíliáról: Rövid lucernárium – fényünnepség: tűzszentelés, a húsvéti gyertya meggyújtása, örömének (ez a szombati vigília első része). Az Egyház – bízva Isten szavában és ígéretében – arról elmélkedik, hogy milyen nagy csodatetteket művelt az Úr kezdettől fogva népével (ez a második rész, az igeliturgia), egészen addig, amíg a feltámadás napjának közeledtével a keresztségben újjászületett új tagjaival együtt (ez a harmadik rész) meghívást nyert ahhoz az asztalhoz, amelyet halála és feltámadása által terített népének az Úr (negyedik rész). A szentmise végén a feltámadási liturgia és körmenet következik. A vigíliára hozzanak gyertyát magukkal. Végezetül elénekeljük a pápai himnuszt és nemzeti imánkat.
Húsvétvasárnapja, Urunk feltámadásának ünnepe.
Ételszentelés reggel 8 órakor a város főterén.
A húsvéti ételszentelés Csíkszeredában megőrizte évszázados, eleven ünnepélyességét, társadalmi, családi, ökumenikus jellegét. Húsvét reggelén, 8 órakor a város főterén tartjuk a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését. A szertartás elején egyenes sorokat alkotunk, az ünnephez és a katona nemzet múltjához méltóan állunk. Népünk ajkán a húsvéti szent eledelek (kalács, kicsontolt sonka, bárány, hámozott tojás, kenyér, só, torma, bor) összefoglaló régi neve a kókonya. Húsvét napján ezen eledeleket a legtöbb helyen kengyeles vagy kókonyás kosárban viszik a templomba, ahol a szentmise után a pap megszenteli, és ez a kókonyaszentelés. A kosarakat hímzett terítővel, abrosszal takarják le, amelynek elkészítése mindig az új asszony első feladatai közé tartozott. Az ételszentelés után mindenki sietett haza, ezzel jelezzük, hogy a munkában is elsők akarnak lenni.
Húsvét nagy ünnep, mert a nagyböjt negyvennapos szigorú táplálkozási fegyelme után, amikor lelkileg megtisztultan és testileg kiéhezetten, először ülhetünk a húsvéti eledelek mellé. A tobzódást távol tartja a szentelés, hiszen most idézzük föl az Utolsó Vacsorát a családban, a magunk közösségében. Fegyelmezetten étkezünk, ahol minden morzsára, darabra nagy tisztelettel vigyázunk, mert szentelmény, és ami nem ehető, azt tűzben elégetjük. Régi húsvéti eledeleink közé tartozik a tojás, ami Krisztus feltámadására, a piros tojás Jézus vérére; a bárány Jézus áldozatára emlékeztet. Amint a csirke áttöri a tojás héját és életre kel, úgy támadt föl Jézus is a sírjából, hogy nekünk örök életet adjon. A közös reggeli után szentmisére megyünk, hogy Krisztus asztaláról is táplálkozzunk.
Szentmisék a Millenniumi-templomban:
9.30, 11, 12.15, 17 és 19 órakor.
A Szent József kápolnában 8.30 és 16 órakor.
Szécsenyben 10 órakor.
Hargitafürdőn 8 órakor és ételszentelés.
Húsvéthétfőn vasárnapi miserend: 7, 8, 9.30, 11, 12.15, 17 és 19 órakor.
Kedden reggel 6.30, 7, 11 és 19 órakor ünnepi szentmise.
Kedden 18 órakor az elsőáldozók szüleivel tartunk közös találkozót az altemplom Mailáth-termében.
Szerdától hétköznapi miserend: 6.30, 7, 19 órakor.
Mindnyájunknak kegyelemteljes húsvétot adjon a feltámadt Üdvözítő.
Darvas-Kozma József
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
szóljon hozzá!