Hosszú folyamat „visszavarrni” a leszakadt városnegyedeket

•  Fotó: Bodor Tünde

Fotó: Bodor Tünde

Sepsiszentgyörgynek három olyan városrésze van, amelyek felzárkóztatásán még sokat kell dolgozni, legnagyobb kihívás közülük a romák lakta Őrkő. A Sepsi GAL akciócsoport öt éve dolgozik azon, hogy uniós források által finanszírozva e negyedekben javítson az életszínvonalon, a lakók közérzetén: van, ahol sikerélmények is adódnak, másutt egyáltalán nem látványos, a számok tanúsága szerint mégis létező a fejlődés. Erről abból a tanulmányból tudhattunk meg többet, amelyet csütörtökön mutattak be a kutatók a városházán tartott sajtóeseményen a polgármester, alpolgármester és a Sepsi GAL egyesület képviselői jelenlétében.

Bodor Tünde

2023. október 19., 19:592023. október 19., 19:59

A szociológiai felmérés a Sepsi GAL Egyesület, illetve az önkormányzat megrendelésére készült a leszakadt városrészek lakossága körében a jövőbeni beavatkozási stratégiák, illetve az önkormányzati közpolitikák megtervezése érdekében. Ugyanis

a Sepsi GAL már a 2018-2023-as finanszírozási ciklusban 7 millió eurót hívott le az említett közösségek felzárkóztatása érdekében, munkájukat szeretnék folytatni az új pénzügyi ciklusban, a következő hat évben is.

A pályázat előkészítéséhez volt szükség e tanulmányra, mint ahogy több közmeghallgatás is zajlott és zajlik még november végéig, mondta Veres Nagy Tímea, a civil szervezet vezetője.

Sólyom Andrea és Kiss Tamás •  Fotó: Bodor Tünde Galéria

Sólyom Andrea és Kiss Tamás

Fotó: Bodor Tünde

A felmérést végző szociológusok, Kiss Tamás és Sólyom Andrea többek között

az iskolázottságra, a lakhatási körülményekre, a háztartások felszereltségére, demográfiai adatokra, jövedelemforrásokra, valamint a lakosok benyomásaira, gondjaira és óhajaira kérdeztek rá.

Az adatgyűjtés 2023 szeptemberének első felében történt meg az Őrkő nevű romatelepen, a Csíki negyedben és a Szépmezőn, ami a várostól 5 kilométerre levő volt munkáskolónia. Mivel az Őrkőn 2013-ban is készült egy hasonló felmérés, a mostani tanulmány összehasonlító adatokat mutatott be.

A kutatásokból az tűnik ki, hogy az Őrkőn jelenleg 1620 személy lakik, 98 százalékuk roma származású, a Csíki negyedben 3600 személy, negyedük roma.

75 százalékuknak saját lakása van, de iskolázottság tekintetében messze meghaladják az őrkői lakosságot. Szépmezőn 300 fős közösség él, többnyire az önkormányzattól bérelt lakásokban. A három negyedben él a város összlakosságának 11 százaléka.

Az említett negyedekben a felmérést végzők minden háztartást felkerestek, 60-75 százalékban volt sikerük, sokakat azért nem értek el, mert külföldön voltak, vagy nem voltak otthon.

Több az autó, a hűtő, a tévé – és a ló

Kétszázzal csökkent az őrkőiek száma, ami Kiss Tamás szerint a külföldi tartózkodás (munkavállalás) mellett annak is tulajdonítható, hogy akik anyagilag kicsit feltornászták magukat, kiköltöztek jobb helyekre a városban. A roma-negyedben is tapasztalható viszont pozitív változás, mert

bár most is zsúfoltak a lakások, nőtt az egy főre jutó lakófelület, ez jelenleg 11 négyzetméter körül van.

A tíz évvel ezelőtti állapotokhoz képest 10 százalékkal nőtt azoknak a háztartásoknak a száma, amelyek áramot használnak, 5 százalékról 16-ra nőtt a vezetékes vízet használók és 3-ról 12 százalékra a benti illemhellyel rendelkező lakások aránya, néhányba pedig még a gáz is be van vezetve.

Nagyot nőtt az autót birtoklók száma (3-ról 20százalékra), és hasonló a helyzet a televízióval, hűtővel, mosógéppel is, ugyanakkor megszaporodtak a lovak is a negyedben.

Ami a demográfiai adatokat illeti, kiderült, hogy a negyedben kevesebb a gyermek, és kevesebbet szülnek a nők, nevezetesen az egy nőre jutó 4,6 gyerek helyett most 3,4-et mutat a felmérés.

