Hiába olcsóbb és hasznosabb egy betegséget korai fázisban kiszűrni, kevés ezekre a jelentkező

Hiába olcsóbb és hasznosabb egy betegséget korai fázisban kiszűrni, kevés ezekre a jelentkező

Az általános szűrésre 39 éves korig három évente jelentkezhet egy személy, 40 éves kortól pedig már évente a háziorvosánál

Fotó: Amberusa.com

Kevés nő tartja fontosnak Hargita megyében, hogy részt vegyen a mell- vagy a méhnyakrák korai felismerését szolgáló ingyenes szűrővizsgálaton, holott volna rá lehetőség. A szolgáltatásokhoz való nehézkes hozzáférés, illetve a szűrőprogramokra juttatott akadozó országos költségvetés is hozzájárul a kevés vizsgált pácienshez. Ugyanakkor, a páciensek a háziorvosi rendelők előtt sem tolonganak, ha az egészségügyi állapotuk általános, ingyenes felméréséről van szó.

Molnár Rajmond

2017. december 14., 11:242017. december 14., 11:24

Az egészségügyi szűrés többek között a súlyos betegségek korai felismerésére szolgál. A kivizsgálás itthoni lehetőségeiről, illetve ennek a fontosságáról dr. Tar Gyöngyivel, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjével beszélgettünk.

Elsődleges a szűrővizsgálat

A szakember elmondta, több mint százéves tapasztalat mutatja, hogy

egészségügyi szempontból sokkal olcsóbb és hasznosabb egy betegséget korai fázisban kiszűrni vagy felfedezni a rá utaló jeleket, mint előrehaladott stádiumban gyógyítani azt.

Utóbbi esetben sokkal többe kerül a tényleges kezelés, illetve ilyenkor sok esetben már a páciens egészségét sem lehet tökéletesen helyreállítani. Mint kifejtette, a tudatos egészségügyi politikát folytató országokban összefüggő és átgondolt egészségstratégiák vannak, amelyek főképp a betegség kiszűrésére alapoznak. Ezekben az országokban államilag támogatott szűrőprogramokat biztosítanak, arra törekednek, hogy a lakosság körében népszerűsítsék azokat, így rávéve őket, hogy időben gondoskodjanak az egészségükről.

Itthoni lehetőségek

Noha Romániában is vannak szűrőprogramok, nincsen túl sok belőlük, ráadásul azokat csak az egészségbiztosítással rendelkező személyek vehetik igénybe.

Általánosságban három programra jelentkezhetnek a páciensek: az általános egészségügyi kivizsgálásra, emellett pedig a mellrák- és a méhnyakrákszűrésre.

Utóbbi kettő úgynevezett specifikus szűrőprogram, amely célzottan csak e betegségek időbeli felfedezésére szolgál.

Galéria

Háziorvosnál. Számos betegséget kellene szűrni vizsgálatokkal

Fotó: Veres Nándor

Az általános egészségügyi szűrés azt jelenti, hogy bizonyos időközönként a kivizsgálásra jelentkező személy háziorvosa „tetőtől-talpig” megvizsgálja a pácienst, azaz tulajdonképpen ez egy általános egészségfelmérő vizsgálat. Ennek keretében a háziorvos ha a vizsgálat során felfedez bármilyen rizikótényezőt, fokozottan figyeli azt, alaposan kivizsgálja a beteg szervet, szervrendszert. Ezek alapján pedig további vizsgálatokra küldi a beteget. Az általános szűrésre 39 éves korig három évente jelentkezhet egy személy, 40 éves kortól pedig már évente a háziorvosánál. Itt van egy ajánlás, hogy általában a születésnap körüli időszakban jelentkezzen az illető, de ez nem kötelező. Ez arra szolgál, hogy elossza a vizsgálatokat, a háziorvosi rendelők ne legyenek túlzsúfoltak – magyarázta Tar, hozzátéve, hogy a tapasztalatok szerint nem tolonganak az emberek a háziorvosi rendelők előtt az általános kivizsgálásért.

Népszerűtlen szűrőprogram

Noha a mellrákszűrésre nincs kimondott program szervezve Romániában, viszont az a pácienst, aki ki szeretné vizsgáltatni magát, megteheti azt.

A páciens a háziorvosához fordulhat, ő küldi tovább a szenológushoz vagy más szakorvoshoz, aki lehet sebész, nőgyógyász, endokrinológus, onkológus. Ezek a szakorvosok, illetve háziorvosok is adhatnak küldőpapírt az illetőnek mammográfiás és ultrahangos, bizonyos esetben mágneses rezonanciás vizsgálatokra, amelyek révén kimutatható a betegség.

Ez a folyamat ingyenes az egészségbiztosítással rendelkezőknek, viszont kell számolni várólistákkal.

