Félretett okostelefonok. A diákok hozzászoktak a gyors információszerzéshez, ezért órán a figyelmük könnyen másfelé terelődik
Fotó: Tamás Attila
A pedagógusok többsége lemaradottnak érzi magát diákjaival szemben a digitális technológiák használata terén. Joggal vetődik fel a kérdés, hogy az oktatók miként felelhetnek meg a mai kor és iskolások által támasztott modern követelményeknek a közoktatási rendszerben.
2017. május 06., 09:432017. május 06., 09:43
2017. május 07., 19:252017. május 07., 19:25
Internet és oktatói szerepváltás; az IKT (információs és kommunikációs technológiák) eszközök használatához kapcsolódó értékelések vizsgálata vidéki környezetben – ezzel a címmel készített részletes tanulmányt tavaly Bíró A. Zoltán, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem oktatója, valamint Páll Zelinda, az egyetem kommunikáció és közkapcsolatok szakán mesteri képzést végző hallgatója.
akik Csíkszeredában és a vonzáskörzetéhez tartozó települések általános és középiskoláiban tanítanak. A pedagógusok életkor szerinti megoszlása vegyes volt, azaz középkorúak és idősebbek is szerepelnek a kutatásban. A vizsgálat fő kérdése az volt, hogy az oktatók mennyire vonják be a digitális technológiákat az oktatási folyamatba.
A kutatás során a következő főbb kérdéseket tették fel a pedagógusoknak:
a saját oktatási gyakorlataikat alapul véve, használják-e az internet és a különböző digitális technológiák adta lehetőségeket a tanórákon?
hogyan vélekednek az iskolásokról mint digitális bennszülöttekről (a digitális bennszülöttek már a legfiatalabb koruktól kezdődően együtt nőttek fel a digitális technológiákkal: számítógéppel, játékkonzollal, internettel, mobiltelefonokkal)?
hogyan vélekednek a hazai közoktatási rendszerről, kedvez-e a digitális technológiák bevonásához?
milyen mértékben érzik magukat digitális bevándorlónak (a digitális bevándorlók azok a régebbi generációk, akik nem születtek bele abba a világba, amelyet egyre inkább meghatároznak a különböző digitális technológiák)?
Az interjúkból levont következtetéseket az imént említett csoportokra osztották. Először azt mutatták be, hogy a pedagógusok hogyan oldják meg azokat a helyzeteket, amikor a tanóra folyamán bevonhatják a digitális technológiákat.
A fontosabb következtetések a következők:
Az oktatók szerint órán csak a tanár felügyeletével használhatnak digitális eszközöket a diákok. Továbbá, a pedagógusok egy része úgy véli, a digitális technológiák bevonása az oktatásba nagyobb interaktivitást eredményez, valamint sokat segíthet a nyelvtanulásban is.
Több oktató megemlítette, az okostelefonok használata alkalmas a tanóra keretében felmerülő problémák gyors megoldására (például bizonyos kifejezések gyors lefordítására), illetve több váratlan helyzetre is az internet jelenthet megoldást.
Olyanra is van példa, hogy a pedagógusok a diákok által kedvelt oldalakat használják, mint például a Facebook. Több tanár is tagja az osztálya vagy az iskola diákjai által működtetett Facebook-csoportoknak, ahol akár az aznapi tananyagot is megbeszélhetik.
Mindemellett a pedagógusok egy része úgy véli, szeretne még fejlődni, mert úgy érzi, hogy utol kell érnie a tanítványait, és érdekesebbé teheti a tananyagokat az iskolások számára, ha azokat az általuk kedvelt eszközökkel tanítja.
A következtetések második csoportjában azt vizsgálták a kutatók, hogy
A megkérdezett oktatók szerint a mai gyerekek kevésbé tudnak lelkesedni az új dolgok, a tanulás iránt, mert leköti őket a technológia. Emellett a diákok hozzászoktak a gyors információszerzéshez, ezért órán a figyelmük könnyen másfele terelődik. Kiválóan használják okos eszközeiket, viszont nem célszerűen. Nem tudnak például szöveget szerkeszteni és értelmezni, viszont filmeket, zenét vagy játékokat letölteni annál inkább. Fontos szempont az is, hogy az online kommunikációban használt rövidítéseket az oktatási nyelvezetbe is belekeverik, ezért nem alakul ki egyfajta igényesség a saját anyanyelvükkel szemben.
