Hogyan felelnek meg a pedagógusok a mai kor követelményeinek?

Félretett okostelefonok. A diákok hozzászoktak a gyors információszerzéshez, ezért órán a figyelmük könnyen másfelé terelődik •  Fotó: Tamás Attila

Félretett okostelefonok. A diákok hozzászoktak a gyors információszerzéshez, ezért órán a figyelmük könnyen másfelé terelődik

Fotó: Tamás Attila

A pedagógusok többsége lemaradottnak érzi magát diákjaival szemben a digitális technológiák használata terén. Joggal vetődik fel a kérdés, hogy az oktatók miként felelhetnek meg a mai kor és iskolások által támasztott modern követelményeknek a közoktatási rendszerben.

Molnár Rajmond

2017. május 06., 09:432017. május 06., 09:43

2017. május 07., 19:252017. május 07., 19:25

Internet és oktatói szerepváltás; az IKT (információs és kommunikációs technológiák) eszközök használatához kapcsolódó értékelések vizsgálata vidéki környezetben – ezzel a címmel készített részletes tanulmányt tavaly Bíró A. Zoltán, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem oktatója, valamint Páll Zelinda, az egyetem kommunikáció és közkapcsolatok szakán mesteri képzést végző hallgatója.

A felmérési időszakban mintegy ötven pedagógussal készítettek interjút,

akik Csíkszeredában és a vonzáskörzetéhez tartozó települések általános és középiskoláiban tanítanak. A pedagógusok életkor szerinti megoszlása vegyes volt, azaz középkorúak és idősebbek is szerepelnek a kutatásban. A vizsgálat fő kérdése az volt, hogy az oktatók mennyire vonják be a digitális technológiákat az oktatási folyamatba.

A kutatás során a következő főbb kérdéseket tették fel a pedagógusoknak:

  • a saját oktatási gyakorlataikat alapul véve, használják-e az internet és a különböző digitális technológiák adta lehetőségeket a tanórákon?

  • hogyan vélekednek az iskolásokról mint digitális bennszülöttekről (a digitális bennszülöttek már a legfiatalabb koruktól kezdődően együtt nőttek fel a digitális technológiákkal: számítógéppel, játékkonzollal, internettel, mobiltelefonokkal)?

  • hogyan vélekednek a hazai közoktatási rendszerről, kedvez-e a digitális technológiák bevonásához?

  • milyen mértékben érzik magukat digitális bevándorlónak (a digitális bevándorlók azok a régebbi generációk, akik nem születtek bele abba a világba, amelyet egyre inkább meghatároznak a különböző digitális technológiák)?

Az interjúkból levont következtetéseket az imént említett csoportokra osztották. Először azt mutatták be, hogy a pedagógusok hogyan oldják meg azokat a helyzeteket, amikor a tanóra folyamán bevonhatják a digitális technológiákat.

A fontosabb következtetések a következők:

egyetlen pedagógus sem zárkózik el teljes mértékben az online információszerzés alkalmazásától.

Az oktatók szerint órán csak a tanár felügyeletével használhatnak digitális eszközöket a diákok. Továbbá, a pedagógusok egy része úgy véli, a digitális technológiák bevonása az oktatásba nagyobb interaktivitást eredményez, valamint sokat segíthet a nyelvtanulásban is.

Több oktató megemlítette, az okostelefonok használata alkalmas a tanóra keretében felmerülő problémák gyors megoldására (például bizonyos kifejezések gyors lefordítására), illetve több váratlan helyzetre is az internet jelenthet megoldást.

Olyanra is van példa, hogy a pedagógusok a diákok által kedvelt oldalakat használják, mint például a Facebook. Több tanár is tagja az osztálya vagy az iskola diákjai által működtetett Facebook-csoportoknak, ahol akár az aznapi tananyagot is megbeszélhetik.

Mindemellett a pedagógusok egy része úgy véli, szeretne még fejlődni, mert úgy érzi, hogy utol kell érnie a tanítványait, és érdekesebbé teheti a tananyagokat az iskolások számára, ha azokat az általuk kedvelt eszközökkel tanítja.