A megyei közegészségügyi igazgatóság statisztikái szerint e szűrőprogram keretében

2014-ben 87 pácienst diagnosztizáltak mellrákkal, 2015-ben 79-et, 2016-ban pedig 65 személyt. Elhalálozás tekintetében pedig 2014-ben 53-an, 2015-ben 58-an, 2016-ban 12-en haltak bele a betegségbe.

Romániában nincs egységesen meghatározva, hogy hány éves kortól kezdődhet ez a szűrés, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a nők csak akkor vesznek részt rajta, ha már problémát éreznek e téren, így alacsony az érdeklődés a vizsgálat iránt.

Kényelmes háziorvosok

A méhnyakrák szűrőprogram mintegy öt éve indul el Romániában. Itt a nők 25-64 éves kor között jelentkezhetnek erre a vizsgálatra ingyenesen. Hasonlóan a mellrákszűréshez,

a folyamatot itt is a háziorvos indítja el. Ha a háziorvos elvégzett egy tanfolyamot, és le tudja venni a méhnykakkenetet, az illető a saját háziorvosától kapja meg az eredményt. Ha a háziorvos nem rendelkezik ilyen képesítéssel, akkor az általa kiadott küldőpapírral a páciensek a három Hargita megyei kórház (csíkszeredai, székelyudvarhelyi, gyergyószentmiklósi) egyikéhez fordulhatnak kivizsgálásért.

Tudni kell, hogy nem mindegyik háziorvos vesz részt e szűrőprogramban Hargita megyében, amely különösen a vidéki lakosság esetében jelent problémát.

Idézet
Nem mindegy, hogy egy falun élő be kell-e utazzon a vizsgálatért a városba egy nőgyógyászhoz, vagy helyi szinten meg lehetne azt oldani

– fogalmazott Tar Gyöngyi, hozzátéve, hogy nem tartja helyesnek, hogy egy háziorvos „a saját kényelméért” nem vesz részt a programban. Egyébként a a méhnyakrákszűrésben részt vevő Hargita megyei háziorvosok listája megtalálható az egészségügyi igazgatóság honlapján.

Galéria

Általánosságban három programra jelentkezhetnek a páciensek: az általános egészségügyi kivizsgálásra, emellett pedig a mellrák- és a méhnyakrákszűrésre

Akadozó finanszírozás

A közegészségügyi igazgatóság felmérése szerint

a méhnyakrák szűrőprogram 2012-es novemberi elindulása óta Hargita megyében 57 929 nő vehette volna igénybe e kivizsgálást, ehhez képest igencsak alacsony volt az érdeklődés.

Ebben közrejátszott, hogy a program elindulása után egy évvel megcsappant az erre szánt országos költségvetés, így noha igény lett volna a nők részéről a vizsgálatra, a pénzügyi keretek ezt nem engedték. Bár később már jutott rá elegendő finanszírozás, a nők elvesztették a bizalmukat a programban, ezért nem is jelentkeztek rá sokan – tudtuk meg Tar Gyöngyitől.

Szomorú statisztika

Az előbbi kijelentést a Hargita megyei statisztikák is bizonyítják:

2012-ben 100 nő vett részt méhnyakrák szűrésen (azért ilyen kevesen, mert a programot ez év végén indították), 2013-ban 3498, ezt kővetően pedig jöttek a pénzügyi zavarok, így 2014-ben 1442 személy, 2015-ben 1030, 2016-ban 596, 2017-ben pedig 626. A vizsgált személyek mintegy hét százalékának lett pozitív az eredménye

– számolt be Tar Gyöngyi. Fontos megjegyezni, hogy a méhnyakrák és szövődményei tekintetében Románia Európában messze az első helyen áll, majdnem 15 százalékos elhalálozási aránnyal, ami majdnem négyszerese az európai átlagnak.

Az országban a méhnyakrák a második leggyakoribb ráktípus, és ez okozza a legtöbb elhalálozást az aktív nők körében a mellrák után.

Szükség van még vizsgálatokra

Tar Gyöngyi szerint a felsorolt szűrőprogramokon kívül még számos betegséget kellene szűrni. Példaként megemlítette a magas vérnyomást, amely szövődményei a korai, elkerülhető elhalálozások több mint felét teszik ki Romániában. „Ehhez képest nincs erre szűrőprogram, inkább akciók vannak rá az egészségügyi dolgozók részéről bizonyos betegség világnapjai alkalmából” – említette a szakember. Elmondta,

a vastagbélrák szűrés is nagyon hatékony lenne, amely a közeljövőben elindulhat Romániában. De a prosztatarákot, a cukorbetegséget is érdemes lenne szűrni, amelyekre szintén nincs programszerű kivizsgálás az országban.