Az Őrkő 1600 ember lakhelye •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata Galéria

Az Őrkő 1600 ember lakhelye

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Ebből a kátyúból nehéz kimozdulni

A fejlődést bizonyító számadatok mellett azt is kimutatta a tanulmány, hogy a várakozásokkal ellentétben nem nőtt az iskolázottság a cigány lakosok körében: a 15 éven felüliek 80 százalékának nincs meg a nyolc osztálya (bár be vannak íratva az iskolába), és ez a fiatalabbakra inkább jellemző, mint a régebbi generációkra. Most sem túl nagy, de szinte megduplázódott az állással rendelkezők száma, a 15 éven felüliek 70 százalékának azonban nincsen stabil jövedelme.

Csökkent azoknak a száma, akiknek egészségbiztosításuk van, arányuk csak 55 százalékos a közösségben.

Ezt az országban számos helyen előforduló problémát csak a törvényhozás szintjén lehet megoldani, mint azt is, hogy az áramfogyasztó lakások mintegy 60 százalékának nincs szerződése az áramszolgáltatóval:

jellemző módon egy szerződésre több fogyasztó jut, ez pedig hátrányos helyzetbe hozza az embereket, mert nagyfogyasztónak minősülnek és a kompenzált áraktól elesnek.

Házaik illegális építmények, az Őrkő egy része a város közterületén, részben magánterületen és részben az állam területén fekszik. Az Electrica egyéni szerződést csak egy lakcímmel rendelkező háztartásnak ad, ha viszont a város kiad ilyen igazolást, azzal gyakorlatilag elismer egy törvénytelen építményt, ezt viszont nem szeretné – magyarázta Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. Knop Ildikó, a Sepsi GAL egyesület munkatársa a probléma más összetevőire is rávilágított:

ha hosszabb távon egyesek nem fizetik a fogyasztásukat, és fölhalmozódnak az adósságok, akkor előfordulhat, hogy levágják a szerződéssel rendelkező személyt is a hálózatról, ez a közösségen belül is viszályt szülhet.

Mit szeretnének? Ki mit: vizet, áramot, utakat, lakásokat, közbiztonságot, közszállítást, óvodát

Sólyom Andrea az objektív számadatok után a lakosság szubjektív benyomásait taglalta. Ezekre a kérdőívek mellett fókuszcsoportokban kérdeztek rá. A Csíki negyediek a legelégedetlenebbek a lakhelyükkel, mert úgy érzik, hogy romlott a közbiztonság, és ezért egyértelműen az önkormányzatot teszik felelőssé:

a baj forrása szerintük az, hogy az Őrkőről odaköltöztették szükséglakásokba a romákat, ami igaz, de a közbiztonság romlása nem újkeletű jelenség, a romák már jópár évvel ezelőtt önszántukból is beköltöztek sok ottani tömbházba.

A szépmezői lakótelep lakosai még össze is tartanak •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata Galéria

A szépmezői lakótelep lakosai még össze is tartanak

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

A többi lakónegyedben a lakosok sokkal derűlátóbbak a jövőt, a lakhatási körülményeket illetően, bíznak azok javulásában. Mint az alpolgármester elmondta, több projekt van folyamatban, amelyek éppen megválaszolják a felvetett kéréseket:

az őrkői víz- és szennyvízcsatorna, az utak építése, a Csíki-negyedi sportpálya és zöldövezetek épülnek.

A Szépmezőn tervezték ugyan óvódát, de azt a kivitelezési költségek megtöbbszöröződése hiúsította meg.

Még mindig problémának érzik szinte mindenütt a kóbor kutyákat, a vandalizmust és a hulladékot: utóbbival az Őrkőn egyesek fűtenek is, így a füst és a szag is elviselhetetlen néha.

Az őrkői lakosok reményei az áram bevezetésére, a lakások építésére vonatkoznak, míg a Szépmezőn a közösségi intézményeket, óvodát, orvosi rendelőt és a jó közszállítást hiányolják leginkább, a Csíki negyedben pedig a hőszigetelést igénylik és a közbiztonságot, illetve

amiatt aggódnak, hogy romlik a negyed megítélése, presztízse a városban.

Arra a kérdésre, hogy hajlandóak lennének-e közmunkával esetleg pénzzel hozzájárulni ahhoz, hogy javítsanak a jelenlegi állapotokon, szinte mindenki negatívan válaszolt az anyagi vonzat tekintetében. Míg a szépmezőiek közösségként viselkednek, és hajlandóak lennének a közmunkára, addig a Csíki negyediek nem.

A szubjektív vélemény csalóka is lehet

Fontos látni a trendeket, a számokat – mondta Antal Árpád a polgármester, mert a szubjektív benyomások csalókák is lehetnek. A felmérésből látszik, hogy egyes tekintetekben változik az őrkői közösség is, míg más vonatkozásban új megoldásokat és közpolitikákat, illetve a társadalom fokozott bevonódását igénylik.

Ami a Csíki-negyedet illeti, a lakók már elfelejtették, hogy milyen kényelmetlen volt számukra, amíg ott laktak a lepusztult, Sing-Singnek csúfolt tömbházban a társadalom perifériájára szorult egyének.