A következtetések második csoportjában azt vizsgálták a kutatók, hogy

a pedagógusok hogyan tekintenek saját diákjaikra mint úgynevezett digitális bennszülöttekre.

A megkérdezett oktatók szerint a mai gyerekek kevésbé tudnak lelkesedni az új dolgok, a tanulás iránt, mert leköti őket a technológia. Emellett a diákok hozzászoktak a gyors információszerzéshez, ezért órán a figyelmük könnyen másfele terelődik. Kiválóan használják okos eszközeiket, viszont nem célszerűen. Nem tudnak például szöveget szerkeszteni és értelmezni, viszont filmeket, zenét vagy játékokat letölteni annál inkább. Fontos szempont az is, hogy az online kommunikációban használt rövidítéseket az oktatási nyelvezetbe is belekeverik, ezért nem alakul ki egyfajta igényesség a saját anyanyelvükkel szemben.

A harmadik kérdéskörben azt vizsgálták, hogyan tekintenek a pedagógusok a hazai oktatási rendszerre, azaz tulajdonképpen

mennyire valósulhat meg a digitális technológiák bevonása az iskolai tananyag leadása során.

E fejezetnél a tanulmány szerzői megjegyezték, hogy mivel a romániai kerettantervek szerint nem kötelező élni a digitális technológiák adta lehetőséggel a tanórák keretében, ezért teljes mértékben a pedagógusra van bízva a használatuk.

Az oktatók szerint óriási reformra lenne szüksége a közoktatási rendszernek, mivel már nem ennek a világnak való. Nem használja ki azt, hogy a gyerekek értenek a számítógéphez és különböző digitális eszközökhöz. Azt is megjegyezték, problémát okoz a pedagógusok számára, hogy iskoláikban sok esetben nincs internetelérés a tantermekben. Mindemellett pedig számos digitális eszközt tudnának hasznosan használni a tanórákon, viszont a tanintézményeknek nincs pénze ezekre.

Azonban olyan helyek is vannak, ahol modern digitális eszközöket adnak a tanárok kezébe, de ők nem tudják használni azokat.

Néhány oktató továbbá úgy véli, nincs elegendő idő a tananyag leadása mellett, hogy éljenek a digitális technológia adta lehetőségekkel.

Az utolsó, negyedik témakörben azt vizsgálták, hogy a pedagógusok miként felelnek meg a mai kor követelményeinek az oktatási folyamatban, illetve hogyan tekintenek magukra mint úgynevezett digitális bevándorlókra.

A következtetések szerint sokan nem használják ki, hogy a diákok értenek az internethez, többen pedig úgy gondolják, hogy nem tudnak lépést tartani a mai korral. Olyan vélemény is megfogalmazódott, hogy a kérdezett pedagógus keveset tud a digitális technológiákról, úgy véli, sokat kellene tanulnia, hogy ő oktathassa a diákokat e téren. Más vélemények szerint

már nem a tanár az információ egyetlen birtokosa, mint régen, akit a gyerekek tiszteltek e tudásért.

Vannak pedagógusok, akik a házi feladatot az interneten keresztül küldik el a gyermekeknek.

Fontosabb következtetések

A kutatók szerint a fentiekben bemutatott négyféle viszonyulás mögött tulajdonképpen három magatartási modell húzódik meg. Első az úgynevezett distanciatermelés, ami annyit tesz, hogy a pedagógusok szerint, a digitális világ nem az ő területük, ezért távol tartják magukat tőle, maradnak számukra a hagyományos oktatási módszerek. A második a pedagógusi szerep autoritásával kapcsolatos kételyek, feltevődik ugyanis a kérdés, hogy most akkor, ki tanít, kit? A hagyományos pedagógusi szerepről való lemondás kérdése is felvetődik. A harmadik viszonyulási mód az egyéni kezdeményezéseket és megoldásokat helyezi előtérbe, tehát akkor is tenni kell valamit, ha a személyes képességek, tudások nem elegendőek, illetve ha az intézményi feltételek nem jók.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 18., hétfő

Visszalépett egy nagy név az elnökjelöltségtől

Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.