Nevelni kell a lakosságot

A szakember kérdésünkre úgy fogalmazott, hogy nem csak Hargita megyei sajátosság, hanem országos szinten „nagyon gyenge” a jelentkezés a szűrőprogramokra. Nem úgy, mint a tőlünk nyugatabbra lévő országokban, ahol sokkal egészségtudatosabban élnek az emberek, nemcsak a pillanatnyi állapotukra figyelnek, hanem arra is, hogy mi lesz később. Tar Gyöngyi szerint betegségekre célzott szűrőprogramokat kell szervezni országos szinten, a lakosságot pedig nevelni kell, hogy tudatosítsa magában e vizsgálatok fontosságát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 06., hétfő

Medve járt egy szécsenyi ház udvarán, egy másik tyúkokat ölt Nyikómalomfalván

Nem tágítanak a településre bejáró medvék Csíkszereda határából és Nyikómalomfalváról. Szombat este Ro-Alerten riasztották a csíkszeredaiakat, hogy medve jár Csíkszereda szécsenyi részén.

Medve járt egy szécsenyi ház udvarán, egy másik tyúkokat ölt Nyikómalomfalván
2024. május 06., hétfő

Hétfőn még meleg lesz, keddtől csapadékosra vált az időjárás, szerdától pedig lehűlés várható

Változékony időjárásra számíthatunk az előttünk álló héten a Digi24 által ismertetett előrejelzés szerint. Míg hétfőn a hőmérséklet az ország déli részében akár a 28 Celsius-fokot is elérheti, addig helyenként záporokra, zivatarokra is lehet számítani.

Hétfőn még meleg lesz, keddtől csapadékosra vált az időjárás, szerdától pedig lehűlés várható
2024. május 06., hétfő

Megvan az idei csíksomlyói búcsú programja és a búcsús szentmise szónoka

Közzétették a csíksomlyói pünkösdi búcsú programját, péntektől hétfőig több alkalommal is szentmisék és imádkozási, virrasztási lehetőségek lesznek.

Megvan az idei csíksomlyói búcsú programja és a búcsús szentmise szónoka
2024. május 06., hétfő

Most Ön is segíthet abban, hogy a legóépítő gyerekek álma valóra váljon!

Nagy megtiszteltetés érte a csíkszeredai Fabton csapatát: idén első ízben kaptak meghívást a First Lego League ázsiai fordulójára, Hongkongba. Egy ilyen utazás azonban jelentős költségekkel jár, amelynek összegyűjtésében most Ön is segíthet!

Most Ön is segíthet abban, hogy a legóépítő gyerekek álma valóra váljon!
2024. május 05., vasárnap

Háromszék ifjúságától volt hangos a hétvége

Különleges kiadásához érkezett idén a Háromszéki Diáknapok, amely idén tizennyolcadik születésnapját ünnepelte több mint 360 lelkes résztvevővel. A négy napot átölelő esemény alkalmával 18 csapat hódította meg Sepsiszentgyörgyöt.

Háromszék ifjúságától volt hangos a hétvége
2024. május 05., vasárnap

A nagy ígéretektől a jégmentes valóságig

A hírzajban gyakorlatilag elsikkadt az a bejelentés, hogy Sepsiszentgyörgyön 245 millió lejből jégpályát épít az állam. A háromszékiek számára fantasztikus hír a csíkiaknak gyakorlatilag katasztrófa. Gyenge lenne a csíkszeredai érdekérvényesítés?

A nagy ígéretektől a jégmentes valóságig
2024. május 05., vasárnap

Ezért fontos segíteni a gyerekeknek a jó könyvek kiválasztásában

A szülők mesélési kedve és a család szocializációs közege nagy hatással van arra, hogy a gyermekek milyen tartalmakra lesznek vevők, vagyis vesznek-e regényt a kezükbe, vagy csak pár másodperces TikTok-videókat görgetnek.

Ezért fontos segíteni a gyerekeknek a jó könyvek kiválasztásában
2024. május 05., vasárnap

Melléképületek lángoltak Alcsíkon

Több csíkszentmártoni melléképület kapott lángra vasárnap délután, félő volt, hogy egy közeli lakóházra is átterjed a tűz.

Melléképületek lángoltak Alcsíkon
Melléképületek lángoltak Alcsíkon
2024. május 05., vasárnap

Melléképületek lángoltak Alcsíkon

2024. május 05., vasárnap

Árokba hajtott egy autó, gyermekek is megsérültek

Öten – köztük gyerekek – utaztak abban az autóban, amely a Maros megyei Nagysármás főutcáján árokba hajtott vasárnap.

Árokba hajtott egy autó, gyermekek is megsérültek
2024. május 05., vasárnap

Mentőautó gyulladt ki Maros megyében

Beteget szállító mentőautóhoz riasztották szombaton éjfél körül a Maros megyei tűzoltókat a Mezőbánd és Mezőbergenye közötti útszakaszra.

Mentőautó gyulladt ki Maros megyében
Mentőautó gyulladt ki Maros megyében
2024. május 05., vasárnap

Mentőautó gyulladt ki Maros megyében

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!