Annak ellenére, hogy ott is több befektetést eszközölt a város, van még min dolgozni és meg kell nézni, honnan ered az a benyomása a lakóknak, hogy romlik a negyed megítélése és a közbiztonság

– fejtegette Antal Árpád.

A Szépmező a legkevésbé elégedetlen saját helyzetével •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata Galéria

A Szépmező a legkevésbé elégedetlen saját helyzetével

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Végre „kihúzta fejét a homokból az állam”

Székelyföldi összehasonlításban is szó esett a szociológusok által vizsgált periférikus városnegyedek helyzetéről, ami legtöbbször egybeesik a jelentős roma lakossággal rendelkező urbánus negyedekkel. Az utóbbi időben az állam jogszabályban elismeri az úgynevezett „informális lakónegyedek” meglétét, „kihúzta a fejét a homokból, miután harminc évig nem akart tudomást venni a létezésükről” – mutatott rá Antal Árpád.

„Elindulhatott egy folyamat, ami ezeknek a telepeknek a rendezéséről szól, megnézni, hogy mi az ami törvényes vagy törvénytelen, tisztázni a helyzetet.

Idézet
A cél az lenne, hogy ezek az emberek piaci alapon kapjanak munkahelyet, a gyerekek tudjanak iskolába járni, de minél zártabb, nagyobb egy ilyen közösség, annál nehezebb megváltoztatni. Közös érdekünk, hogy rendezzük a városrész ügyes-bajos dolgait, ez mindannyiunkról szól”

– fejtette ki Sepsiszentgyörgy polgármestere.

Az is bürokratikus folyamat, hogy e telepek bekerüljenek a jegyzékbe – mondta Kiss Tamás. A szociológus Hargita megyében 130 ilyen településről tud, 30 került be a fejlesztési minisztérium jegyzékébe az önkormányzat kérése alapján. Ez azért fontos, mert „ekkortól kezdődhet meg bármi olyan típusú munka, ami Sepsiszentgyörgyön már hat éve folyik” .

A következő finanszírozási ciklusban meg fognak jelenni kimondottan az informális negyedek rendezésére fordítható összegek, szám szerint 200-ra, de a kiírás még nem történt meg, és még sok akadályt el kell hárítani, a törvényeket bővíteni kell, a tulajdonviszonyokat rendezni stb.

– tette hozzá Knop Ildikó Mint elhangzott:

Székelyföldön az Őrkő a legnagyobb ilyen informális lakóövezet. Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson is vannak hasonló telepek, előbbi városban jobban állnak, utóbbiban viszont nagyobbak a gondok

– értékelték a megszólalók.

Annyi biztató, hogy az országban létező harminc helyi fejlesztési akciócsoport közül a sepsiszentgyörgyit követendő példának tekintik a többiek.

„Mi inkább azokhoz tartozunk, akik modelleket termelünk, modelleket importálunk, de nincs egységesen alkalmazható módszer, mert minden közösség más – magyarázta Antal Árpád, és ezt azzal példázta, hogy harminc éve a Sepsiszentgyörgy melletti Hete és Bölönpatak egy – rendkívül alacsony – szinten volt, ám mióta a bölönpatakiak engedtek a pünkösdista evangelizációnak, azóta százévnyit fejlődött az utóbbi közösség, míg az előbbi most is nagy nyomorban él.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 20., vasárnap

Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról

Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.

Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról
Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról
2025. április 20., vasárnap

Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról

2025. április 20., vasárnap

Másfél percben a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése

Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?

Másfél percben a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése
2025. április 20., vasárnap

Vízi Elemér: a hit nem magánügy

Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.

Vízi Elemér: a hit nem magánügy
Vízi Elemér: a hit nem magánügy
2025. április 20., vasárnap

Vízi Elemér: a hit nem magánügy

2025. április 20., vasárnap

Nemcsak az ételt, hanem a szeretetet is meg kell osztani egymással

Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.

Nemcsak az ételt, hanem a szeretetet is meg kell osztani egymással
2025. április 20., vasárnap

A Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése fotókon

A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.

A Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése fotókon
2025. április 20., vasárnap

A húsvéti ételszentelés üzenete: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott is Krisztussal találkozunk

Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.

A húsvéti ételszentelés üzenete: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott is Krisztussal találkozunk
2025. április 20., vasárnap

Ha húsvétvasárnap, akkor szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában

Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.

Ha húsvétvasárnap, akkor szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában
2025. április 19., szombat

Tojáshímek és üzenetük az avar kori karcolásoktól a vétett útig

A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.

Tojáshímek és üzenetük az avar kori karcolásoktól a vétett útig
2025. április 19., szombat

Fel nem robbant világháborús lövedéket találtak Madéfalván

Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.

Fel nem robbant világháborús lövedéket találtak Madéfalván
2025. április 19., szombat

Nagy területen pusztítottak a lángok a Maroshévíz melletti domboldalon

Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.

Nagy területen pusztítottak a lángok a Maroshévíz melletti domboldalon