Visszalépett egy nagy név az elnökjelöltségtől
2024. november 18., hétfő

Nem ér fel előzményhez, de rendkívül látványos lett a Gladiátor folytatása

Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.

Nem ér fel előzményhez, de rendkívül látványos lett a Gladiátor folytatása
2024. november 18., hétfő

Éjféltől éjfélig segíteni másokon

Utcán élőket, roma gyerekeket, nehéz sorban élő időseket és a hajléktalanszálló lakóit keresték fel a Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi önkéntesei a 24 órás jótékonysági maratonon.

Éjféltől éjfélig segíteni másokon
Éjféltől éjfélig segíteni másokon
2024. november 18., hétfő

Éjféltől éjfélig segíteni másokon

2024. november 18., hétfő

Szeretni és megszerettetni a zenét

Több mint két évtized után még mindig képes újat mutatni a Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál.

Szeretni és megszerettetni a zenét
Szeretni és megszerettetni a zenét
2024. november 18., hétfő

Szeretni és megszerettetni a zenét

2024. november 18., hétfő

Ködre figyelmeztetnek Hargita megyében

Ködre kell számítani hétfőn éjfélig a csíkszéki és gyergyószéki térségekben, emiatt a látótávolság akár 50 méter alá is csökkenhet – közli a Hargita megyei tűzoltóság, amely sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki az időjárási viszonyok miatt.

Ködre figyelmeztetnek Hargita megyében
Ködre figyelmeztetnek Hargita megyében
2024. november 18., hétfő

Ködre figyelmeztetnek Hargita megyében

2024. november 18., hétfő

Mikulások motoron: mindenki várja őket, de csak kevesen támogatják

Már szervezkednek a sepsi- és orbaiszéki motorosok, hogy idén is változatosan összeállított ajándékcsomagokkal lepjenek meg csaknem háromezer gyereket. Hogy a Mikulás puttonya tele legyen, ahhoz a közösség segítségére is szükség van.

Mikulások motoron: mindenki várja őket, de csak kevesen támogatják
2024. november 18., hétfő

Kész csoda, hogy nem lett ebből frontális ütközés

Megrázó felvételt tettek közzé a napokban, sokkolva az internet és a közutak népét: egy szabálytalan előzés csak hajszál híján nem fordult katasztrófába.

Kész csoda, hogy nem lett ebből frontális ütközés
2024. november 18., hétfő

Felállították Csíkszereda karácsonyfáját a központi parkban

17 méter magas lucfenyőt állítottak fel Csíkszereda ünnepi karácsonyfájaként a városi parkban hétfőn – adta hírül Facebook-oldalán Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.

Felállították Csíkszereda karácsonyfáját a központi parkban
2024. november 18., hétfő

Adósságok törlesztésére költik a kormánytól kapott pénzt Gyergyószentmiklóson

A kormány tartalékalapjából érkezett 895 ezer lej felhasználásáról döntöttek és a városi ügyintézéseket segítő új projekteket is elindítottak Gyergyószentmiklóson, többek között ezekről döntöttek a hétfőn tartott rendkívüli önkormányzati ülésen.

Adósságok törlesztésére költik a kormánytól kapott pénzt Gyergyószentmiklóson
2024. november 18., hétfő

Komoly lehűlések és meghökkentő enyhülések pár nap leforgása alatt – kijött a kéthetes időjárás-előrejelzés

A hét első felében a sokévi átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre lehet számítani országszerte, aztán lehűl a levegő, és hasonlóan alakul az időjárás a jövő héten is. Csapadék is több alkalommal várható a november 18. és december 1. közötti időszakban.

Komoly lehűlések és meghökkentő enyhülések pár nap leforgása alatt – kijött a kéthetes időjárás-előrejelzés
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!