A harmadik kérdéskörben azt vizsgálták, hogyan tekintenek a pedagógusok a hazai oktatási rendszerre, azaz tulajdonképpen
E fejezetnél a tanulmány szerzői megjegyezték, hogy mivel a romániai kerettantervek szerint nem kötelező élni a digitális technológiák adta lehetőséggel a tanórák keretében, ezért teljes mértékben a pedagógusra van bízva a használatuk.
Az oktatók szerint óriási reformra lenne szüksége a közoktatási rendszernek, mivel már nem ennek a világnak való. Nem használja ki azt, hogy a gyerekek értenek a számítógéphez és különböző digitális eszközökhöz. Azt is megjegyezték, problémát okoz a pedagógusok számára, hogy iskoláikban sok esetben nincs internetelérés a tantermekben. Mindemellett pedig számos digitális eszközt tudnának hasznosan használni a tanórákon, viszont a tanintézményeknek nincs pénze ezekre.
Néhány oktató továbbá úgy véli, nincs elegendő idő a tananyag leadása mellett, hogy éljenek a digitális technológia adta lehetőségekkel.
Az utolsó, negyedik témakörben azt vizsgálták, hogy a pedagógusok miként felelnek meg a mai kor követelményeinek az oktatási folyamatban, illetve hogyan tekintenek magukra mint úgynevezett digitális bevándorlókra.
A következtetések szerint sokan nem használják ki, hogy a diákok értenek az internethez, többen pedig úgy gondolják, hogy nem tudnak lépést tartani a mai korral. Olyan vélemény is megfogalmazódott, hogy a kérdezett pedagógus keveset tud a digitális technológiákról, úgy véli, sokat kellene tanulnia, hogy ő oktathassa a diákokat e téren. Más vélemények szerint
Vannak pedagógusok, akik a házi feladatot az interneten keresztül küldik el a gyermekeknek.
Fontosabb következtetések
A kutatók szerint a fentiekben bemutatott négyféle viszonyulás mögött tulajdonképpen három magatartási modell húzódik meg. Első az úgynevezett distanciatermelés, ami annyit tesz, hogy a pedagógusok szerint, a digitális világ nem az ő területük, ezért távol tartják magukat tőle, maradnak számukra a hagyományos oktatási módszerek. A második a pedagógusi szerep autoritásával kapcsolatos kételyek, feltevődik ugyanis a kérdés, hogy most akkor, ki tanít, kit? A hagyományos pedagógusi szerepről való lemondás kérdése is felvetődik. A harmadik viszonyulási mód az egyéni kezdeményezéseket és megoldásokat helyezi előtérbe, tehát akkor is tenni kell valamit, ha a személyes képességek, tudások nem elegendőek, illetve ha az intézményi feltételek nem jók.
Egy személy elhunyt, egy nő és egy kisgyermek pedig megsérült, miután egy jármű az A1-es autópálya leállósávján nekiütközött egy kamionnak.
Hatalmas mennyiségű építési törmelék keletkezik Sepsiszentgyörgyön a volt Bodok hotel bontása, illetve a volt tyúkfarm felszámolása nyomán a hulladéknak egy külön lerakótelepet létesített a város az egykori szeméttelep szomszédságában.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat. A tervezetről a szenátus szavaz döntő házként.
Friss, zöld hajtásokat legelő medvét vettek videóra a Radnai-havasokban. Noha elsőre meglepőnek tűnhet a nagyvad eme szokása, szakemberek szerint valóban szokásról van szó, ami a tél után rendszeresen előfordul.
Hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban – közölte hétfőn a Radnai-havasok Nemzeti Park Igazgatósága.
Vízzel telt fel hétfőn Csíkszereda polgármesteri hivatalának pincéje, az onnan kiszivattyúzott víz a hivatal előtt, az úttestre folyik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20-23 Celsius-fokig emelkednek majd.
Akár 25 ezer lejes támogatást is elnyerhetnek azok a diákok, akik robotikában vagy programozásban országos vagy nemzetközi szinten jól teljesítenek. Pályázni október elsejéig lehet, a nyerteseket havonta hirdetik ki.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Egy hároméves kiskorú és egy 33 éves nő vesztette életét hétfőn Mezőcsánban, miután leestek egy szekérről és elütötte őket egy teherautó – tájékoztatja a Kolozs Megyei Rendőr-felügyelőség (IPJ) az Agerprest.
szóljon hozzá!