Prevenciós célú vadászat és áttelepítések oldhatják meg a székelyföldi medveproblémákat
Fotó: Pál Árpád
Befejeződtek az idei vadszámbecslés terepmunkái Hargita megyében. Noha az adatokat még nem összesítette a megyei környezetvédelmi ügynökség, azt már most látják a szakemberek, hogy az országos vadászati tilalom elrendelése óta megnőtt a medvepopuláció.
2018. május 20., 15:472018. május 20., 15:47
2018. május 20., 15:502018. május 20., 15:50
Elkerülhetetlen az emberi beavatkozás – ebben már az eddig szemben álló felek is egyetértettek a populáció megőrzésére vonatkozó akcióterv múlt heti parlamenti vitáján.
Részben már beérkeztek a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökséghez az idei vadszámbecslés adatai, de a vadásztársaságok egy része még nem küldte be a vonatkozó információkat. A korábbi években nagyjából azonos adatokat mértek, és az idei összesítés ugyan még nem készült el, így pontos adatok még nem állnak rendelkezésre, de a részeredményekből már kitűnik, hogy több a medve, mint amennyi tavaly volt – tudtuk meg az intézmény vezetőjétől.
– fogalmazott Domokos László József.
Az udvarhelyszéki Nagy-Küküllő Vadásztársaságnál már befejeződött a vadszámbecslés. Legkevesebb 322 medve él a vadásztársaság által ügykezelt területeken – tájékoztatott Mărmureanu-Bíró Leonárd, a vadásztársaság igazgatója. Az idei becsült egyedszám tizenkettővel több a tavalyi 310-nél. Ez ugyan nem egy óriási különbség, de a terület eltartóképessége alapján meghatározott egyedszámhoz viszonyítva jelentős, hiszen
– közölte az igazgató, hozzáfűzve, hogy ezt még ő is kevésnek tartja. Mărmureanu-Bíró Leonárd elmondta, a túlszaporodott állomány miatt mindennaposak a vadkárok, de egy hete Homoródremete határában egy nyolcéves kisfiúra is rátámadt a medve. A nagyvadra kilövési engedélyt kért a vadásztársaság, ehhez csütörtökön csatolta a kedvező szakvéleményezést a megyei környezetvédelmi ügynökség.
Az al- és felkarján, illetve a térdénél harapott meg egy medve vasárnap délután egy nyolcéves, homoródremetei kisfiút. A gyermek a település közelében legelő marhacsordától indult vissza a faluba kutyájával, amikor megtámadta a vadállat.
Abban már az eddig szemben álló felek – a vadásztársaságok, illetve a megyei tanácsok vezetői, valamint a zöld szervezetek képviselői – is nagyjából egyetértenek, hogy emberi beavatkozásra van szükség a probléma rendezésére – közölte megkeresésünkre Szép Róbert, a medvepopuláció megőrzésére vonatkozó akcióterv múlt heti parlamenti vitáján elhangzottak alapján. Az Országos Környezetőrség főbiztosa elmondta, ahhoz képest, hogy a témában megszervezett első találkozókon egymásnak estek a felek és reménytelennek látszott a közös álláspont megtalálása, ezúttal majdnem közös nevezőre jutottak a témában.
– fogalmazott az Országos Környezetőrség főbiztosa. Szép Róbert elmondta, a minisztériumnak olyan észszerű döntéseket kell hoznia, amelyek eredményeként a medvepopuláció jó génállományát meg lehet őrizni, hogy ne satnyuljon juh méretű egyedekre a populáció, mint ahogy az néhány országban már megtörtént. Ehhez áttelepítésekre is szükség lehet, hiszen Székelyföldön vannak olyan területek, ahol a prédaállatok majdnem eltűntek a sok ragadozó miatt, míg máshol, például a bihari Sziget-hegységben, amely egy megyényi terület, csak mintegy húsz medve él – magyarázta a szakember.
„Vannak a jelenleginél korszerűbb módszerek is, amelyekkel a medvepopuláció méretét fel lehet becsülni. Ez volt a legvitatottabb téma. Már a zöld szervezetek képviselői sem mondják azt, hogy ne avatkozzunk be ott, ahol probléma van, csak azt mondják, hogy addig ne avatkozzunk be durván a populációba, amíg nem tudjuk, konkrétan hány egyedről beszélünk” – fogalmazott Szép Róbert.
Az elkövetkező időszakban a szakemberek összegzik a medvepopuláció megőrzésére vonatkozó akcióterv köz-, illetve parlamenti vitáján elhangzott javaslatokat, majd felterjesztik azokat a környezetvédelmi minisztériumhoz, amely aztán miniszteri rendelet formájában hivatalosítja a tervet. Szép Róbert szerint ez két-három héten belül megtörténhet.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
1 hozzászólás